Rodzaje płatków owsianych
Przyjrzyjmy się na początku rodzajom płatków osianych. Na rynku mamy dostępne płatki owsiane górskie, zwykłe i błyskawiczne. Czym adekwatnie się różnią? Sposobem otrzymywania ich i wielkością. Najmniej przetworzone są zwykłe płatki owsiane, które otrzymujemy ze zgniatania obłuszczonych ziaren owsa. Płatki owsiane górskie otrzymamy, gdy rozdrobnimy obłuszczone ziarna przed zgniataniem. Natomiast błyskawiczne płatki owsiane uzyskamy po poddaniu ziaren owsa działania pary, która rozluźni i rozmiękczy ich strukturę. Im bardziej przetworzone płatki, tym są drobniejsze, stąd potrzebują krótszego okresu przygotowania.
Bogactwo witamin owsianki
Płatki owsiane to źródło błonnika oraz bogactwo witamin: żelaza, manganu, fosforu, kwasu foliowego i witamin z grup B. Jakie adekwatności prozdrowotne mają płatki owsiane?
- Obniżają poziom cholesterolu. W 50 g płatków, czyli 5 płaskich łyżkach będziemy mieć aż 5g błonnika. Żeby wpłynąć na obniżenie cholesterolu powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi od 5 do 10g błonnika każdego dnia.
- Niezastąpione przy anemii, ponieważ zawierają cenne żelazo. Już zjedzenie 3 łyżek płatków dostarczy 7 mg żelaza, czyli prawie połowę dziennego zapotrzebowania u kobiet(18mg) i ponad połowę u mężczyzn(10mg).
- Regulują pracę jelit. Pomocne przy zaparciach, ze względu na wysoką zawartość błonnika.
- Dają poczucie sytości na dłużej, usprawniają działanie metabolizmu, więc doskonałe dla odchudzających się.
- Zawierają kwas foliowy polecany kobietom starającym się o potomstwo i będącym w ciąży. Kwas foliowy korzystnie wpływa na układ nerwowy zapobiega wadom rozwojowym rozwijającemu się w brzuchu mamy dziecku.
- Działają korzystnie na nasz mózg. Są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Poprawiają pamięć i koncentrację, ponieważ zawierają magnez. jeżeli więc cierpimy na skurcze łydek lub mamy trudności z zasypianiem, warto sięgnąć po płatki owsiane bogate w ten pierwiastek.
- Poprawiają stan naszych kości za sprawą fosforu i manganu oraz magnezu, który ułatwia wchłanianie wapnia.
- Ze względu na niski poziom IG=40, polecane chorującym na cukrzycę regulując poziom glukozy.
- Poprawiają kondycję naszej skóry, włosów i paznokci za przyczyną witamin B1 i B6. Leczą trądzik i zapobiegają pękaniu skóry w kącikach ust i na dłoniach.
Czy warto jeść owsianki? Oczywiście! Sięgajmy po nie jak najczęściej, jedzmy je na ciepło i na zimno, z dowolnym dodatkami, a będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem i wyglądem na długie lata. Na moim blogu znajdziemy między innymi przepis na owsiankę z bananem i figą lub owsiankę z gruszką i orzechami. Serdecznie polecam:)