Jeden składnik zrujnuje jarzynową. jeżeli dodasz za wcześnie, sałatka będzie "pływać"

kobieta.gazeta.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Jarzynowa, fot. alpaksoy / iStock


Co zrobić, żeby sałatka nie podchodziła wodą? To pytanie zadaje sobie każdy, kto choć raz włożył jarzynową do lodówki i znalazł ją następnego dnia w nieapetycznej formie. Na szczęście istnieje kilka prostych trików, które uratują świąteczną sałatkę i pozwolą jej zachować idealny smak i konsystencję.
Od dawna zastanawiałam się, dlaczego moja jarzynowa na drugi dzień wygląda jak po kąpieli w basenie. Warzywa pływają w wodzie, a majonez całkowicie traci delikatność. W końcu metodą prób i błędów odkryłam winowajcę. Okazało się, iż jedna z pozoru niewinna przyprawa może popsuć całą robotę. Jakby tego było mało, wpadłam na kilka sprytnych trików, które wpływają na jakość sałatki. Dlatego jeżeli masz już dość rozmoczonej jarzynowej, zdradzę ci, jak sprawić, by zawsze wychodziła perfekcyjna.


REKLAMA


Zobacz wideo Która wersja sałatki jarzynowej najbardziej przypadła nam do gustu? Z porem, jabłkiem, cebulą?


Co zrobić, żeby sałatka nie podchodziła wodą? Mam na to prosty sposób
Sól potrafi narobić więcej szkody, niż nam się wydaje. To właśnie ona sprawia, iż warzywa puszczają nadmiar soku, przez co sałatka traci idealną konsystencję i wygląda mało apetycznie. Jak temu zaradzić? Przypraw ją tuż przed podaniem albo zrezygnuj z soli całkowicie. W zamian postaw na świeżo mielony pieprz lub odrobinę musztardy – podkręcą smak i nie zrujnują struktury. Dzięki temu warzywa będą jędrne, a jarzynowa ucieszy nie tylko oko, ale także podniebienie.


Czy do jarzynowej dodaje się ziemniaki? jeżeli tego nie robisz, zacznij koniecznie
Dodanie ziemniaków do jarzynowej to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Po pierwsze świetnie łączą wszystkie składniki, sprawiając, iż sałatka zyskuje zwartą i przyjemnie kremową konsystencję. Po drugie ich delikatny smak doskonale równoważy wyraziste dodatki, takie jak ogórki kiszone, por czy cebula. Dzięki temu całość jest bardziej harmonijna i łagodniejsza dla podniebienia.
Sprawdź też: Seniorzy dostaną zwrot pieniędzy ze skarbówki, ale nie wszyscy. Jest jeden warunek. Kiedy wypłaty?
Ziemniaki mają jeszcze jedną zaletę – sprawiają, iż jarzynowa staje się bardziej sycąca. To idealne rozwiązanie, gdy sałatka ma pełnić rolę solidnej przekąski lub dodatku, który nie pozwoli gwałtownie zgłodnieć. Warto tylko pamiętać, by ugotować je w mundurkach i dokładnie wystudzić. Dzięki temu nie rozpadną się podczas mieszania i zachowają swoją formę.


Sałatka jarzynowa Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl


Sprawdzone triki na sałatkę. Dzięki nim będzie jeszcze lepsza
Chcesz, żeby jarzynowa dłużej zachowała świeżość? Mam kilka ciekawych porad, które warto wykorzystać już na etapie przygotowania sałatki.


Nie mieszaj wszystkiego od razu. Pokrojone składniki, majonez i przyprawy trzymaj osobno i połącz je dopiero tuż przed podaniem. Dzięki temu unikniesz rozmiękczonych warzyw i kałuży na dnie miski.
Rozmiar kawałków ma większe znaczenie, niż myślisz. Zbyt drobno pokrojone warzywa, zwłaszcza ogórki kiszone, szybciej puszczają wodę i popsują całość. Postaw na większą kostkę – nie tylko wygląda apetyczniej, ale także dłużej zachowuje formę.
Zanim zaczniesz kroić ogórki, koniecznie odsącz je na sitku. Możesz też lekko wycisnąć, żeby pozbyć się nadmiaru soku.
Nie każdy majonez "udźwignie" jarzynową. Wybieraj ten o gęstej konsystencji i wysokiej zawartości tłuszczu – będzie bardziej stabilny.
Chcesz dodać sałatce lekkości? Zmieszaj majonez z gęstym jogurtem naturalnym lub odrobiną serka śmietankowego. Struktura sałatki zyska, a smak będzie równie pyszny.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału