Gdzie wyrzucić zatłuszczony ręcznik papierowy? Finałowy przystanek to wcale nie niebieski pojemnik

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Jack N. Mohr / Getty Images/iStockphoto


W codziennym pośpiechu to niezastąpiony pomocnik w sprzątaniu. Choć są powszechne w każdym domu, wiele osób nie wie, jak je segregować. Gdzie wyrzucamy zużyte ręczniki papierowe? Upewnij się, iż robisz to dobrze.
Od 1 stycznia 2020 roku, zgodnie z ustawą o Utrzymaniu czystości i porządku w gminach segregowanie śmieci jest obowiązkowe. Ignorowanie lub lekceważenie tego obowiązku grozi karą w wysokości 500 złotych. Szczególnym wyzwaniem dla wielu Polaków wciąż pozostaje papier, który często ląduje w niewłaściwym pojemniku.

REKLAMA







Zobacz wideo Michał Wrzosek o "weekendowych dietetykach". "Nazwy niektórych diet musiałem googlować" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]



Gdzie wyrzucić tłusty ręcznik papierowy? Taki materiał nie nadaje się recyklingu
Ręcznik papierowy jest niezbędnym elementem wyposażenia w niemal każdym domu. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego wielu codziennych czynności i utrzymania porządku. Bywa również elementem, który jest problematyczny w przypadku odpowiedniej segregacji. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, iż jest to bardzo ważne pod kątem recyklingu i dbania o środowisko.





Ręcznik papierowy Fot. edkohler / flickr.com, CC BY 2.0


jeżeli papier jest zabrudzony tłuszczem, wydzielinami ludzkimi lub chemikaliami, nie powinien trafiać do kosza na papier (niebieski). Nie może zostać przetworzony na nowe wyroby papierowe. Dodatkowo może zakłócić proces recyklingu i obniżyć jakość odzyskiwanych surowców, jeżeli trafi do niewłaściwego pojemnika. Takie odpady należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane (czarny).
Sprawdź też: Nie tylko grudnik nadaje się na święta. Roślin kwitnących zimą jest więcej. Pięknie przyozdobią stół



Czy ręczniki papierowe można wrzucać do toalety? Konsekwencje mogą być tragiczne
Wyrzucanie ręczników papierowych do toalety to częsty błąd wielu osób. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż może on prowadzić choćby do zapchania kanalizacji. Jak to się dzieje? Ręczniki pęcznieją w wodzie i tworzą zatory. Ani udrażniacze, ani przepychaczki w tym przypadku mogą nie zdać egzaminu. Podobnie sytuacja wygląda z nawilżanymi chusteczkami czy produktami higieny osobistej (tampony, podpaski, wkładki czy pieluchy). One również powinny trafiać do kosza na odpady zmieszane.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału