Fałszywe pokazy promocyjne – oszuści zatrzymani!

glosseniora.pl 3 dni temu
Zdjęcie: oszuści


Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora już od ponad 10 lat prowadzi kampanię „Stop Manipulacji. Nie Daj Się Oszukać”, której zadaniem jest ostrzeganie i edukowanie o niebezpieczeństwach, na które narażeni są seniorzy w przestrzeni informacyjnej. Dziś przychodzimy z dobrą informacją: w Iławie złapano czterech mężczyzn, którzy wyłudzali pieniądze na „darmowych” prezentacjach produktów.

Nasza kampania szczególnie skupiała się na tym rodzaju oszustw. Powstały specjalne spoty edukacyjne, które były transmitowane w Telewizji Polskiej, a teraz można znaleźć je na Głos Seniora TV:

Kampania „Stop Manipulacji, nie kupuj na prezentacji” – spot edukacyjny

Historia pokrzywdzonej seniorki na prezentacji.

Wykład Łukasza Salwarowskiego o oszukańczych prezentacjach sprzedażowych.

Oszuści z Iławy

W ostatnich tygodniach policjanci z Iławy zatrzymali grupę oszustów, którzy żerowali na zaufaniu – głównie starszych osób – organizując tzw. „darmowe pokazy” sprzętu AGD, artykułów zdrowotnych lub pościeli. Przestępcy na pokazach prowadzili losowanie, w którym uczestnicy „mogli wygrać” dużą sumę pieniędzy. W rzeczywistości „wygrani” zobowiązani byli do wpłacenia kaucji, aby później „odebrać” nagrodę, której oczywiście nigdy nie dostawali. W taki sposób oszuści wyłudzili 50 tysięcy złotych!

Sprawa ta pokazuje, iż proceder wciąż trwa i przybiera nowe formy. Dlatego warto wiedzieć, jak działają tacy naciągacze i jak skutecznie się przed nimi bronić.

Jak wygląda scenariusz typowego oszustwa?

      1. Zaproszenie telefoniczne lub pocztowe
        Seniorzy otrzymują zaproszenia na „bezpłatny pokaz”, „prezentację z poczęstunkiem”, „badania zdrowotne” albo „spacer z upominkiem”. Propozycje są kuszące i mają na celu zbudowanie zaufania oraz pozytywnego nastroju.
      1. Budowanie atmosfery presji i wyjątkowości
        Na miejscu uczestnicy słyszą o „niesamowitych promocjach”, „ekskluzywnych produktach” i „ofertach tylko dziś i tylko dla obecnych”. Przestępcy wykorzystują manipulacje emocjonalne, by skłonić do szybkiej decyzji zakupowej.
      1. Zawyżone ceny i podpisywanie niekorzystnych umów
        Produkty, które normalnie kosztowałyby kilkaset złotych, sprzedawane są za kilka tysięcy. Uczestnicy często podpisują umowy kredytowe, nie do końca rozumiejąc, iż zobowiązują się na wieloletnie raty.
    1. Brak możliwości kontaktu po zakupie
      Po pokazie kontakt z firmą często się urywa. Numery telefonów nie działają, strona internetowa znika, a reklamacje trafiają w próżnię.

    Jak się chronić przed tego typu oszustwami?

    Nie daj się złapać na darmowe prezenty czy badania
    Pamiętaj – jeżeli coś jest „darmowe”, a jednocześnie zbyt piękne, by było prawdziwe – prawdopodobnie jest haczyk. Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz tego „super odkurzacza” lub „maty leczniczej”.

    Zachowaj zimną krew
    Nie podejmuj decyzji na miejscu. Poproś o czas do namysłu, poproś kogoś z rodziny o radę. Każda uczciwa firma pozwoli Ci na spokojne zapoznanie się z ofertą.

    Znasz swoje prawa – korzystaj z nich!
    Jeśli podpisałeś umowę poza siedzibą firmy (np. na pokazie), masz 14 dni na odstąpienie od umowy bez podawania przyczyny. Skorzystaj z tego prawa pisemnie (najlepiej listem poleconym z potwierdzeniem odbioru).

    Zgłaszaj podejrzane wydarzenia
    Każdy przypadek naciągania warto zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Rzecznika Praw Konsumenta lub Policji. Tylko wspólnie możemy powstrzymać ten proceder.

    Nie dajmy się oszukać – ostrzeż znajomych i bliskich!

    Pamiętajmy, iż oszuści najczęściej celują w osoby starsze, samotne lub z ograniczonym dostępem do informacji. Dlatego dziel się wiedzą – z rodziną, sąsiadami i przyjaciółmi.

    Rozmawiajmy z seniorami o ich prawach
    Słuchajmy ich obaw i historii – często wstydzą się przyznać, iż zostali oszukani
    Działajmy wspólnie – razem możemy więcej!

    Śledź stronę www.niedajmysieoszukac.pl lub fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco i nie przegapić żadnej ważnej informacji! Zapoznaj się też z naszymi materiałami edukacyjnymi, żeby wiedzieć w jaki sposób nie dać się oszukać:

    Stop Manipulacji, nie kupuj na prezentacji na Głos Seniora TV

    Dział Stop Manipulacji. Nie Daj Się Oszukać w magazynie Głos Seniora

    Strona niedajmysieoszukac.pl

    Idź do oryginalnego materiału