Dynia na Halloween nie zgnije jeszcze przed końcem października, jeżeli będziesz pamiętał o 6 zasadach

genialne.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Dynia na Halloween nie może być przygotowana zbyt wcześnie. Fot. Freepik


Dzieciaki nie mogą doczekać się, aż przygotujecie upiorny lampion, ale boisz się, iż dynia na Halloween zgnije jeszcze przed końcem października? Jest na to sposób! Wystarczy pamiętać o sześciu zasadach, dzięki którym ozdoba spokojnie wytrzyma długi czas.

Świętowanie Halloween to irlandzko-amerykańska tradycja, która rozpowszechniła się na całym świecie. Również w Polsce coraz częściej widuje się lampiony wykonane z dyń oraz przebrane dzieciaki zbierające słodycze. Wciąż mało znane są jednak triki, które ułatwiają przygotowania do październikowego święta. Warto je poznać, ponieważ dzięki nim dynia na Halloween dłużej będzie efektownie wyglądać. Swoje patenty na przedłużenie życia upiornemu lampionowi zdradził na łamach „Daily Mail” Phillip Quantrell, ekspert od niemarnowania żywności.

Co zrobić, żeby dynia na Halloween dłużej postała?

Przede wszystkim dyni nie można przygotować ze zbyt dużym wyprzedzeniem. Wiemy, iż dzieciaki się niecierpliwią, ale nie można wycinać lampionu tydzień przed Halloween, ponieważ do dnia świętowania będzie już pomarszczony i nieestetyczny. Phillip Quantrell radzi, by dynię przygotować od trzech do pięciu dni wcześniej. Dzięki temu 31 października będzie prezentowała się bez zarzutu. Jest jednak pewien haczyk. Aby tak się stało, musisz zapewnić jej odpowiednie warunki. Dyniowa ozdoba nie może stać w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Najlepszy będzie zacieniony ganek lub oddalone od okna i źródeł ciepła miejsce w mieszkaniu. Aby ozdoba dłużej ładnie się prezentowała, możesz również zastosować nasz trik na konserwowanie dyni.

Dynia na Halloween nie może być przygotowana zbyt wcześnie. Fot. Freepik

O czym pamiętać podczas tworzenia lampionu?

Jest kilka zasad, których powinieneś trzymać się podczas przygotowywania lampionu na 31 października, by nie zmarnować dyni.

  • Otwór wytnij na spodzie dyni, a nie na górze. Tradycyjnie odcina się „czapeczkę”, ale usunięcie dolnej części zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci, a tym samym opóźni proces gnicia. Poza tym w dyni pozbawionej dolnej części łatwiej będzie rzeźbić, ponieważ nie będzie się bujać na boki.
  • Dokładnie oczyść wnętrze dyni z nitek miąższu oraz pestek. W ten sposób opóźnisz rozkład warzywa (wnętrze jest znacznie mniej trwałe niż twardy miąższ i skóra).
  • Nie rysuj wzoru do wycięcia długopisem ani mazakiem. Zamiast niego użyj ołówka, którego pozostałości łatwiej zetrzeć z dyni. Ślady długopisu lub flamastra trudniej usunąć, co szkodzi estetyce lampionu.
  • Zainwestuj w profesjonalne narzędzie do carvingu (rzeźbienia w warzywach). Jest ostrzejsze i bardziej precyzyjne niż zwykły kuchenny nóż. Zdaniem Quantrella gwarantuje to ukończenie rozpoczętej pracy. Ekspert tłumaczy, iż trudności przy wycinaniu dyni sprawiają, iż wiele osób przerywa pracę i wyrzuca całkiem dobrą dynię do kosza.

Dlaczego lepiej nie wstawiać do dyni świeczki?

Tradycją jest oświetlanie dyniowego lampionu zwykłą świeczką. Tak robiono od zarania tej tradycji, ale musimy pamiętać, iż wtedy nie było po prostu innej opcji. Dziś mamy dostęp do najróżniejszych żarówek i lampek, więc możemy z powodzeniem zastąpić nimi świeczki. Co to da? Jak wspomnieliśmy, dynia nie lubi ciepła, a płomień świecy przez cały czas ją nagrzewa. Wysoka temperatura przyspiesza proces rozkładu warzywa. Wstawiając do lampionu świeczkę, automatycznie skracasz jego żywotność. jeżeli chcesz, by dynia przygotowana na Halloween dłużej wyglądała ładnie, umieść w niej niewielką lampkę na baterie lub choćby łańcuch z żarówkami LED.

Idź do oryginalnego materiału