Zadbaj o swój wzrok – darmowe badania okulistyczne w Sochaczewie już 13 kwietnia!
Samorząd Województwa Mazowieckiego kontynuuje projekt „Dobry Wzrok Mazowszan”! Tegoroczna edycja ponownie została objęta patronatem medialnym Stowarzyszenia MANKO -Głosu Seniora i rusza już w najbliższą niedzielę – 13 kwietnia! Pierwszymi szczęśliwcami, którzy będą mieli wyjątkową okazję zadbać o swoje zdrowie będą mieszkańcy powiatu sochaczewskiego. W Urzędzie Miasta w Sochaczewie odbędą się bezpłatne przesiewowe badania wzroku, organizowane przez samorząd województwa mazowieckiego.
Badania będą prowadzone w godzinach od 9:00 do 17:00, jednak ze względu na duże zainteresowanie, rejestracja może zakończyć się wcześniej – choćby około godziny 13:00. Aby wziąć udział, wystarczy przyjść na miejsce – bez skierowania – i zabrać ze sobą długopis oraz okulary, jeżeli są potrzebne do wypełnienia dokumentów.
Dlaczego warto zbadać wzrok?
Z badań przeprowadzonych przez Biostat w 2023 roku wynika, iż aż 45% Polaków zauważyło pogorszenie wzroku. Choroby takie jak jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa czy zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) rozwijają się często bezobjawowo, dlatego tak ważne jest ich wczesne wykrycie.
Długie kolejki do specjalistów to jedna z głównych barier diagnostyki – jeszcze w 2019 roku w województwie mazowieckim czas oczekiwania na wizytę w poradni okulistycznej wynosił średnio 133 dni. Dlatego w 2023 roku samorząd Mazowsza uruchomił pilotażowy program badań przesiewowych, który do tej pory objął m.in. Żyrardów, Płock, Ciechanów czy Radom. Skorzystało z niego już ponad 2000 osób.
Sochaczew kolejnym przystankiem kampanii
Jak wskazują mapy potrzeb zdrowotnych, w samym województwie mazowieckim w 2022 roku choroby oczu dotknęły prawie 88 tys. pacjentów, a aż 78 tys. z nich wymagało hospitalizacji. Najczęstszą przyczyną była zaćma.
Program badań w Sochaczewie będzie prowadzony przez wyspecjalizowaną kadrę z Oddziału Okulistyki Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego, we współpracy z UKSW oraz Stowarzyszeniem Retina AMD Polska, które od 25 lat edukuje społeczeństwo w zakresie chorób siatkówki i plamki żółtej.
Celem programu jest nie tylko diagnostyka, ale również zebranie danych epidemiologicznych, które pozwolą dokładnie oszacować skalę problemu chorób oczu wśród mieszkańców Mazowsza – podkreśla prof. Agnieszka Kamińska z Katedry Okulistyki UKSW.
Działa także infolinia dla pacjentów:
602 63 44 00
Czynna w poniedziałki w godz. 16:00–21:00 i piątki w godz. 8:00–13:00.
Nie przegap tej okazji – 13 kwietnia w Sochaczewie może być dniem, który uratuje Twój wzrok!
