Jak pokroić grzyby do suszenia? Oto, jak suszyć grzyby na 4 proste sposoby. Plastry nie mogą być zbyt cienkie

stronakuchni.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Paweł Dubiel


Sezon na grzyby w polskich lasach już się rozpoczął, a zbiory chcemy przechować. Suszenie grzybów jest możliwe co najmniej na 4 sposoby. Dwa z nich nie wymagają użycia prądu, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość. Kolejne dwie metody suszenia prawdziwków czy podgrzybków potrzebują prądu, są za to dużo szybsze. Zanim jednak ususzone trafią do słoika, podpowiadamy, jak kroić grzyby do suszenia, ile trwa samo suszenie np. borowików i jak je przechowywać, by utrzymały aromat choćby przez 2 lata!

Czy grzyby przed suszeniem się myje?

Zaczynamy od przeglądu zebranych lub kupionych grzybów. Te ze śladami szkodników czy zgnilizny lepiej odrzucić. Do suszenia wybieramy zdrowe grzyby, których jesteśmy absolutnie pewni, iż są jadalne. Następnie grzyby trzeba oczyścić. I tu ważna uwaga – grzybów przed suszeniem nie myjemy, bo zbiorą więcej wilgoci, której przecież chcemy się pozbyć.

Jako początkujący grzybiarz zbieraj tylko grzyby rurkowe – z "siateczką’". pixabay.com

Grzyby czyścimy pędzlem, miotełką albo delikatnie zwilżoną szmatką. Możliwie dokładnie. Gotowe? Możemy przejść do kolejnego kroku, czyli krojenia naszych prawdziwków, podgrzybków czy borowików.

Jak kroić grzyby do suszenia?

Tu nie ma reguły, choć wiadomo, iż im grubsze to będą plastry, tym dłużej grzyb będzie wysychał.

Nie mogą to być również plasterki cienkie jak papier, bo grzyby wysuszając się, zmniejszają objętość. Więc w przypadku cieniutkich jak papier plasterków, będą łatwo się łamać.

Idź do oryginalnego materiału