Jeśli szukasz mięciutkich, delikatnych i puszystych bułek śniadaniowych, to zapraszam po ekspresowy przepis. Bułki są rewelacyjne i dosłownie rozpływają się w ustach. Smakują jak za dawnych, dobrych lat dzieciństwa, gdy piekarnie piekły prawdziwe pieczywo. Łatwo się kroją tuż po upieczeniu i błyskawicznie znikają z talerza. Moje dzieci lubią bułeczki posmarowane masłem i czekożdżemem lub miodem lipowym! Takie bułki robiła dla mnie babcia i mama.
Ekspresowe bułki pszenne na śniadanie lub kolację:
- przygotujesz w 40 minut
- czas wyrastania 65 – 70 minut
- upieczesz w 20 minut
Jestem pewna, iż jak raz ich spróbujesz, to nie sięgniesz po sklepowe wypieki.
Ekspresowe bułki śniadaniowe – składniki.
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Kaloryczność: 270 kcal w 100 g. Z podanych składników upieczesz 8 dużych lub 12 średnich bułek.
- 500 g maki pszennej
- 250 ml letniej wody
- 65 g masła roztopionego (około 1/3 kostki)
- 20 g świeżych drożdży (lub 5 g suchych drożdży instant)
- 1 jajko (średnie, rozmiar L)
- 1 łyżeczka cukru
- płaska łyżeczka soli
Regularnie piekę także domowy chleb. Zobacz chleb żytni na zakwasie.
Sposób wykonania ekspresowych bułek śniadaniowych.
Do wykonania ekspresowych bułek śniadaniowych potrzebować będziemy: kubka lub małej miseczki do rozczynu drożdżowego, większej miski, czystej ściereczki kuchennej, piekarnika. Przed przystąpieniem do przygotowywania bułek, odmierz wszystkie składniki. Ułatwia to pracę. Przede wszystkim część składników od razu wykorzystujemy do zaczynu drożdżowego.
Krok 1. Rozczyn drożdżowy
Przygotowuję rozczyn drożdżowy. W tym celu do kubka lub miseczki wkruszam 20 g świeżych drożdży i wsypuję 1 łyżeczkę cukru. Z porcji 500 g mąki pszennej podanej w składnikach wsypuję do rozczynu 2 łyżki mąki. Zalewam 250 ml przegotowanej i letniej wody (temperatura około 28 stopni C.). Przykrywam czystą ściereczką kuchenną i odstawiam w ciepłe miejsce na około 15 minut. Po tym czasie drożdże wystartują, spienią się i z pewnością podwoją swoją objętość.
Jeśli używasz suchych drożdży instant, to pomiń ten krok.
Krok 2. Wyrabiam ciasto.
Do większej miski przesiewam pozostałą mąkę (500 g minus 2 łyżki dodane do rozczynu drożdżowego). Wsypuję płaską łyżeczkę soli, wbijam 1 jajko, wlewam roztopione i przestudzone masło (1/3 kostki). Wlewam także aktywny rozczyn drożdżowy (jeśli używasz drożdży instant, to wsyp je teraz).
Ciasto wyrabiam manualnie przez około 15 minut. Możesz oczywiście użyć robota kuchennego lub miksera z hakami do ciasta (około 10 minut). Po 10 – 15 minutach wyrabiania otrzymuję elastyczne ciasto, które przykrywam czystą ściereczka kuchenną. Odstawiam w ciepłe miejsce na około 45 – 60 minut, aby wyrosło. Ciasto jest lekko lepiące, klejące i takie ma być.
Krok 3. Formuję i piekę bułki śniadaniowe.
Gdy po około 60 minutach wyrastania ciasto podwoi swoją objętość, dzielę je na 8 – 12 równych części. Z ciasta robię więc od 8 do 12 bułek.
Gdy mam już równe części ciasta, dzięki mokrych rąk (namoczone w wodzie, oleju lub oliwie) formuję okrągłe bułeczki i układam z lekkim odstępem około 5 – 10 cm (urosną podczas pieczenia) na blachę wyścieloną papierem do pieczenia. Bułeczki dodatkowo spłaszczam. Z podanych proporcji otrzymałam 2 blachy bułek, które piekłam w 2 turach.
Bułki przykrywam czystą ściereczką kuchenna i odstawiam do wyrośnięcia na około 10 – 15 minut. Dzięki temu będą puszyste. Tuż przed włożeniem do piekarnika, nacinam bułki ostrym nożem w połowie na głębokość około 3 mm.
Piekarnik nagrzewam do temperatury 190 stopni C. Wyrośnięte bułeczki wkładam do nagrzanego piekarnika na środkową półkę. Piekę w temperaturze 190 stopni C. z opcją grzania góra i dół przez około 20 – 22 minuty, aż się zarumienią.
Po upieczeniu odstawiam oczywiście na kratce do ostudzenia. Czynność powtarzam dla drugiej blachy bułek.
Życzę smacznego!