Nadszedł czas na kiszenie kapusty. To bardzo prosta czynność, ale wymaga spełnienia kilku zasad. Sprawdź ile dać soli do kiszenia kapusty. Jaką rolę spełnia sól w kiszonkach? Dowiedz się jaka sól sprawdzi się najlepiej oraz czym się kierować przy wyborze kapusty.
Lubicie pierogi lub krokiety z kapustą i grzybami? Ja uwielbiam! A może wolicie na obiad karkówkę w kapuście kiszonej? Mnóstwo potraw wykonasz właśnie z kiszonej kapusty. Nie wyobrażam sobie bez niej dobrego bigosu czy kapuśniaka. Kiszenie kapusty jest w mojej rodzinie coroczną tradycją. Unikam jak ognia kiszonej, a najczęściej kwaszonej kapusty ze sklepu. Domowa kapusta kiszona jest bardzo prosta do zrobienia i uda się każdemu.
Sprzęt oraz czym się kierować przy wyborze kapusty
Aby ukisić w domu kapustę, musimy spełnić 3 podstawowe warunki.
- Po pierwsze zaopatrzmy się w dobrą, nie pędzoną chemią kapustę. Jest to podstawowy warunek, który trzeba spełnić, aby kapusta się ukisiła. Pędzone chemią warzywa zgniją, zanim zdążą się ukisić. Dlatego ja kupuję kapustę od znajomych rolników, a gdy któregoś roku nie mają, to szukam na lokalnych ogłoszeniach od małych rolników. Podobnie jest z ogórkami kiszonymi, które także nie udadzą się, gdy będą pędzone chemią. Kapusta oferowana jest w całości lub świeża, poszatkowana. Ja ostatnio zamawiam od lokalnego rolnika świeżo poszatkowaną kapustę. Oszczędzam sporo czasu i sił :-).
Do kiszenia najlepiej nadają się późne odmiany kapusty (np Liberator lub Novoton), które są zwarte, twarde i białe. Kapusta biała jest najczęściej wybierana do kiszenia. Można także kisić kapustę czerwoną. Nie nadaje się natomiast do kiszenia wczesna kapusta zielona. Otrzymasz z niej kapustę kiszoną o gorzkim smaku i szarym kolorze. - Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt (szatkownica, beczka). jeżeli samodzielnie tniesz kapustę, to potrzebna będzie solidna szatkownica. Przy niewielkich ilościach możesz posłużyć się nożem. Niektórzy kiszą kapustę w plastikowych beczkach. Ja preferuję duży gar gliniany. Część kapusty przechowuję do późnej wiosny w słoikach.
Oczywiście bardzo ważne jest, aby sprzęt do kiszenia kapusty był umyty i wyparzony. - Trzecim warunkiem udanego kiszenia kapusty jest przepis wraz ze sprawdzonymi proporcjami. Sprawdź szczegółowy przepis na kiszoną kapustę. Dzięki niemu krok po kroku zrobisz pyszne zapasy na zimę. Poniżej podaję najważniejsze proporcje dla osób, które wiedzą jak kisić, tylko zapomniały ile czego dać.
Domowa kapusta kiszona do słoików
Ile soli do kiszenia kapusty?
Na każdy 1 kg poszatkowanej kapusty dodaję od 18 do 20 g soli (1 łyżka). Sól powinna być szara, niejodowana. Każdą warstwę 1 kg kapusty oprószam solą, pozostałymi przyprawami i innymi warzywami.
Na każdy 1 kg kapusty daję 200 g startej na grubych oczkach marchewki.
Każdą warstwę 1 kg kapusty ugniatam rękoma lub tłuczkiem, aby puściła sok. Kapusta musi być mocno zbita. Kiszenie warzyw zachodzi w warunkach beztlenowych
Jaką rolę spełnia sól w kiszonkach?
Wiemy już ile dać soli do kapusty podczas kiszenia. Teraz wyjaśnię jaką rolę spełnia sól w procesie kiszenia warzyw. Sól zapewnia odpowiednie środowisko dla bakterii mlekowych, które odpowiadają za proces beztlenowej fermentacji warzyw. Kwas mlekowy zapobiega gniciu kiszonych warzyw. Warzywa podczas kiszenia wzbogacane są o cenne witaminy. Kapusta kiszona bogata jest w witaminę C oraz witaminy z grupy B.
Są głosy, iż sól do kiszonek może być jodowana i nie wpływa na proces kiszenia. Ja jednak należę do tej grupy osób, która używa do kiszenia kapusty soli kamiennej, niejodowanej. Po pierwsze jod zawarty w soli opóźnia proces kiszenia. Po drugie sól jodowana jest wyczuwalna w kiszonej kapuście. Po trzecie korzystam z soli niejodowanej, bo tak robiła moja mama i babcia :-).
Kapusta kiszona na moim blogu
Kapusta kiszona często gości na moim stole. Bardzo lubię przyrządzać z niej surówkę.
Surówka z kapusty kiszonej
Możesz także ją zasmażyć.
Kapusta kiszona zasmażana
Na świątecznym stole wśród potraw wigilijnych nie może zabraknąć krokietów oraz pierogów.
Krokiety z kapustą i grzybami
Pierogi z kapustą i grzybami
Na niedzielny obiad polecam karkówkę w kapuście kiszonej lub łężnie – kotlety ziemniaczane nadziewane kapustą kiszoną i boczkiem.