Jak nauczyć psa żeby nie ciągnął?

gardenhouse.pl 1 miesiąc temu

Jak nauczyć psa, żeby nie ciągnął?

Jeśli masz psa, który ciągnie smycz podczas spacerów, wiesz jak frustrujące to może być. Ciagnięcie przez psa utrudnia kontrolę nad nim i sprawia, iż spacery stają się mniej przyjemne zarówno dla ciebie jak i dla twojego pupila. Na szczęście istnieją skuteczne metody szkoleniowe, które pomogą ci nauczyć swojego czworonoga chodzenia obok ciebie bez naciągania smyczy.

Poznaj przyczyny ciagnięcia

Zanim przejdziemy do metod treningowych warto zrozumiec dlaczego twój pies tak bardzo lubi nacigać smycz podczas spacerów. Oto kilka potencjalnych powodów:

  • Nadmiar energii – jeżeli twój pies ma dużo energii zgromadzonej w sobie możesz spodziewać się większej ochoty do biegania niż zwolennikow lenistwa;
  • Ciekawość – psy są naturalnie dociekliwe zwierzęta i mogą pociagać za smycza aby zbadać otoczenie;
  • Nagrody zewnętrzne – o ile kiedykolwiek pozwoliłeś swojemu psiakowi zostać nagrodzonemu poprzez poszerzenie odległości między tobom a jego samym (np.: patrzac na coś interesującego) to twój pies będzie próbował naciągnąć smycz w nadziei, iż dostanie więcej swobody;
  • Brak treningu – o ile nigdy nie poświęciłeś czasu w naukę chodzenia obok ciebie bez ciagnięcia smyczy twojemu psiakowi może brakować odpowiednich umiejętności.

Zastosuj szkolenie podstawowe

Aby przestać psa ciagnać konsekwentnie musisz wprowadzić podstawowe zasady i utrwalić je poprzez systematyczne szkolenia. Oto kilka kroków, które pomogą Ci osiągnac ten cel:

Korzystaj z krótkiej smyczy

Rozpocznij trening używając krótkiej smyczy o długości około półtora metra. Krótka odległość między tobom a psem ułatwi kontrolę nad nim i sprawi, iż będziesz mógł skupić się na jego zachowaniu.

Pamiętaj o nagrodach

Nagradzaj swojego czworonoga za dobre zachowanie. Gdy Twój pies idzie przy Tobie bez naciaganiania możesz go pochwalic słowne lub da mu małą przekaskę jako znak docenienia za posluszeństwo.

Bądź konsekwentny

Konsekwencja jest kluczowa w treningu psa. Upewnij się, iż zawsze reagujesz na naciąganie smyczy – nie nagradzaj go i nie kontynuuj spacerów dopóki pies nie przestanie ciagnac.

Skorzystaj z technik odwracania uwagi

Niekiedy skutecznym sposobem na zapobieganie ciagnięcia przez psa jest odwrócenie jego uwagi. Możesz to osiągnąć dzięki różnych technik:

  • Zmień kierunek – jeżeli Twój pies pociaga smycz w jednym kierunku, zmienić ruchow swojego ciała i idź prosto do tyłu;
  • Użyj zabawki lub przysmaku jako dystrybutor rozproszenia- trzymając przed nim ulubiony podarunek możesz zachęcić go do chodzenia obok Ciebie bez koncentracji na samym pullingu;
  • Szkolenia posłuszeństwa – ucz swojego psiaka komend takich jak „siad” czy „stawaj”. Skupienie czworonoga może pomóc mu utrzymać uchwyt nad sobom;

Pamiętaj o regularności szkoleń

Aby twój pupil naprawdę przyjął nowe umiejętności musisz być systematyczny i powtarzać treningi regularnie. Codzienne krótkie sesje szkoleniowe mogą przynieść szybkie i trwałe rezultaty.

Użyj specjalistycznych smyczy

Jednym z rozwiązań, które możesz spróbować jest użycie specjalnej smyczy anty-pullingu. Tego rodzaju smycz zaprojektowana jest w taki sposób, iż utrudnia ciagnięcie przez psa – wykorzystuje siłę jego własnego ruchu do hamowania napięcia na linii.

Zatrudnij profesjonalnego trenera

Jeśli nie czujesz się pewny swoich umiejętności trenerskich lub jeżeli twój pies ma poważne problemy behawioralne warto skonsultować się z profesjonalnym trenerem psów. Trener może dostosować techniki i metody szkoleniowe do indywidualnych potrzeb twojego pupila oraz pomóc Ci osiągnąć pożądane wyniki w mniej czasochłonny sposób.

Ostateczna refleksja

Pamiętaj, iż każdy pies uczy się inaczej i to co działa dla jednego zwierzaka może nie zadziałać dla drugiego. Będzie wymagało cierpliwości i konsekwencji aby

Wezwanie do działania: Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby nauczyć psa nie ciągnąć:

1. Zacznij od regularnych sesji treningowych na smyczy.
2. Używaj metody nagradzania pozytywnego w momencie, gdy pies chodzi obok Ciebie bez szarpania.
3. Zwracaj uwagę na sygnały zwierzęcia i reaguj natychmiast, jeżeli zaczyna ciągnąć – np. rób krok wstecz lub zmieniaj kierunek.
4. Stosuj specjalne techniki treningowe takie jak stop-and-go (ruchy staje-się), które uczą psa skupiania się na Tobie podczas spaceru.

Link tagu HTML: Kliknij tutaj

Idź do oryginalnego materiału