Czym grozi używanie okularów bez filtrów ochronnych

estetico.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Czym grozi używanie okularów bez filtrów ochronnych


Co muszą mieć okulary przeciwsłoneczne?

Jest kilka podstawowych filtrów, które stosuje się w okularach przeciwsłonecznych. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • UV – maksymalny poziom to 400, który zapewnia pełną ochronę przed UV;
  • antyrefleks – powłoka minimalizująca odbicie światła od szkieł i oczu;
  • polaryzacja – zwiększa kontrast i neutralizuje odbicie oślepiającego światła;
  • filtr fotochromowy – specjalne powłoka dla osób noszących soczewki korekcyjne.

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne są nam potrzebne?

Powód jest bardzo prosty – promieniowanie UV dociera do nas każdego dnia, bez względu na porę roku czy poziom zachmurzenia. choćby wtedy, gdy jest sporo chmur na niebie, promieniowanie ultrafioletowe dociera do naszych oczu. Może ono również przechodzić przez szyby, jest więc szkodliwe dla kierowców. Przyjęło się uważać, iż dni o wyjątkowym poziomie promieni słonecznych wymagają stosowania takich modeli, ale jest to nieprawda. Gdy przebywasz nad wodą lub na stoku narciarskim również takie okulary przydadzą Ci się do ochrony wzroku.

Czym grozi brak stosowania okularów przeciwsłonecznych?

Najpoważniejsze zagrożenie dla osób bez okularów z filtrami to zaćma i inne choroby oczu takie jak zapalenie spojówek, czy skrzydlik. Oczy pozostawione same sobie bez odpowiedniej ochrony nie mają jak się bronić. Nie chroni ich również bariera przyciemniająca, która w zasadzie tylko je rozleniwia. choćby jeżeli teraz nie masz problemów z oczami z czasem długa ekspozycja na promieniowanie UV może spowodować rozwój plamki żółtej. Konsekwencje są tragiczne, bo mogą prowadzić choćby do utraty wzroku.

Absolutne minimum dla okularów przeciwsłonecznych – jak je wybrać?

To jasne, iż nie wszystkie nasze okulary przeciwsłoneczne muszą mieć najwyższy poziom ochrony. Czasem zakładamy je jedynie dla stylizacji. Dlatego absolutnie minimalnym poziomem ich jakości jest oznaczenie CE. To standard wśród produktów, których powinno się stosować na co dzień. istotny jest też kolor szkieł, który warto dobrać przy pomocy optyka pod kątem wykonywanego zawodu. Zdecydowanie należy unikać miejsc, w których spotyka się niecertyfikowane produkty o niewiadomej jakości i stopniu ochrony.

Czy na okularach przeciwsłonecznych warto oszczędzać?

Zdecydowanie nie. Oczywiście nie chodzi jedynie o to, by kupować najdroższe egzemplarze. Kluczową rolę odgrywa świadomy wybór. Nie oszukuj się jedynie obecnością efektu lustrzanki czy przyciemnieniem. Design nie jest najważniejszy i powinien stanowić drugorzędne znaczenie podczas wyboru modelu.

Okulary przeciwsłoneczne nazywa się „must have” każdego lata. Jednak powinno się je nosić również w zimie. Wybierając odpowiednie dla siebie, zerknij na ich filtry, a nie tylko fason i cenę.
W artykule https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/dlaczego-warto-nosic-okulary-przeciwsloneczne/ znajdziesz więcej informacji o tym zagadnieniu.

Idź do oryginalnego materiału