Jajko królem Wielkanocy. Prosty i niezawodny test świeżości jajka nie tylko na Wielkanoc 7.04.2023

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Michał Gąciarz


Dlaczego jajko jest tak mocno związane ze Świętami Wielkanocnymi? To symbol wiosennego odrodzenia i płodności. Wielkanoc to wspólne malowanie pisanek. Wielkanoc bez jajek? Nie ma mowy!

Pogańskie jajka

Funkcja jajka, jako symbolu rodzącego się życia, jest oczywista, to proste skojarzenie znane w bardzo wielu kulturach.

Co włożyć do wielkanocnego koszyczka: Jakie jest znaczenie pokarmów?

Wielkanoc dla większości z nas kojarzy się z koszyczkiem do święcenia i wielkanocnym śniadaniem. W Wielką Sobotę tradycyjnie niesiemy koszyczki na poświęcenie do kościoła, a wielkanocne świętowanie…

Agnieszka Aulich

Jajka są symbolami naszych wzajemnych życzeń, ponadto w chrześcijaństwie ściśle wiąże się je ze zmartwychwstaniem Jezusa.

Skorupka symbolizuje to, co stare, żółtko zaś to, co nowe.

Wielkanoc jest ruchomym świętem. Dlaczego data się zmienia?

Kiedy w tym roku wypadnie Wielkanoc? Święta Wielkiej Nocy będziemy w tym roku obchodzić 9 i 10 kwietnia. Czasami obchodzimy Wielkanoc wcześniej, czasami później. Od czego zależy, kiedy wypada…

Agnieszka Aulich

Jajko jest też symbolem wiosennego przebudzenia się przyrody, odradzania się, nieśmiertelności.

Jako początek nowego życia bywa w niektórych kulturach wkładane do kołyski nowonarodzonego dziecka. Było istotnym elementem magii płodności, posługiwano się nim w zabiegach oczyszczających, ochronnych i leczniczych.

Chrześcijaństwo tchnęło w jajko nowe treści. Do wielkanocnego koszyczka jajko trafia jako znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i odrodzenie się wiernych w jego osobie.

Zakazane jajka

Święcone wzięło się z... zakazu spożywania jaj w okresie wielkanocnym. Taki zakaz wprowadził Kościół katolicki po przyjęciu przez Polskę chrześcijaństwa. Obowiązywał przez pierwsze 200 lat chrześcijaństwa w Polsce.

Dlaczego? Jaja kojarzyły się z kultem solarnym, czyli pogańskim, były też wykorzystywane do niektórych praktyk magicznych. Byli też i tacy, którzy z jajami się nie rozstawali i nosili je jako talizman chroniący przed złem. Po 200 latach Kościół odpuścił wiernym i zezwolił na jedzenie jajek podczas świąt Wielkiej Nocy, ale przy okazji nakazał je obligatoryjnie święcić. Pisanki wręczono osobom, którym życzyło się zdrowia i siły.

Żurek na Wielkanoc! Zaskocz wszystkich nowym przepisem na świąteczny żurek

Nowe oblicze świątecznego żurku? Czemu nie! Żurek jest tradycyjną zupą na Wielkanoc. W wielu domach żurek rozpoczyna święta, a ile domów, tyle przepisów. My mamy dla Was przepis na niekonwencjonalny…

Agnieszka Aulich

Za malowanie jaj nasi przodkowie zabrali się prawdopodobnie już w X wieku; świadczą o tym choćby wykopaliska archeologiczne w Biskupinie.

Złote jajka

W Polsce pierwszą historyczną wzmiankę o malowaniu jaj można znaleźć w kronice Wincentego Kadłubka (XIII w).

Lud malował pisanki tym, co miał pod ręką - naturalnymi barwnikami; niektóre z nich (jak łupiny z cebuli) są w użyciu także i dziś.

W kręgach dworskich wyszukane pisanki traktowane były jako ekskluzywne podarki; kosztowne cacka z porcelany, szkła, szlachetnych kamieni, złota czy srebra; dość wspomnieć choćby słynne jaja Faberge, dzieła sztuki jubilerskiej, stworzone na zamówienie cesarzy rosyjskich Aleksandra III i Mikołaja I jako prezent wielkanocny.

TEST ŚWIEŻOŚCI JAJKA

Na koniec prosty test świeżości.
Zanurz jajko w wodzie (w szklance czy garnuszku) i obserwuj, czy opada na dno i leży na boku - wówczas jest bardzo świeże.

Uwaga, jeżeli wypływa na powierzchnię - nie jest dobre do spożycia.

A co, jeżeli jajo staje na dnie naczynia? To znaczy, iż jest mniej świeże, ale może jeszcze trafić na nasz talerz.

Kawa na Wielkanoc. Szalone i niezwykłe przepisy na wspaniałą kawę na Święta

Święta to czas odpoczynku i przyjemności. Wspaniała, gorąca kawa to jest coś, co pozwala przetrwać kolejny dzień. Kawa jest bardzo wdzięcznym partnerem naszych doświadczeń. Możemy poeksperymentować ze…

Agnieszka Aulich
Idź do oryginalnego materiału