
Wiceprezydent USA, J.D. Vance, podczas spotkania Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w Waszyngtonie, wyraził swoje podejście do negocjacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie. Vance stwierdził, iż Rosja żąda zbyt wiele, ale nie powiedziałby, iż nie jest zainteresowana zakończeniem konfliktu. Oświadczył, iż wobec braku zgody Moskwy na 30-dniowy rozejm, Waszyngton chce skupić się na długoterminowym rozwiązaniu.
Vance wyjaśnił, iż pierwsza oferta pokojowa, którą Rosjanie położyli na stole, była odrzucana przez USA, ponieważ żądali zbyt wiele. Jednak, jak stwierdził, negocjacje są procesem, w którym strony muszą się porozumieć i znaleźć wspólny grunt. Vance powiedział, iż Rosjanie uważają amerykańską propozycję 30-dniowego zawieszenia broni za sprzeczną z ich strategicznym interesem, wobec czego administracja USA stara się wyjść poza obsesję na punkcie 30-dniowego zawieszenia broni i skupić się bardziej na długoterminowym rozwiązaniu.
Wiceprezydent USA podkreślił, iż kolejnym krokiem, do którego dąży Ameryka, jest podjęcie bezpośrednich rozmów między Ukrainą i Rosją, choć zaznaczył, iż jest między nimi wiele wrogości i wzajemnych pretensji. Vance stwierdził, iż frustracją, którą szczerze mówiąc odczuwają w stosunku do obu stron, jest to, iż nienawidzą się nawzajem tak bardzo, iż jeżeli rozmawiasz przez godzinę z którąś ze stron, pierwsze 30 minut zajmuje im jedynie narzekanie na historyczne krzywdy.
Vance powiedział, iż uważa, iż jeżeli chłodne głowy zwyciężą, uda się doprowadzić do trwałego pokoju, który będzie korzystny ekonomicznie zarówno dla Ukraińców, jak i Rosjan. Mówiąc o podejściu prezydenta Donalda Trumpa do negocjacji, Vance podkreślił, iż jego chęć zakończenia wojny wynika z humanitarnego impulsu. Vance stwierdził, iż choćby jeżeli się nie zgadza z rosyjskim uzasadnieniem inwazji na pełną skalę, to trzeba zrozumieć rosyjską motywację.
W kontekście negocjacji z Unią Europejską, Vance stwierdził, iż Stanom Zjednoczonym chodzi o to, by amerykańscy eksporterzy byli lepiej traktowani, by otworzyć unijny rynek na produkty rolne z USA, ale też by współpracować z amerykańskimi firmami w kwestii budowania zdolności obronnych. Vance powiedział, iż oczekuje, iż Unia Europejska będzie gotowa do współpracy w kwestii bezpieczeństwa i obrony.
Ponadto, Vance wyraził swoje podejście do oczekiwań USA wobec sojuszników w NATO. Stwierdził, iż obok podniesienia wydatków obronnych, ważne jest, by państwa europejskie były w stanie produkować broń i być gotowe się bronić. Vance powiedział, iż Europa musi odgrywać większą rolę w obronie kontynentalnej. Uważa, iż wszystkie strony są zgodne w tej kwestii, ale trzeba znaleźć sposób, aby to osiągnąć.
Vance mówił również o rozmowach w sprawie irańskiego programu atomowego. Ocenia, iż negocjacje w tej sprawie idą dobrze. Zaznaczył, iż administracji „nie obchodzi”, czy Iran będzie miał cywilny program energetyki jądrowej, ale nie może mieć programu wzbogacania uranu ponad te potrzeby. Vance stwierdził, iż uważa, iż jest możliwa umowa, która ponownie włączy Iran do światowej gospodarki.
Warto podkreślić, iż Stany Zjednoczone i Rosja mają różne podejście do negocjacji. USA chcą długoterminowego rozwiązania, natomiast Rosja żąda krótkoterminowych korzyści. Jednak, jak stwierdził Vance, negocjacje są procesem, w którym strony muszą się porozumieć i znaleźć wspólny grunt. Czas pokaże, czy uda się osiągnąć trwały pokój na Ukrainie.