Dodaj do mielonych zamiast bułki. Będą smaczne i soczyste, jak nigdy dotąd

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Kotlety mielone - Pyszności; foto: Canva


Mielone to jedno z sztandarowych dań kuchni polskiej. Zgrabne pulpety serwujemy najczęściej w towarzystwie ziemniaków i buraczków bądź ogórków kiszonych. Mimo iż przyrządzenie kotletów wydaje się dziecinnie proste, te często wychodzą twarde i rozpadają się. Jak uniknąć takich wpadek? Koniecznie wypróbujcie ten patent na soczyste mielone.

Bułka namoczona w mleku lub wodzie, dodatek majonezu, piana z białek – trików na nadanie przyjemnie delikatnej i soczystej konsystencji kotletom znajdziemy bez liku. jeżeli mimo wszelkich starań przez cały czas borykasz się z suchymi jak wiór mielonymi, koniecznie wypróbuj ten bajecznie prosty trik. Wystarczy dodatek jednego produktu. Dzięki niemu uporasz się z problemem twardych mielonych.

Przeczytaj również: Babcia zawsze robiła takie mielone. Z kuzynami przepychaliśmy się o ostatniego

Soczyste kotlety mielone. Wypróbuj ten trik

Zazwyczaj do masy mięsnej, z której formuje się kotlety mielone, dodaje się moczoną bułkę. Wielu twierdzi, iż dzięki temu kotlety staną się bardziej soczyste. Jednakże warto wiedzieć, iż patent ten zaczęto stosować w PRL z prostego powodu – żeby zwiększyć objętość kotletów. Co więcej, woda zgromadzona w bułce może zniszczyć strukturę dania, przez co kotlety rozpadają się.

Zdecydowanie lepszym wyborem będzie bułka namoczona w mleku – dodatek nabiału sprawi, iż pozbędziecie się przykrego zapachu mięsa, jaki towarzyszy niekiedy wieprzowinie. Istnieje jednak inny, bardziej skuteczny patent na nadanie kotletom przyjemnie miękkiej konsystencji. Zamiast moczonej bułki dodaj do nich utarte na drobnych oczkach surowe ziemniaki. Na pół kilograma mięsa mielonego wystarczy jeden średniej wielkości ziemniak. Dzięki temu kotlety będą bardziej soczyste i delikatne.

Kotlety mielone – Pyszności; foto: Canva

Dlaczego kotlety z mięsa mielonego wychodzą za twarde?

Przyrządzanie kotletów mielonych jest proste, ale trzeba trzymać się kilku zasad, by nie wyszły twarde i kruche. Przede wszystkim, mielone wychodzą suche, gdy mięso jest za chude. Właśnie dlatego nie robi się mielonych z wołowiny, a najlepszym mięsem do ich przygotowania jest cielęcina. Ważne jest również, by masę wyrabiać długo i dokładnie – musi się napowietrzyć.

Nie powinniśmy też zbyt długo smażyć kotletów. W przeciwnym razie gotowe danie będzie wyjątkowo twarde i suche. W związku z tym kotlety najlepiej smażyć na rozgrzanym tłuszczu około 5 minut z każdej strony. Warto też zwrócić uwagę na to, jak duże kotlety formujemy. Im większe, tym więcej czasu spędzą na patelni, a wtedy łatwo przesadzić. Nie dociskajmy też mielonych do patelni łopatką. To nie przyspieszy procesu smażenia, a sprawi tylko, iż z mięsa wypłyną aromatyczne soki.

Idź do oryginalnego materiału