Jak dbać o zdrowie? Najważniejsze zasady

ntfy.pl 1 miesiąc temu

Praca, dom, rodzina – trudno o chwilę dla siebie. Nadmiar obowiązków sprawił, iż nie czujesz się komfortowo w swoim ciele? Co jakiś czas doskwierają Ci bóle głowy, problemy trawienne i spadki energii? Chciałbyś zmienić swoje nawyki i zrobić coś dla zdrowia? Dowiedz się, jakie to proste z dietami pudełkowymi od Nice To Fit You!

Jak zadbać o zdrowie? Zacznij od małych zmian – tyle na początek wystarczy

Jeżeli chcesz poprawić swoje samopoczucie, nie musisz od razu skakać na głęboką wodę. Nowa dieta, plan treningowy i medytacja brzmią kusząco, ale jeżeli narzucisz sobie zbyt dużo obowiązków, to gwałtownie stracisz motywację i chęć do jakichkolwiek zmian.Przyjrzyj się swojemu dotychczasowemu trybowi życia i wprowadź stopniowe modyfikacje swoich nawyków. Od czego zatem zacząć zdrowe odżywianie?

Poznaj zasady dbania o zdrowie od strony talerza

Pracuj nad regularnością

Do tej pory Twój poranek zaczynał się od szybkiej kawy, a śniadanie zastępował batonik lub kanapka z biurowej stołówki? jeżeli tak, to czas na zmianę nawyków. Nieregularne posiłki mogą prowadzić do napadów wilczego głodu, które skłaniają nas do sięgania po niezdrowe, przetworzone produkty. Tego typu zachowania nie tylko destabilizują poziom glukozy we krwi (a co za tym idzie odczuwanej energii w ciągu dnia), ale także utrudniają utrzymanie zdrowej diety.

Zamiast tego postaraj się każdego ranka zjeść solidne śniadanie. Nie musi to być skomplikowane danie – kanapka z pełnoziarnistego chleba, posmarowana masłem lub oliwą, uzupełniona drobiową wędliną i porcją warzyw (np. szpinakiem i pomidorkami koktajlowymi) – to zdrowa, szybka i pożywna opcja, która dostarczy Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Pamiętaj, iż regularność posiłków wpływa na Twój metabolizm oraz poziom energii przez cały dzień. Gdy jesz w regularnych odstępach, organizm lepiej radzi sobie z trawieniem i przyswajaniem składników odżywczych, a Ty unikasz nagłych spadków energii, które często prowadzą do podjadania.

Nie masz czasu w 5 posiłków w ciągu dnia? To żaden problem – możesz postawić na 3 dobrze zbilansowane dania, jednak z zaplanowaniem równych przerw między nimi.

Pamiętaj o wodzie!

W natłoku codziennych obowiązków łatwo jest zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu. Wprowadź w nawyk picie – wody mineralnej, czarnej kawy bez cukru, herbaty, naparów ziołowych czy domowych lemoniad z owocami. Wszystkie wymienione napoje wliczają się do tzw. bilansu wodnego. Czy dostarczasz 2-3 litry płynów ciągu dnia? Masz z tym problem? Postaw butelkę na biurku lub choćby ustaw timer z przypomnieniami.

Jeśli czujesz się opuchnięty, cierpisz na bóle głowy, a Twoje jelita nie pracują tak, jak powinny,to zastanów się, czy problem nie leży właśnie w niewystarczającym nawodnieniu. choćby niewielki niedobór płynów może wpływać negatywnie na Twoje zdrowie.

Unikaj cukru

Biały cukier to jeden z największych wrogów zdrowej diety. Czy jednak każdy cukier będzie zły? Choć wielu z nas zastanawia się, jak przestać jeść słodycze, walka z tym nawykiem nie jest łatwa. Wiemy, iż sięganie po słodkie przekąski staje się rutyną, którą trudno przerwać. Zanim zdradzimy wskazówki, jak sobie z tym radzić, musimy wyjaśnić istotną kwestię.

Cukry to szeroka grupa związków, które dostarczają nam najprostszego i bardzo potrzebnego źródła energii – glukozy. Nie można więc ich demonizować.

Wyróżniamy cukry złożone, które znajdziemy w pełnoziarnistych produktach zbożowych – to właśnie na nie warto stawiać w zdrowej diecie. W żywności znajdziemy także cukry proste – czy ich mamy się wystrzegać? Niekoniecznie.

O ile naprawdę warto unikać w menu obecności białego cukru i wszystkich produktów, które zawierają go w swoim składzie (pod różnymi nazwami), to cukry proste obecne w owocach nie powinny być dla nas powodem do niepokoju.

Zacznij więc od małych kroków, aby pozbyć się cukru z diety. Zamiast słodyczy wybieraj zdrowsze alternatywy przekąsek – sięgnij właśnie po sezonowe owoce, jogurty, wafle zbożowe czy orzechy (pamiętając o ich kaloryczności). Warto również eksperymentować z substytutami cukru – stewią czy erytrytolem, które nie wpływają na poziom glukozy i insuliny w organizmie, a nadają przyjemnej słodyczy.

Porcja owoców i warzyw

Zalecania mówią wprost – każdy z nas powinien codziennie jeść minimum 400 g warzyw i owoców. Co jednak pokazują statystyki? Znaczna część naszego społeczeństwa nie spełnia tak prostej zasady. A jak jest w Twoim przypadku?

Trzymaj się jednej prostej reguły: W każdym posiłku porcja owoców lub warzyw. Wybieraj dowolnie.

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Pożegnaj monotonię

Dieta to nie tylko sposób na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, ale także codzienna okazja do odkrywania nowych smaków i czerpania przyjemności z jedzenia. Zadbaj o to, aby Twoje posiłki były różnorodne – to klucz do dostarczenia organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i składników mineralnych, a także utrzymania ciągłej przyjemności z jedzenia. Nikt przecież nie ma ochoty jeść na okrągło tych samych potraw, prawda?

Korzystaj z bogactw, jakie daje natura – sięgaj po sezonowe owoce i warzywa, które są pełne smaku i wartości odżywczych. Nie bój się eksperymentować w kuchni – spróbuj nowych przepisów, postaw na składniki, których dotąd nie używałeś. Kto wie, może odkryjesz nowe, ulubione danie? Kup warzywo, którego nigdy wcześniej nie jadłeś, dodaj do potrawy egzotyczną przyprawę, zamień tuńczyka na kawałek świeżego łososia. Takie modyfikacje nie tylko urozmaicą Twoją dietę, ale także dostarczą nowych bodźców smakowych – zdrowe jedzenie przestanie być rutyną, a stanie się przyjemnością.Nie jesteś kulinarnym freakiem? – Dieta pudełkowa Daily znacznie ułatwi Ci poznawanie nowych kompozycji w zdrowym stylu.

Jak dbać o swoje zdrowie? Ruszaj się!

Jak dbać o zdrowie fizyczne? Tutaj także mamy konkretne zalecenia. Średni rekomendowany czas, który dorosła osoba powinna poświęcać na dodatkowym ruchu, wynosi minimum 150 minut na tydzień.

To od Ciebie zależy, jak rozdysponujesz ten czas. Wybierz 3 krótsze treningi lub weekendowy wypad w góry. o ile nie lubisz treningów na siłowni lub w klubach fitness, zacznij więcej spacerować lub jeździć na rowerze. Naucz się czerpać przyjemność z ruchu – aby to zrobić, nie zmuszaj się do aktywności, za którymi nie przepadasz.

Pomyśl o sobie i swoich potrzebach

Zdrowy styl życia to nie tylko zmiany w diecie i aktywności fizycznej – choć musimy przyznać, iż są one bardzo istotne. Równie ważna jest troska o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. o ile czujesz się przytłoczony i zestresowany, znajdź codziennie kilka chwil na to, aby pomedytować lub wziąć te przysłowiowych „pięć głębokich wdechów”. Postaw na ulubioną formę relaksu – czytanie książki, serial czy oddanie się swojemu hobby. To nie marnowanie czasu, a poświęcanie go na łapanie równowagi.

Dbanie o zdrowie to inwestycja na lata – nie warto ignorować tej kwestii!

Jak dbać o zdrowie bez większych wysiłków?

Znasz już proste rady, jak dbać o zdrowie. Chciałbyś wprowadzić je w życie, ale zwyczajnie brak Ci czasu w gotowanie? A może nie lubisz spędzać kolejnych godzin w kuchni i wolałbyś poświęcić je na trening lub odpoczynek? Z cateringiem dietetycznym Nice To Fit You będziesz mógł się delektować zdrowymi posiłkami i poświęcić więcej czasu w aktywności, które lubisz!

Bibliografia

  1. Jarosz, M., Rychlik, E., Stoś, K., Charzewska, J. (2020). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie (Vol. 83). Warsaw, Poland: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.
  2. Taraszewska, A. (2023). Podstawowe zasady zdrowego żywienia. Pobrane z: https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/podstawowe-zasady-zdrowego-zywienia/
  3. Kubica, A. (2021). Aktualne rekomendacje dotyczące aktywności fizycznej. Interwencje z zakresu zdrowia publicznego wspierające aktywność fizyczną., Ruszkowska Joanna Agnieszka, Kwaśniewska Magdalena Adres publikacji w Repozytorium URL/Publication address in Repository, 74(10), 1376-1414.
  4. Gieroba, B. (2019). Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze. Medycyna ogólna i nauki o zdrowiu, 25(3), 153-161.
Idź do oryginalnego materiału