Jak na dawnej wsi ludzie dbali o urodę? Można się było o tym przekonać w Tokarni

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Jak na dawnej wsi ludzie dbali o urodę? Można się było o tym przekonać w Tokarni


Jak na dawnej wsi dbano o urodę, czystość i higienę? Można się było o tym przekonać w Parku Etnograficznym w Tokarni, gdzie proponowano wiejskie SPA.

Na uczestników czekały warsztaty z robienia mydła, szydełkowania, a także pokazy domowych sposobów na zdrowie i urodę. Można było samodzielnie wykonać również naturalną biżuterię z kwiatów i ziół, a także obrazy pachnące latem.

Jak mówi Aleksandra Imosa z Muzeum Wsi Kieleckiej, nasze babcie, czy prababcie do dbania o urodę i piękno wykorzystywały naturalne i łatwo dostępne składniki.

– Kobiety niezależnie od czasu i miejsca chciały być piękne i zdrowe. Z pomocą przychodziło im to, co było w pobliżu, np. mięta mogła posłużyć jako odświeżacz oddechu, czy zapach do ciała. Natomiast kolor ust można było podkreślić dzięki buraka. Do tego, aby skóra była gładka i zdrowa używano obierek z ogórka. Naturalnych sposobów na utrzymanie piękna było mnóstwo – dodaje.

Sekrety i adekwatności roślin oraz ziół zdradzała Małgorzata Pawlik z Muzeum Wsi Kieleckiej, która podkreśla, iż także warzywa obecne w gospodarstwach rolnych od wieków mają swoje prozdrowotne adekwatności.

– Pomidor posiada bardzo dużo potasu, a jego spożywanie pomaga we adekwatnym funkcjonowaniu i pracy serca. Spożywanie marchewki bardzo pozytywnie wpływa na wzrok, pomaga także obniżyć cholesterol. Składniki mineralne i odżywcze zawarte w marchewce wchłaniają się i przyswajają jeszcze lepiej przy dodatku odrobiny oliwy. Także pietruszka jest niezwykle zdrowa, ponieważ posiada bardzo dużo witaminy C oraz pomaga w funkcjonowaniu nerek – wyjaśnia.

Małgorzata Pawlik dodaje, iż wśród ziół niezwykle cenne adekwatności ma m.in. napar z kocanki, który korzystnie wpływa na działanie wątroby. Z kolei kwiaty krwawnika są mogą być stosowane szczególnie przy krwawieniach i kobiecych dolegliwościach. Innymi ziołami popularnymi dawniej na świętokrzyskiej wsi były macierzanka i dziurawiec – wymienia.

Odwiedzający Park Etnograficzny w Tokarni mogli także wziąć udział w rodzinnym turnieju wiedzy o medycynie ludowej. Natomiast dla najmłodszych były m.in. pokaz baniek mydlanych i malowanie twarzy. Wiejskie SPA w Parku Etnograficznym w Tokarni potrwa do godziny 16.00.


Idź do oryginalnego materiału