Dobra organizacja sprzyja realizacji celów i wykonaniu działań, na które zwykle brakuje czasu w ciągu dnia. Duża liczba obowiązków, życie rodzinne i inne drobne zajęcia sprawiają, iż trudno jest pamiętać o wszystkim. Warto więc nauczyć się efektywnie zarządzać czasem, wykorzystując w tym celu planowanie. Jak organizować czas i być bardziej skutecznym w działaniu?
Na czym polega planowanie czasu?
Planowanie czasu to proces pozwalający zająć się różnymi obowiązkami w wyznaczonych przedziałach czasowych. Możesz organizować swój czas krótko- i długoterminowo, dzięki czemu w perspektywie kilku dni, tygodni, miesięcy, a choćby roku – zyskasz większą kontrolę nad swoim życiem i podejmowanymi działaniami. Planowanie czasu przybliża do realizacji wymarzonych celów i motywuje do zmiany swojego życia na lepsze. Dzieje się tak, ponieważ wyzwania zaplanowane w konkretnym czasie jest łatwiej wykonać niż te, które pozostają wyłącznie w formie luźnej myśli w głowie. Jak planować swój czas?
Jak z głową planować zadania do wykonania?
Zarządzanie czasem warto zacząć od przetestowania gotowych metod ułatwiających podział obowiązków, celów lub nowych wyzwań. Proces ten nie obejdzie się bez poświęcenia uwagi stworzeniu planu działania – możesz planować czas każdego dnia, raz w tygodniu lub miesiącu. W utrzymaniu regularności pomaga dostosowania formy planowania do swojego stylu życia. jeżeli wstajesz wcześnie i nie masz z rana czasu, aby przeznaczyć chwilę na planowanie, spróbuj stworzyć harmonogram działań wieczorem. Dzięki temu przestaniesz wykonywać plany wbrew sobie, łatwiej będzie Ci wyrobić nawyk planowania i przystąpić do realizacji zadań.
Skuteczne metody planowania czasu
Do planowania czasu warto podejść z pomysłem i gotowym rozwiązaniem. Na powodzenie wpływ może mieć kilka czynników – najważniejsze z nich to:
- Wyznaczanie celów – zacznij planować czas na podstawie stawiania sobie nowych wyzwań, uwzględniania codziennych obowiązków i zadań oraz krótko- i długoterminowych celów. Następnie mierz czas poświęcony na ich wykonanie – taki zabieg pozwoli Ci zorientować się, ile czasu potrzebujesz na wykonanie konkretnej czynności, co ułatwi planowanie w przyszłości.
- Dbanie o czystą przestrzeń – harmonijne i uporządkowane otoczenie pozwala się lepiej skupić i skoncentrować na stworzeniu przejrzystego harmonogramu zadań. Niech przestrzeń, w której planujesz dzień, będzie zawsze utrzymana w czystości.
- Planowanie czasu wolnego – poza zadaniami nie zapomnij o wyznaczeniu czas na odpoczynek. Zachowanie balansu między wykonywaniem obowiązków a czasem wolnym umożliwi Ci prowadzenie życia w zgodzie z potrzebami własnego organizmu.
- Prowadzenie planera – skorzystaj z przyborników dedykowanych planowaniu czasu, które możesz mieć zawsze pod ręką. Wygodnym rozwiązaniem jest planer na lodówkę lub ścianę. Dzięki temu, iż możesz zamocować go we wnętrzu, w którym w ciągu dnia spędzasz najwięcej czasu i nigdy nie zapomnisz o rzeczach do wykonania konkretnego dnia.
Jaki planer wybrać do planowania czasu?
W ofercie wielu producentów znajdziesz różne kalendarze i notesy ułatwiające planowanie czasu, jednak niemal wszystkie z nich w pewnym momencie trzeba wymienić na nowe ze względu na zapisanie wolnych stron. Aplikacje na telefon natomiast wymagają płatnej subskrypcji, co w ciągu całego roku może okazać się sporym wydatkiem. Korzystnym rozwiązaniem pod względem ceny oraz efektywności w działaniu jest planer z powierzchnią SUPERścieralną od Planu. Jego adekwatności umożliwiają tworzenie zapisków, które w przypadku zmiany planów (i nie tylko) – możesz łatwo zmyć przy użyciu gąbki lub ręcznika papierowego. Planer miesięczny jest uniwersalny, co oznacza, iż możesz używać go w każdym miesiącu bez względu na dokładną datę w kalendarzu.
W ofercie sklepu internetowego Planu znajdziesz także rozwiązania dedykowane organizacji czasu rodzinnego. Planer rodzinny to świetny sposób na planowanie wspólnych aktywności, który angażuje do wyznaczania planów również dzieci.