Poznaj chrupiące ogórki z curry w słoikach na zimę, które są świetnym dodatkiem na kanapek oraz do obiadu. Mój przepis jest prosty i szybki w wykonaniu, a same ogórki bardzo smaczne. Potrawa jest gotowa do degustacji po kilku dniach od zrobienia.
Ogórki z curry najlepiej mi smakują pokrojone w cienkie plastry. Są wówczas idealne do położenia na kanapkę. Bardzo lubię ich słodko kwaśny smak z lekką nutą pikantności. Możesz je oczywiście pokroić w plastry lub słupki. Ogórki obieram ze skórki. Zajmuje to chwilę i powiem, iż zdecydowanie warto.
Ogórki w curry – składniki:
Moja szklanka ma pojemność 250 ml.
Podaję składniki na 1 kg ogórków gruntowych. jeżeli masz większą ilość, to łatwo przeliczysz proporcje. Na 1 kg ogórków przygotuj 2 słoiki o pojemności 700 ml.
Najlepsze są małe i średnie ogórki, które nie mają dużo pestek.
- 1 kg ogórków gruntowych
- 100 g cebuli
Do każdego słoika o pojemności 700 ml
- listek laurowy
- mały ząbek czosnku przekrojony na pół
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 5 ziaren pieprzu czarnego
- pół łyżeczki gorczycy białej
Zalewa
- 500 ml wody (2 szklanki)
- 150 g cukru (około 0,7 szklanki)
- płaska łyżka soli kamiennej niejodowanej
- 6 g przyprawy curry (3/4 łyżki)
- pół łyżeczki papryki słodkiej
- 1/4 łyżeczki papryki ostrej
- pół szklanki octu spirytusowego 10% (125 ml)
Sposób wykonania ogórków w curry
Do zrobienia ogórków w słoikach potrzebować będziemy jedynie dużej miski, obieraczki do warzyw, ostrego noża i deski do krojenia. Przyda się także rondel do zagotowania zalewy.
Krok 1 – myję i wyparzam słoiki oraz nakrętki
Słoiki i nakrętki myję i wyparzam wrzątkiem. Większe ilości warto umyć w zmywarce oraz wyparzyć w piekarniku (temperatura około 110 stopni C przez około 10 minut od czasu nagrzania).
Nakrętki powinny być oczywiście bez odkształceń i nalotów rdzy, a słoiki bez szczerbień.
Do każdego słoika wrzucam: obrany i przekrojony na pół mały ząbek czosnku, gorczycę białą, ziarna ziela angielskiego oraz pieprzu czarnego. Dodaję także listek laurowy.
Krok 2 – przygotowuję ogórki
Do moich przetworów na zimę używam ogórków z przydomowego ogórka. Są śwież i jędrne. Dlatego wystarczy je umyć pod bieżącą wodą lub w misce. Używam słoików o pojemności 700 ml, których wysokość idealnie pasuje do długości ogórków z obciętymi końcówkami.
Ogórki ze sklepu dokładnie myjemy i pozostawiamy w zatopione w misce z zimną wodą na 2 godziny. Dzięki temu nabiorą chrupkości oraz jędrności.
Z ogórków odkrawam twarde i gorzkie końcówki. Następnie obieram ze skórki. Najsprawniejsza w tym jest obieraczka do warzyw.
Obrane ogórki kroję wzdłuż na cienkie plastry (grubość ok 3 – 4 mm).
Cebulę obieram z łupinek i kroję w piórka. Do każdego słoika wrzucam równą ilość cebulki.
Pocięte ogórki umieszczam ciasno w słoikach z przyprawami. Długość ogórków z obciętymi końcówkami doskonale pasuje do
Krok 3 – gotuję zalewę z curry
Do rondla wlewam wodę i gotuję na średnim ogniu. Wsypuje cukier oraz sól i mieszam, aż się rozpuści. Następnie wsypuję przyprawę curry oraz słodką i ostrą paprykę mieloną. Wszystko mieszam.
Gdy woda się zagotuje, wlewam ocet i doprowadzam do ponownego zagotowania. Gdy się zagotuje, zdejmuję z ognia.
Krok 4 – zalewam ogórki i pasteryzuję
Do słoików z ogórkami rozlewam zalewę curry, tak aby zostawić około 1 cm wolnej przestrzeni. Pamiętaj oczywiscie, aby wymieszać zalewę przed rozlaniem do słoików. Przyprawa curry i papryka są ciężkie i osiadają na dno.
Raty słoików oraz nakrętki dokładnie wycieram do suchego dzięki czystej ścierki kuchennej lub ręcznika papierowego. Słoiki mocno zakręcam i pasteryzuję.
Na dno większego i szerokiego garnka kładę ścierkę kuchenną, wlewam wodę i gotuję na średnim ogniu. Ostrożnie umieszczam słoiki z ogórkami w garnku. Woda powinna sięgać do 3/4 lub 4/5 ich wysokości. Słoiki nie powinny się ze sobą stykać. Pamiętaj, aby gorące słoiki umieszczać w gorącej wodzie, a zimne w zimnej. W przeciwnym razie mogą pęknąć. Gdy woda się zagotuje, zmniejszam ogień, aby się tylko lekko bulgotało.
Moje słoiki 700 ml pasteryzuję przez około 15 minut. Większe o pojemności 900 ml przez około 20 minut, a mniejsze około 300 – 500 ml przez 10 minut. Czas liczę oczywiście od momentu zagotowania się wody.
Po pasteryzacji układam do góry dnem na blat kuchenny wyścielony ścierką kuchenną i przykrywam kocem lub ręcznikiem. Pozostawiam do całkowitego ostygnięcia. Następnie wynoszę w chłodne i ciemne miejsce.
Ogórki w curry są dobre już po kilku dniach od zrobienia. Świetnie sprawdzą się w diecie wegetariańskiej, wegańskiej i bezglutenowej. Sprawdź także moje ogórki konserowe.
Smacznego!