Niemcy wobec NATO i UE: Czas na zmianę?

plotkosfera.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Bank


W coraz bardziej niepewnej sytuacji międzynarodowej, pytanie o sensowność członkostwa Niemiec w NATO i UE staje się coraz bardziej aktualne. Tino Chrupalla, współprzewodniczący Alternatywy dla Niemiec (AfD), w wywiadzie dla „Die Welt” wyraził swe wątpliwości co do korzyści z przynależności do tych organizacji.

Rosja wygrała wojnę, a Niemcy powinny się zastanowić

Według Chrupalli, Rosja już wygrała wojnę na Ukrainie, a decyzja o przekazaniu Ukrainie pocisków Taurus oznaczałaby wciągnięcie Niemiec w konflikt zbrojny. „Kto głosuje na Merza, ten wybiera wojnę” – powiedział Chrupalla, odnosząc się do Friedricha Merza, kandydata bloku partii chadeckich CDU/CSU na kanclerza.

UE: interesy amerykańskie czy europejskie?

Chrupalla stwierdził, iż Europa była dotychczas zmuszona realizować interesy amerykańskie, co jego zdaniem jest nie do przyjęcia. „Chcemy istotnie wzmocnić interesy Europejczyków” – powiedział. Wspólnota obronna musi akceptować i szanować interesy wszystkich państw europejskich, także interesy Rosji. o ile NATO nie może tego zapewnić, to Niemcom należy się zastanowić, na ile ten sojusz pozostało korzystny.

AfD: postulat wystąpienia z UE

W projekcie programu wyborczego AfD jest mowa o wystąpieniu Niemiec z Unii Europejskiej. Chrupalla podkreślił, iż jest to „postulat maksymalny”. Projekt programu przewiduje także zastąpienie UE „wspólnotą gospodarczą i interesów”. Przed wystąpieniem z UE należy uzgodnić jasne zasady nowej organizacji – dodał.

Wyniki sondaży: AfD drugą siłą w Niemczech

Według przedwyborczych sondaży, poparcie dla AfD wahę się od 17 do 20 proc., co daje jej drugie miejsce po bloku CDU/CSU z wynikiem 30-34 proc. Do kierowanej przez AfD grupy politycznej w Parlamencie Europejskim, Europy Suwerennych Narodów, należy troje europosłów polskiej Konfederacji.

Czas na zmianę?

W obliczu zmian w polityce międzynarodowej i coraz bardziej niepewnej sytuacji w Europie, pytanie o sensowność członkostwa Niemiec w NATO i UE staje się coraz bardziej aktualne. Czy Niemcy powinny szukać nowej drogi, która pozwoli im na wzmocnienie swoich interesów, czy powinny pozostać w dotychczasowych strukturach? Tylko czas pokaże, jakie decyzje podejmą niemieccy politycy.

Idź do oryginalnego materiału