Jak wykorzystać pradawne zboża we współczesnej kuchni?

radiokielce.pl 20 godzin temu
Zdjęcie: Jak wykorzystać pradawne zboża we współczesnej kuchni?


Pieczywo i dania z pradawnych zbóż przygotowywali w środę (2 kwietnia) uczniowie kieleckich szkół gastronomicznych. Młodzi ludzie spotkali się w Zespole Szkół ZDZ i rywalizowali o wejście do finału ogólnopolskiego konkursu. Ich zadaniem było wykonanie potraw z wykorzystaniem na przykład pszenicy trispy albo płaskurki.

Pomysłodawcą konkursu „Zboża najwyższej jakości – Powrót do zbóż pradawnych” jest Czesław Meus ze Stowarzyszenia Polska Ekologia. Jak mówił, zboża pradawne są znacznie bardziej wartościowe dla naszego organizmu niż zboża dominujące w tej chwili w rolnictwie.

– Są to ziarna pierwotne. Nie zostały w żaden sposób skrzyżowane, zmanipulowane przez naukowców, w związku z tym są one takie same jak tysiąc lat temu – tłumaczył.

Uczniowie uczestniczący w eliminacjach byli oceniani w dwóch kategoriach: piekarzy i kucharzy. Ci pierwsi musieli upiec chleb i bułki, natomiast młodzi kucharze mieli przygotować dwudaniowy obiad z deserem. W obu przypadkach konieczne było sięgnięcie po zboża pradawne. Paulina Kielesińska i Paulina Błaszczyk z Zespołu Szkół ZDZ przygotowały tradycyjną zupę włoską, która zwykle bazuje na orkiszu.

– To była rekonstrukcja zupy di faro. Zamieniłyśmy orkisz na trispę. Nie miałyśmy problemów z przygotowaniem się do konkursu. Oczywiście jest to dla nas nowość, ale nauczyłyśmy się czegoś nowego o zbożach – mówiły uczennice.

Mariusz Bezak, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół ZDZ w Kielcach przyznaje, iż uczniowie przygotowujący potrawy ze zbóż pradawnych zdobywają cenną wiedzę na temat zdrowej żywności.

W środowych (2 kwietnia) eliminacjach wzięli udział młodzi kucharze i piekarze z trzech kieleckich szkół gastronomicznych.

Idź do oryginalnego materiału