Każdy kraj ma swoje lokalne przysmaki, które dla obcokrajowców mogą wydać się nietypowe, a wręcz niesmaczne. Przykładowo w krajach skandynawskich są to kiszone śledzie, w Azji przekąski z owadami, a w Portugalii pąkle kaczenice, zwane też "palcami Lucyfera". kilka osób o nich słyszało, a jeszcze mniej miało okazję skosztować tego dania. Na pierwszy rzut oka wygląda trochę odpychająco, ale zdaniem Portugalczyków jest niezwykle smaczne.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy jedzenie ziemniaków i pieczywa tuczy? Michał Wrzosek rozwiewa wątpliwości [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Pąkle kaczenice: cena. Dlaczego są tak drogie?
Percebes, czyli pąkle kaczenice, mogą przypominać niektórym szare palce zakończone ostrymi pazurami. W rzeczywistości to skorupiaki, które w stadium larwalnym przyczepiają się do skał oceanicznych, gdzie spędzają całe swoje życie. Najczęściej można je znaleźć na ścianach klifów lub w jaskiniach występujących wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Stworzenia te żywią się planktonem przyniesionym przez fale, jednak wiele z nich kończy swój żywot na talerzu. W Portugalii pąkle są bowiem uważane za pyszny, ale bardzo drogi przysmak. Cena wynosi około 100 euro za kilogram, ponieważ zbieranie pąkli jest bardzo niebezpiecznie. Wykwalifikowani rybacy muszą krążyć w pobliżu stromych, skalistych klifów i dzięki specjalnych narzędzi odrywają skorupiaki od ścian. Lokalni mieszkańcy wybrzeża zajadą się tą przekąską, jednak turystów odstrasza nieco ich wygląd. Mało kto też wie, jak poprawnie obierać i jeść percebes.
Zobacz też: Ten maluch wygląda jak postać z kreskówki. Okrzyknięto go "najsłodszym" krabem na świecie
Jak smakuje percebes? Nie każdemu spodoba się ten smak
Mogłoby się wydawać, iż jedzenie pąkli jest dość skomplikowane z uwagi na ich nieoczywistą budowę. W rzeczywistości jest to bardzo proste. Wystarczy złapać kaczenicę za oba końce i wykręcić je w przeciwne strony. W ten sposób przełamiemy pancerzyk i dostaniemy się do mięsa przypominającego jasną rurkę. Jego smak trudno jednak porównać do innych popularnych owoców morza. Wielu turystów uważa, iż te skorupiaki smakują jak ocean, czyli są po prostu bardzo słone i gumowe. jeżeli chcesz spróbować percebes, to w Polsce może być z tym problem. Nie znajdziesz ich w popularnych marketach, ponieważ są sprzedawane tylko na lokalnych ryneczkach u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego i w niektórych restauracjach.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.