Ikona Mody-MARIE-LOUISE BRUÉRE

anrikaiszafagra.pl 1 miesiąc temu

Marie-Louise Bruyère (6 października 1883 – 1959), znana głównie jako Madame Bruyère była francuską projektantką mody lat 30., 40. i 50. XX wieku, która działała w Paryżu i importowała swoje kolekcje za granicę.

Bruyère urodziła się we Francji w 1884 roku i zmarł po 1959 roku.

Zanim Bruyère otworzyła swój dom mody haute couture w 1928 roku, uczyła się fachu u Callot Soeurs i Jeanne Lanvin. Jej sklep mieścił się na Place Vendôme w Paryżu. Wczesna kolekcja z 1930 roku ustanowiła Bruyère porównywalną do Schiaparelli, Alix, Rochas i Mainbocher, a jej płaszcze i szyte na miarę garnitury wykazały się szczególną siłą. Jej garnitury były szczególnie znane ze swoich subtelnych i niezwykłych elementów wzornictwa. W sierpniu 1932 roku Fortune zauważył, iż jej projekty cieszyły się większym powodzeniem u Amerykanów niż u Francuzów, którzy nie odwiedzali sklepu Bruyère na Rue de Mondovi. Projekty Bruyère’a importowano do Stanów Zjednoczonych, a w 1932 r. magazyn Fortune odnotował, iż badanie kopii sukien haute couture z Paryża w sklepach na Manhattanie wykazało, iż Bruyère było trzecim najpopularniejszym nazwiskiem, po Vionnet i Lanvin.

Bruyère kontynuowała prezentację kolekcji podczas niemieckiej okupacji, biorąc teraz pod uwagę potrzeby Francuzek, które potrzebowały praktycznych ubrań, które mogłyby wytrzymać mroźne zimy i trudne realia życia pod okupacją.

Po zakończeniu wojny Bruyère nie była zwolennikiem New Look z pełną spódnicą, spopularyzowanego przez Christiana Diora, zamiast tego oferowała niezwykle proste, smukłe sukienki i garnitury z głębokimi dekoltami w 1951 roku.

W latach 50. Bruyère zaczęła koncentrować się na odzieży gotowej do noszenia. W 1951 roku zawarła umowę z firmą odzieżową Baron-Peters w Stanach Zjednoczonych, aby odtwarzać jej projekty na amerykańskim rynku odzieży gotowej o średniej cenie, starannie podkreślając, iż projekty były czystymi replikami jej paryskiej kolekcji, a nie „podrasowanymi pod amerykański gust”. W 1952 roku zauważono, iż większość zleceń Bruyère pochodziła od amerykańskich klientów.

W 1958 roku Bruyère została zauważona obok wielu innych paryskich projektantek mody, jej projekty opisano jako zwiewne i kobiece, a nosiło je wiele znanych aktorek i osób z wyższych sfer. Uważa się, iż zakończyła działalność w latach 50. XX wieku.

My kobiety zawdzięczamy jej:

  • wylansowanie odzieży gotowej do noszenia,
  • wypromowanie prostych i komfortowych w noszeniu ubrań,

Zasady stylu Marie-Louise Bruyère:

1.Klasa i elegancja.
2.Pomalowane usta.
3.Sznur pereł
4.Falowane włosy.
5.Prostota i wygoda.

Anrika i szafa gra,

Idź do oryginalnego materiału