Dziecko połknęło kamień. Co zrobić, gdy ciało obce dostanie się do żołądka? Te kroki to podstawa

rodzice.pl 1 dzień temu

Małe, interesujące świata dzieci bardzo lubią dotykać rozmaitych przedmiotów i wkładać je do ust. Jest to zachowanie całkowicie naturalne, ponieważ w ten sposób odkrywają nowe struktury i badają otoczenie, coraz lepiej je poznając. Niestety odkrywanie świata może okazać się niebezpieczne, jeżeli w ręce dziecko dostanie się bardzo mały obiekt, który może zostać przypadkiem połknięty. Jak należy postępować, gdy odkryjemy lub podejrzewamy, iż do żołądka maluszka dostał się przedmiot niepożądany? Co zrobić, gdy dziecko połknęło kamień?

Co zrobić, gdy dziecko połknęło kamień?

Małe dzieci poznają świat, przede wszystkim organoleptycznie, czyli biorąc poszczególne przedmioty do rąk, a następnie wkładając je do buzi. Często dzieje się tak z zabawkami, dlatego nie powinny one być zbyt małe lub zawierać niewielkich, luźnych elementów, które dziecko mogłoby niechcący połknąć. Niestety kilkuletnie, bardzo żywe maluchy nie zawsze można skutecznie upilnować. Może się zatem zdarzyć, iż w trakcie zabawy do układu pokarmowego trafi jakiś niewielki przedmiot czy np. kamyk.

Połknięcie ciała obcego przez dzieci to często spotykany problem. Najczęściej są to plastikowe niewielkie elementy zabawek, które zwykle samoistnie opuszczają układ pokarmowy i nie powodują żadnych problemów zdrowotnych. Wszystko zależy jednak od rozmiaru. jeżeli połknięty przedmiot, w tym również kamień, ma więcej niż 2 cm średnicy, prawdopodobnie nie zostanie on naturalnie wydalony z organizmu. Taki obiekt może zatrzymać się na którymś fragmencie układu pokarmowego i powodować nieprzyjemne dolegliwości, na przykład nudności, wymioty, ból czy brak apetytu. W takim przypadku konieczna będzie interwencja lekarza, należy zatem udać się na SOR.

Rodzice nie zawsze mają świadomość, iż dziecko połknęło jakiś przedmiot, ponieważ maluchy zwykle robią to, gdy nikt nie patrzy i nie zwraca uwagi. Warto jednak zwracać uwagę na ewentualne objawy ze strony układu pokarmowego takie jak trudności przełykaniu, kaszel, ból w klatce piersiowej lub w żołądku, nudności, wymioty, a czasem choćby krwioplucie czy obecność krwi w stolcu.

Rodzice powinni natychmiast udać się na SOR, jeżeli wiedzą lub podejrzewają, iż dziecko połknęło którejś z wymienionych niżej przedmiotów:

  • baterie,
  • magnesy,
  • monety,
  • ostre przedmioty,
  • substancje żrące,
  • kawałki szkła,
  • przedmioty powyżej 2 cm średnicy,
  • leki.

Lekarz powinien jak najszybciej zlecić badanie RTG całego układu pokarmowego. Niekiedy konieczna jest gastroskopia, a w skrajnych przypadkach leczenie operacyjne.

Połknięcie szkła przez dziecko. Co robić, jeżeli dziecko połknęło szkło?

Jeśli dziecko połknęło szkło, a choćby w przypadku gdy istnieje tylko takie podejrzenie, należy niezwłocznie udać się do szpitala na oddział ratunkowy. Ostro zakończone przedmioty mogą dokonać poważnych uszkodzeń w przewodzie pokarmowym, w przełyku, żołądku czy jelitach, doprowadzając do krwotoku.

Objawy połknięcia szkła przez dziecko:

  • krwawienie z ust,
  • zaburzenia przełykania,
  • ból w klatce piersiowej i w jamie brzusznej.

Rodzice pytają, co zrobić gdy dziecko połknie kamień

Co zrobić jak dziecko połknie kamień?

Jeśli dziecko połknęło mały kamyk lub większy kamień, należy pojechać z nim na SOR.

Czy połknięcie kamienia z czajnika jest niebezpieczne?

Kamień z czajnika nie są groźny dla organizmu.

Co zrobić, gdy roczne dziecko połknęło kawałek szkła?

Połknięcie szkła wymaga natychmiastowej interwencji lekarza na SOR.

Dlaczego dziecko je kamienie?

Może to wynikać po prostu z niewiedzy i z ciekawości świata. jeżeli jednak mimo uwag, zachowanie to nagminnie się powtarza i towarzyszy mu zjadanie innych niejadalnych rzeczy, może to świadczyć o zaburzeniach o charakterze psychicznym (Zespół Pica).

Idź do oryginalnego materiału