Joanna Kurowska jest jedną z najpopularniejszych polskich aktorek. Widzowie pokochali ją m.in. za role w takich produkcjach jak „Graczykowie”, czy „Świat według Kiepskich”. Teraz możemy oglądać ją w serialu „Lulu”, gdzie fanów zaskoczyła metamorfozą sylwetki. Gwiazda schudła już ponad 10 kilogramów i jak zapowiada – to nie koniec. Wiemy, co jest tajemnicą jej sukcesu w walce o utratę wagi.
Każdy, kto walczy z nadwagą, doskonale zna ten ból. Diety, restrykcje i wyrzeczenia. W ich efekcie waga mniej lub bardziej spektakularnie spada. Jednak po powrocie do poprzednich przyzwyczajeń kulinarnych utracone kilogramy wracają bezlitośnie „ze zdwojoną siłą”. Joanna Kurowska jest doskonałym przykładem – przez wiele lat zmagała się z nadmierną wagą. Gwiazda miała za sobą okresy, gdy była szczupła jak osa i te, w których nadwagę ukrywała pokazując się publicznie wyłącznie w obszernych strojach. Niedawno ponownie postanowiła stanąć do walki o powrót do formy i szczupłej sylwetki.
Wzięłam się za siebie, bo pewnego dnia zobaczyłam siebie na ekranie i widziałam starą, grubą babę. Stwierdziłam, iż muszę schudnąć – wyznała aktorka w jednym z niedawnych wywiadów.
Zobacz także: Odchudzona Danuta Martyniuk poleca tę surówkę. Sos jest pyszny i niezwykle zdrowy
Zdrowa dieta – Pyszności; źródło: Adobe
Joannie Kurowskiej pomógł post przerywany
Aktorka zmieniła swoje nawyki żywieniowe i zwiększyła aktywność fizyczną. Nie skorzystała wprawdzie z siłowni, a zdecydowała się na treningi w zaciszu własnego w domu.
Wiem, iż są osoby, które muszą iść na siłownię, żeby się zmobilizować, ale to zajmuje bardzo dużo czasu. Natomiast ja ćwiczę w domu i cieszę się, iż potrafię być tak konsekwentna. Zdarzało się nawet, iż wracałam do domu o północy i przed pójściem spać ćwiczyłam, chociaż te 10 minut, bo chodzi o to, żeby robić to systematycznie – przyznała Joanna Kurowska.
Jednak eliminacja wysokokalorycznych dań oraz ćwiczenia to nie wszystko. Za sukcesem gwiazdy w walce o utratę nadwagi stoi też post przerywany, który postanowiła zastosować. Jak widać skutecznie, bo zgubiła już ponad 10 kg. Dieta IF (Intermittent fasting) jest jedną z popularniejszych diet w ostatnim czasie. Polega na jedzeniu w tzw. oknie żywieniowym –
posiłki spożywamy w określonych godzinach, a w pozostałych pościmy.
Post przerywany – zasady
Post przerywany często jest mylony z głodówką. Podstawowa różnica między nimi to fakt, iż podczas głodówki nie je się nic, a w poście przerywanym należy jeść zgodne z zaleceniami kalorycznymi w określonym okienku czasowym. Metod prowadzenia postu przerywanego jest wiele, najpopularniejsza to metoda 8/16.
Post przerywany systemem 8/16 zakłada podzielenie doby na dwie części: ośmiogodzinną i szesnastogodzinną. Podczas okienka ośmiogodzinnego należy spożywać wszystkie posiłki, zaś przez pozostałe 16 godzin – pościć. Powyższej zasady należy rygorystycznie i konsekwentnie przestrzegać. Wybór godzin z posiłkami jest uzależniony od rytmu dnia i przyzwyczajeń osoby stosującej post. Można na przykład wybrać śniadanie i ostatni posiłek zjeść wczesnym wieczorem – jeżeli zjesz śniadanie o godzinie 7 rano, porą na ostatni posiłek będzie godzina 15.00. Można także zacząć jeść dopiero w południe i zakończyć dużo później.
Podczas postu przerywanego posiłki powinny być mniejsze i częstsze. To pozwala na ustabilizowanie poziomu cukru we krwi. Oczywiście dieta musi być odpowiednio zbilansowana. Warto sięgać po żywność o niskim stopniu przetworzenia – świeże warzywa i owoce, ale także mięso i ryby od sprawdzonych dostawców. Należy także włączyć do menu produkty pełnoziarniste i naturalny nabiał. W walce o szczupłą sylwetkę pomogą również zioła. Trzeba zrezygnować też z fast foodów i produktów zawierających tłuszcze trans oraz duże ilości cukru.
Istotny jest również odpowiedni bilans płynów – 2 litry dziennie. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście woda. Zlecane są także ziołowe napary np. z mięty, ostropestu plamistego i lipy. Uzupełnieniem diety mogą być też soki owocowo-warzywne (do posiłku).
Post przerywany – przeciwwskazania
Post przerywany nie jest metodą, która rozregulowuje organizm i naraża go na wycieńczenie (jak np. w przypadku długotrwałej głodówki). Przed zastosowaniem tej metody najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem. Absolutnie nie powinny stosować: kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, osoby z problemami hormonalnymi i dolegliwościami układu pokarmowego. Post przerywany nie wskazany jest również dla diabetyków, a także osób poniżej 18. roku życia.