Jak często należy czyścić zmywarkę? To zależy od miejsca, które wymaga oczyszczenia

g.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: iStock


Czyszczenie zmywarki octem jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych domowych sposobów na utrzymanie w czystości urządzenia, które ma zapewniać nam higienicznie czyste naczynia.
Czyszczenie zmywarki octem nie jest jedynym sposobem na zadbanie o czystość urządzenia, które ulega zabrudzeniom podczas codziennego użytkowania. Resztki żywności i tłuszczu, niedokładnie wypłukane detergenty oraz osadzający się kamień mogą przysporzyć nam wielu problemów, jeżeli nie zadbamy o regularne ich usuwanie.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?


Czyszczenie zmywarki: domowe sposoby są skuteczne i tanie
W jaki sposób przeprowadzić czyszczenie zmywarki? Domowe sposoby są równie skuteczne, jak gotowe preparaty służące do czyszczenia tego domowego sprzętu. Co ważne, są jednak zdecydowanie mniej inwazyjne, bardziej proekologiczne, a do tego znacznie tańsze. Regularne czyszczenie zmywarki ma niebagatelne znaczenie dla dobrej kondycji sprzętu oraz jego skutecznego działania. Dzięki czystej zmywarce możemy liczyć na lśniące talerze, szklanki i sztućce. Oczywiście, stosowanie soli do zmywarki podczas mycia naczyń pomoże zapobiegać osadzaniu się kamienia na wewnętrznych elementach urządzenia, jednak nie zastąpi regularnego czyszczenia zmywarki. Nieodpowiednia pielęgnacja zmywarki może sprawić, iż naczynia nie tylko stracą połysk, ale staną się zwyczajnie niedomyte. Aby temu zapobiec, warto regularnie czyścić zmywarkę domowymi sposobami.
Jak często należy czyścić zmywarkę? To zależy od miejsca, które wymaga oczyszczenia:


drzwiczki, fronty, uchwyty czy panel sterowania najlepiej przecierać wilgotną ściereczką z mikrofibry codziennie, podczas sprzątania kuchni, nie zapominając przy tym o uszczelkach,
filtry i koszyczki na naczynia czy sztućce należy odświeżać przynajmniej raz na dwa tygodnie,
wnętrze zmywarki należy myć raz na dwa do trzech miesięcy, chyba iż używamy jej codziennie – wówczas czyszczenie warto rozważyć co 30 pełnych cykli myć.


Ważne, by przed czyszczeniem zmywarki przeczytać instrukcję obsługi i dowiedzieć się z niej między innymi, jak prawidłowo wyjąć i oczyścić filtr oraz jak go następnie skutecznie zamontować.
Przystępując do czyszczenia zmywarki, warto zacząć od wyciągnięcia z jej wnętrza wszelkich elementów ruchomych, w tym koszy na naczynia i sztućce. Warto usunąć z nich zanieczyszczenia, np. resztki jedzenia czy pozostałości etykiet ze słoików. Następnie dobrze jest umyć te akcesoria pod bieżącą wodą lub z pomocą wilgotnej ściereczki z odrobiną płynu do mycia naczyń.


Konieczne okaże się też wyczyszczenie filtrów zmywarki. Wymontowane zgodnie ze wskazaniami instrukcji obsługi filtry należy oczyścić z zalegających w nich resztek jedzenia, pestek owoców czy innych drobnych przedmiotów. Na powierzchni filtra może osadzać się również tłuszcz. Po oczyszczeniu filtry należy obmyć pod bieżącą wodą, najlepiej z dodatkiem płynu do mycia naczyń. jeżeli jednak filtr jest mocno zabrudzony, a zwłaszcza wówczas, gdy na jego powierzchni pojawił się kamień, warto włożyć filtr do naczynia z ciepłym octem i pozostawić w nim na około dwie godziny.
Aby zastosować domowe sposoby na czyszczenie zmywarki, warto sięgnąć po takie substancje, jak:


ocet
soda oczyszczona
kwasek cytrynowy
boraks.


Czyszczenie zmywarki octem
Czyszczenie zmywarki octem jest jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na poradzenie sobie z zanieczyszczeniami. Niegdyś ocet był jednym z podstawowych środków czystości w wielu domach, do dziś używa go się podczas prac porządkowych. Z uwagi na swoje mocno kwaśne pH ma on działanie bakteriobójcze, skutecznie usuwa brud i kamień, dlatego szczególnie chętnie sięgamy po ocet podczas odkamieniania czajnika. Aby wyczyścić octem zmywarkę, należy na dno urządzenia wylać szklankę octu, natomiast drugą taką samą porcję octu trzeba wlać do szklanej miseczki i włożyć do górnego koszyczka w zmywarce. Teraz wystarczy już tylko uruchomić cykl zmywania.


Czyszczenie zmywarki sodą
Czyszczenie zmywarki sodą jest również bardzo dobrym pomysłem na usunięcie zanieczyszczeń z wnętrza urządzenia. Jest to możliwe dzięki delikatnym adekwatnościom żrącym sody oczyszczonej. Jest ona bezpiecznym i ekologicznym środkiem czyszczącym, a na dodatek skutecznie zneutralizuje nieprzyjemne zapachy wydobywające się z wnętrza zmywarki. Wystarczy trzy łyżki sody oczyszczonej wsypać w miejsce, w które zwykle wkłada się tabletkę do zmywarki, a następnie włączyć intensywny tryb zmywania. Po takim czyszczeniu urządzenie nie tylko będzie wyglądać jak nowe, ale także pachnieć świeżością.


Najskuteczniejsze może się okazać połączenie obu tych metod. Należy jednak pamiętać, by nie stosować octu i sody oczyszczonej równocześnie. Ocet odznacza się wysoką kwasowością, zaś soda oczyszczona – zasadowością. Użyte w tym samym czasie zneutralizują się wzajemnie. Nie tylko nie wyczyszczą zmywarki, ale pozostawią po sobie pianę, która może osadzić się w rurach i doprowadzić do ich zapchania.
Idź do oryginalnego materiału