Jak schudnąć po 40 roku życia?

dietetykaga.pl 2 lat temu
40tka to dla wielu czas podsumowania mniej więcej połowy życia. To moment, w którym zaczynamy zauważać zmiany w naszym organizmie. Niewątpliwie kobiety bardziej odczuwają te zmiany, bo często przybywa im dodatkowych kilogramów. Próbują wtedy znaleźć odpowiedź na pytanie: jak schudnąć po 40 roku życia?

Zmiany w organizmie

Okres około 40 roku życia to czas, kiedy gwałtownie zwalnia metabolizm. W przypadku kobiet odpowiadają za to jajniki, które zaczynają wolniej pracować. Zmniejszają ilość produkowanych hormonów żeńskich: progesteronu i estrogenów. Spadek tych ostatnich powoduje wzrost trójglicerydów i tak zwanego “złego” cholesterolu LDL , a obniżeniu “dobrego” cholesterolu HDL. Zaburzona zostaje proporcja między żeńskimi i męskimi hormonami. Zwiększa się ilość męskich czyli androgenów, odpowiedzialnych za nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej na plecach, brzuchu, karku, twarzy i ramionach. Oprócz tego spada produkcja leptyny-hormonu odpowiedzialnego za hamowanie apetytu. jeżeli jest go mniej, szybciej robimy się głodni. U mężczyzn spada ilość testosteronu, a więc zmniejsza się ilość masy mięśniowej, co powoduje wzrost poziomu tkanki tłuszczowej. Również zwalnia układ trawienny i obniża się tempo przemiany materii.

Zmiany w diecie

Należy przede wszystkim bardziej przyglądać się naszemu menu. Niestety minął czas beztroskiej młodości, kiedy nie musieliśmy uważać na to, co jemy. Warto wprowadzić pewne zmiany. jeżeli chcemy schudnąć, to zadbajmy o to, żeby deficyt kaloryczny był ujemny. Bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków o określonych porach i nie podjadanie między nimi. Zachowajmy przynajmniej 12 godzinny post żywieniowy, bardzo korzystny dla naszego zdrowia. Starajmy się gotować w domu i nosić ze sobą w pojemnikach przygotowane posiłki np. zupy, aby nie stołować się na mieście w miejscach, gdzie piękny zapach skusi nas na coś niezdrowego. Warto przyjrzeć się temu, w jakich warunkach spożywamy pokarmy. Czy nie jemy zbyt szybko, połykając jedzenie? Zadbajmy o jakość posiłków, wybierając te najzdrowsze z pewnego źródła. Zamiast słodkiej przekąski sięgnijmy po owoce, warzywa czy orzechy (zwłaszcza włoskie), które obniżą poziom cholesterolu. Spożywajmy jak najwięcej białka i błonnika. Białko wpłynie korzystnie na kości, stawy i zęby oraz pozwoli uniknąć osteoporozy. Błonnik pozwoli uniknąć zaparć i spowoduje, iż będziemy dłużej syci. Nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu organizmu najlepiej wodą w ilości 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Pamiętajmy o suplementacji witaminą D, która jest niezbędna przez cały rok.

Aktywność fizyczna

Jeśli do tej pory jej unikaliśmy, powinniśmy bezwzględnie zadbać o to, aby przynajmniej 3 razy w tygodniu pojawiła się jakaś aktywność fizyczna. Może to być rower, bieganie, tenis, skakanie na skakance (jeśli nie mamy nadwagi), kijki czy szybki spacer. Siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna skutkują małą ilością spalonych kilokalorii, spadkiem kondycji i energii.

Zapomnij o dietach

Jeśli cierpisz na nadwagę lub otyłość, nie szukaj pomocy na własną rękę stosując dziwne internetowe diety, które często powodują efekt jojo i niszczą metabolizm. Lepiej posłuchaj zdrowego rozsądku, udaj się do dietetyka lub psychodietetyka albo sam zrób sobie żywieniowy rachunek sumienia.

Odpowiednia dieta po 40. to trwała inwestycja w nasze zdrowie i życie. Nie czekaj więc ze zmianami na jutro, ale zatroszcz się o siebie już dziś i zyskaj lepsze życie.

Idź do oryginalnego materiału