Jak układać płytki drewnopodobne?

meblobranie.pl 1 rok temu

Płytki drewnopodobne to nowoczesny produkt, który łączy w sobie urzekający urok naturalnego surowca oraz zalety, którymi wyróżniają się tradycyjne płytki. Poznaj sekrety układania imitacji drewna w taki sposób, aby uzyskać oszałamiającą aranżację!

Płytki drewnopodobne – co warto o nich wiedzieć?

Czym są płytki drewnopodobne?

Płytki drewnopodobne urzekają naśladowaniem wyjątkowego charakteru drewna przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu funkcjonalności, który mają tradycyjne płytki stosowane np. w łazienkach. Występują w różnych rozmiarach, ale mają kształt naturalnych desek podłogowych. Pod względem estetyki szczególnie dużą popularnością wśród wielu wzorów płytek cieszą się te imitujące drewno postarzane.

Dobrej jakości płytki drewnopodobne są odporne na uszkodzenia mechaniczne czy działanie wody, a w przypadku płytek przeznaczonych do układania na zewnątrz (np. na balkonie czy na tarasie) także na wahania temperatur. Mogą się zatem znaleźć wszędzie tam, gdzie naturalne drewno by się nie sprawdziło lub jego zastosowanie byłoby kłopotliwe.

Czym wyróżniają się płytki drewnopodobne?

Drewnopodobne płytki ceramiczne można łatwo utrzymać w czystości, dlatego świetnie sprawdzają się na podłodze w łazienkach czy kuchniach, generalnie wszędzie tam, gdzie o zabrudzenia nietrudno. W przeciwieństwie do naturalnego drewna płytki drewnopodobne są bardzo odporne na różne niszczycielskie czynniki, a mogą wyglądać na tyle estetycznie, iż sprawdzą się choćby we wnętrzach eleganckich.

[[kategoria:1586:6]]

Rodzaje płytek drewnopodobnych

Wśród płytek imitujących drewno można znaleźć płytki gresowe oraz terakotowe. Ten pierwszy rodzaj jest bardziej popularny – zarówno gres szkliwiony, jak i polerowany rewelacyjnie prezentują się na podłodze czy ścianach kuchni, łazienki, salonu czy przedpokoju. W sprzedaży dostępne są płytki wyglądające tak podobnie do naturalnego surowca, iż na pierwszy rzut oka trudno rozróżnić, iż to nie drewno.

Gres drewnopodobny i terakota mogą bardzo skutecznie imitować wiele rodzajów prawdziwego drewna, wraz z charakterystycznym usłojeniem. Łatwo dobrać do nich meble i inne elementy wyposażenia wnętrz imitujące drewno.

Jak wybrać płytki drewnopodobne?

Wiele osób wybiera płytki drewnopodobne wyłącznie pod względem estetyki. Cenione jest jak najlepsze oddawanie przez nie naturalnego charakteru drewna. Warto jednak zwrócić uwagę również na parametry techniczne, wśród których najważniejszym jest klasa ścieralności, czyli odporności struktury na uszkodzenia mechaniczne.

Zanim zakupimy płytki drewnopodobne, upewnijmy się co do jakości ich wykonania. Każda z nich powinna mieć równą, płaską powierzchnię, pozbawioną spękań oraz innych uszkodzeń. Uważajmy na egzemplarze wybrzuszone, które mogą pęknąć po ułożeniu i obciążeniu. Zaleca się kupować płytki drewnopodobne pochodzące z tej samej partii.

Jak układać płytki drewnopodobne? Poradnik krok po kroku

  1. Układanie płytek drewnopodobnych ,,na próbę”

    Zanim przystąpisz do klejenia płytek, ułóż je na danej powierzchni i oceń, jak prezentuje się przyszła podłoga czy ściany. W razie czego możesz ją jeszcze poprawić. Warto też spróbować układania płytek z jednego opakowania i pomieszania zawartości kilku pudełek (ta druga opcja jest szczególnie polecana w przypadku płytek tonalnych, gdyż pozwoli uzyskać bardzo naturalny efekt).

  2. Odpowiednie przygotowanie powierzchni pod płytki drewnopodobne

    Nie należy rozpoczynać układania płytek drewnopodobnych bez uprzedniej dokładnej oceny podłoża. Sprawdzamy, czy powierzchnia podłogi bądź ścian zawiera jakieś pęknięcia, czy jest dobrze wypoziomowana i czy nie ma zawilgocenia.

    Nierówności można wypełnić przy pomocy zaprawy samopoziomującej. Podłogę należy również solidnie wyczyścić, a jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe, trzeba koniecznie ocenić jego stan (pamiętajmy, iż montaż płytek może się odbywać tylko, gdy jest ono wyłączone).

  3. Przyklejanie płytek drewnopodobnych

    Zaprawę klejową należy dokładnie rozprowadzić po powierzchni podłoża (jeśli mamy ogrzewanie podłogowe, upewnijmy się wcześniej, iż dany rodzaj kleju można na nim stosować). Aplikujemy produkt według zaleceń producenta, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej grubości warstwy.

    Układanie zaczynamy od całych płytek. Przyklejamy je zgodnie z zaplanowanym wzorem, a dopiero potem docinamy i uzupełniamy wolną powierzchnię. Przesuwamy się od środka pomieszczenia w stronę ścian, kładąc płytki drewnopodobne rzędami.

    Tego typu produktów lepiej nie układać w ,,cegiełkę”, czyli z przesunięciem o połowę długości, gdyż wtedy podkreśleniu ulegną naturalne zakrzywienia długich płytek drewnopodobnych. Zaleca się przesunięcie maksymalnie do 1/3 długości sąsiadującej płytki, dzięki czemu zniwelujemy drobne różnice powstałe w czasie procesu produkcyjnego długich i wąskich elementów. Należy także mieć na uwadze, iż płytki imitujące drewno często mają dość duże rozmiary, co może trochę utrudniać ich układanie.

  4. Czyszczenie i fugowanie

    Gdy klej już stwardnieje, należy dokładnie wyczyścić powierzchnię płytek podłogowych lub ściennych z nagromadzonych pyłów i innych zanieczyszczeń. Płytki imitujące drewno powinny mieć minimalną szerokość fugi wynoszącą 2 mm.

    Zanim zastosujemy fugę na całym obszarze ściany czy podłogi, warto ją przetestować w mniej widocznym miejscu, czasem bowiem zdarza się pozostawianie zabrudzeń na powierzchni płytek. Taki test będzie również pomocny w oszacowaniu czasu, jakiego potrzeba, aby zaprawa związała. Pamiętajmy, by nie chodzić po podłodze, dopóki zaprawa klejowa całkowicie się nie utwardzi.

[[kategoria:1571:6]]

Jak układać płytki drewnopodobne, aby uzyskać efektowną aranżację?

Jeżeli chcemy mieć płytki drewnopodobne na podłodze, to ich sposób ułożenia będzie w dużej mierze zależał od wielkości pomieszczenia oraz jego kształtu. Szczególnie polecany kierunek układania to prostopadle do okna, dzięki czemu padające przez nie światło pięknie podkreśla wzór i strukturę paneli. Fugi z kolei nie powinny się rzucać w oczy.

W przypadku prostokątnych płytek imitujących drewno istotne jest układanie ich w taki sposób, by podkreślić pewne walory pomieszczenia i ukryć jego mankamenty. Długi i wąski pokój da się optycznie wydłużyć w pożądanym kierunku. Płytki położone pod kątem prostym do dłuższych ścian sprawią, iż wnętrze wyda się szersze oraz bardziej przestronne.

Planując aranżację, warto przetestować różne kombinacje elementów imitujących naturalne drewno. Można spróbować obracać płytki względem siebie czy przekładać je w inne miejsca. Bardzo klasycznym, ale wciąż niezwykle popularnym sposobem na układanie płytek podłogowych jest tzw. jodełka, w której krótkie elementy drewnopodobne łączy się ze sobą pod kątem prostym.

Płytki drewnopodobne – podsumowanie

Płytka drewnopodobna sprawdzi się w miejscach, w których zastosowanie delikatniejszych tworzyw byłoby wręcz niemożliwe, np. w kuchni czy łazience, gdzie jest wysoki poziom wilgoci i duże ryzyko zalania.

Może być układana zarówno na podłodze, jak i na ścianach, a sam proces montażu nie jest szczególnie skomplikowany. W sprzedaży dostępne są różne warianty płytek ceramicznych imitujących drewno, dzięki czemu bez trudu znajdziemy coś, co można łatwo dopasować do elementów wystroju naszego wnętrza.

Idź do oryginalnego materiału