Mapa grzybów online
Strona mapa grzybów prowadzona jest od 2003 roku przez Marka Snowarskiego, polskiego mykologa i autora atlasu grzybów „Grzyby”. Informacje dostarczane są przez samych grzybiarzy i weryfikowane przez twórcę strony. Dostarczane informacje są ciągle aktualizowane, a prognozy ulegają zmianie. Na stronie można:
- porównać sezony grzybowe w poszczególnych latach i regionach,
- sprawdzić falę wysypów grzybów wedle województw,
- sprawdzić rodzaj grzybów, które przeważają w zbiorach.
Sprawdź również: jak suszyć grzyby w piekarniku.
Gdzie zbierać grzyby w lipcu?
W lecie ciepłe dni przeplatane deszczem sprzyjają wzrostowi grzybów. Właśnie w lipcu i w sierpniu można mówić o trwającym sezonie grzybowym. Serwis mapagrzybów.pl wskazuje, iż wysyp grzybów pojawia się na południowej Lubelszczyźnie, wschodniej części Podkarpacia oraz w lasach Warmii i Mazur. Mapa grzybów w tych miejscach pokryta jest żółtym kolorem, który wskazuje na spore ilości grzybów.
(7/h) Koło 6.00 byłem już w lesie, poranek zimny koło 12 stopni, po dużych opadach poniedziałkowych i niewielkich poprawkach w środę i czwartek spora poprawa, trawy i mchy ładnie zazieleniły się, a ściółka nie skrzypi pod nogami brak latających owadów, ale z grzybami bardzo słabo. Szybkie przejście przez miejsca, w których ostatnio zbierałem i efekt słabiutki 1 borowik, 1 koźlarz pomarańczowy, 48 kurek. Brak jakichkolwiek śladów po innych grzybiarzach, w odwrocie wszystkie grzyby niejadalne i jadalne, jedynie poprawia się z kurkami, które dostały trochę wilgoci - pisał użytkownik Pucek z województwa lubelskiego na stronie mapa grzybów.
Natomiast użytkownik Mareks zdradził, iż w województwie podkarpackim zebrał same kurki. Głównie w dębince w liściach i trochę w mchu. Grzybiarz zebrał 32 kurki w czasie godziny.
Gdzie na grzyby? Sprawdź mapę grzybów
Główny sezon grzybowy przypada na sierpień i wrzesień. Wtedy grzyby zbierane są w całej Polsce. W pierwszej połowie lipca, jak możemy zobaczyć na mapie, najwięcej grzybów pojawiło się w lasach w okolicach Łodzi, między Koszalinem a Słupskiem, niedaleko Bydgoszczy i w okolicach Opola i Jeleniej Góry. A także blisko Gorzowa Wielkopolskiego. Grzyby były już też na Dolnym Śląsku i na Mazowszu.
Najpopularniejsze gatunki grzybów w Polsce i co z nich można zrobić
Najpopularniejszymi gatunkami zbieranymi w polskich lasach są:
- borowiki szlachetne,
- czubajki kanie,
- maślaki,
- koźlarze czerwone,
- kurki
- i gołąbki.
Wiele osób po powrocie z grzybobrania przygotowuje sos grzybowy do chleba lub ziemniaków albo grzyby ze śmietaną.
Wypróbuj także przepis na omlet z kurkami:
Masz ochotę na grzyby? Zobacz przepis na apetyczny omlet z kurkami
Jajka i kurki to duet idealny. Znakomity w kremowej jajecznicy i równie pyszny w omlecie. Zwłaszcza w tym drugim, bo omlet z kurkami i dodatkiem odrobiny żółtego sera to po prostu mistrzostwo – pisze…
Grzyby na jesień i zimę
Gdy zaspokoimy apetyt na świeże grzyby, możemy zacząć myśleć o przetworach na zimę. Świetnie sprawdzają się tu grzyby marynowane, czyli grzyby w occie i grzyby suszone (zobacz jak suszyć grzyby w piekarniku). Doskonałym patentem do gotowania grzybów jest zrobienie pudru grzybowego. Wystarczy suszone grzyby zmielić w robocie kuchennym lub młynku o trwałych ostrzach. Zmielone grzyby posłużą do wzmocnienia smaku sosów mięsnych lub do zrobienia szybkiej zupy grzybowej.
Źródło:
- mapagrzybów.pl
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni: