Gąbka do przydatny materiał, który ma wiele zastosowań. W związku z tym większość z nas prawdopodobnie będzie miała prędzej czy później jakąś gąbkę do wyrzucenia. Co powinniśmy zatem z nią zrobić, aby nasze działa nie szkodziły środowisku?
REKLAMA
Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ
Gdzie należy wyrzucić gąbkę? Niezależnie od przeznaczenia powinna trafić w to samo miejsce
Zużyta gąbka powinna być zawsze wyrzucana do czarnego pojemnika na odpady zmieszane, ponieważ materiał ten niestety nie nadaje się do recyklingu. Gąbka do naczyń gromadzi w sobie resztki jedzenia, tłuszcz i inne zabrudzenia. Ponadto gwałtownie rozwijają się w niej drobnoustroje, co jest związane z wilgocią i wysoką temperaturą panująca w kuchni. Warto przy okazji wspomnieć, iż z tego względu powinniśmy zadbać o jej częstą wymianę, o czym bardziej szczegółowo pisaliśmy w poprzednim artykule. jeżeli chodzi o gąbki do mycia stosowane w różnych zabiegach pielęgnacyjnych i urodowych, to po kontakcie z naszym ciałem stają się one odpadem higienicznym. Te zaś zawsze powinny lądować w śmieciach zmieszanych. W przypadku gąbki tapicerskiej sprawa się nieco komplikuje ze względu na jej rozmiary. o ile chcemy wyrzucić jej mniejsze kawałki, powinniśmy ponownie wybrać pojemnik na śmieci zmieszane. Przy większych wypełnianiach materacy lub siedzisk, należy zawieźć je do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Zobacz też: Urządził wysypisko w lesie. Strażnicy gwałtownie się nim zajęli. "Ukarany najwyższym mandatem karnym"
Pojemnik na odpady zmieszane to w wielu przypadkach prawidłowy wybór, jeżeli chodzi o śmieci budzące wątpliwości. Przykładem tego jest segregacja kości kurczaka. Niektóre przedmioty nie powinny jednak tam trafić po żadnym pozorem.
Czego nie wolno wyrzucać do odpadów zmieszanych? Tak wygląda utylizacja śmieci zmieszanych
Jak wyjaśnia Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, do odpadów zmieszanych nie wyrzucamy sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, AGD, baterii i akumulatorów, odpadów budowlanych i remontowych, odpadów zielonych, leków, tkanin oraz chemikaliów. Śmieci te wymagają specjalnej utylizacji. Co jednak w takim razie dzieje się ze śmieciami zmieszanymi?
Śmieci zmieszane trafiają do instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP) lub do instalacji do termicznego przekształcania odpadów (spalarni). W pierwszym przypadku są sortowane. Te nadające się do ponownego użycia zostają przekazane recyklerom. Reszta jest przetwarzana, dzięki czemu nadaje się do produkcji paliwa alternatywnego RDF (wykorzystywane np. w cementowniach) oraz odpady o adekwatnościach przystosowanych do unieszkodliwiania na składowiskach. Odpady trafiające do spalarni są spalane w specjalnych, bezpiecznych dla środowiska piecach. Rezultatem tego jest energia elektryczna, ciepło oraz inne pozostałości po procesie spalania, jak popioły. Z tych ostatnich na składowisku odpadów powstaje żużel, który można wykorzystać np. przy budowie dróg.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.