CZY PODCZAS PIERWSZEGO STOSUNKU MUSZĘ UŻYWAĆ PREZERWATYWY?

sexed.pl 2 godzin temu

Jeśli w czasie pierwszego seksu waginalnego dojdzie do kontaktu preejakulatu lub/i spermy z pochwą, może zakończyć się to zapłodnieniem. Debiut seksualny nie chroni przed ciążą. Tak samo jest w przypadku infekcji – można się zakazić już w czasie pierwszych kontaktów i można się zakazić w czasie każdego rodzaju seksu – także oralnego. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie na pierwszy raz. Szansę na zakażenie infekcjami zmniejsza prezerwatywa i/lub maska oralna, jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed ciążą, mamy tutaj więcej opcji do wyboru.

Z tego artykułu dowiesz się o tym:

Jaka antykoncepcja jest najlepsza na pierwszy raz?

Jak ustalić metodę antykoncepcji z osobą partnerską?

Jak się przygotować na pierwszy stosunek?

Antykoncepcja na pierwszy raz – wasze pytania

JAKA ANTYKONCEPCJA NA PIERWSZY RAZ?

Można zajść w ciążę już przy pierwszym stosunku, dlatego bardzo ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Na pewno zastanawiasz się, jaka jest najlepsza opcja antykoncepcji, jeżeli uprawiasz seks po raz pierwszy. Cóż, odpowiedź nie jest taka prosta. Każda osoba jest inna i nie ma „najlepszej” antykoncepcji dla wszystkich. Musisz znaleźć taką metodę antykoncepcji, która będzie odpowiednia dla Ciebie.

Pamiętaj, iż prezerwatywy (męskie i damskie) są jedynym środkiem antykoncepcyjnym, który może chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także ciążą. Są również tanie i łatwe do zdobycia: możesz kupić je w aptekach, supermarketach, online, a także na stacjach benzynowych.

Przy podejmowaniu decyzji o tym, jaka antykoncepcja będzie dla Ciebie odpowiedni na pierwszy raz, możesz wziąć pod uwagę takie czynniki, jak dostępność (czy wymagana jest recepta), cena, czy skuteczność.

Przed pierwszym stosunkiem warto odwiedzić ginekologa, żeby móc omówić wszystkie opcje antykoncepcji. Możesz zapytać koleżanek o wskazanie dobrego ginekologa, a także ustalić z partnerem, iż za wizyty lekarskie i środki antykoncepcyjne płacicie wspólnie.

JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ PODCZAS PIERWSZEGO RAZU?

Prezerwatywy męskie lub żeńskie są doskonałym wyborem antykoncepcji na pierwszy raz. Prezerwatywa to metoda antykoncepcji, która jest łatwa w użyciu i zapewnia podwójną ochronę przed nieplanowaną ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Stosowanie prezerwatyw nie wymaga recepty, jednak wymaga prawidłowego i regularnego stosowania.

Prezerwatywa męska to cienka, gumowa osłona, którą zakłada się na penisa, aby zapobiec przedostaniu się plemników do pochwy. jeżeli używasz ich idealnie za każdym razem, gdy uprawiasz seks, prezerwatywy są niezwykle skuteczne w zapobieganiu ciąży. Jednak większość ludzi nie używa prezerwatyw idealnie ZA KAŻDYM razem. Prezerwatywy mogą pęknąć lub zsunąć się, szczególnie jeżeli nie założysz ich prawidłowo. Każdemu może się to przytrafić, ale choćby jeden wypadek może doprowadzić do ciąży.

Prezerwatywy żeńskie działają tak samo jak zwykłe prezerwatywy, z tą różnicą, iż są wkładane do pochwy przed stosunkiem. Podobnie jak prezerwatywy męskie, mogą również chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy żeńskie mają gruby pierścień wewnętrzny, który wkłada się do pochwy i cieńszy pierścień zewnętrzny, który znajduje się na zewnątrz. Wkładanie prezerwatywy przypomina trochę wkładanie tamponu. Musisz użyć palca, aby umieścić ją tak głęboko, jak to możliwe, upewniając się, iż nie jest skręcona i iż pierścień zewnętrzny pozostaje na miejscu.

Jeśli nie byliście badani pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową, powinniście używać prezerwatyw niezależnie od tego, czy stosujesz alternatywną formę antykoncepcji, np. tabletki antykoncepcyjne czy ring.

CZY PREZERWATYWA WYSTARCZY NA PIERWSZY RAZ?

W prawdziwym życiu prezerwatywy są skuteczne w zapobieganiu ciąży w 85 proc. Oznacza to, iż na 100 osób stosujących wyłącznie prezerwatywy jako metodę antykoncepcji, 15 zachodzi w ciążę! Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę, najlepiej używać innego środka antykoncepcyjnego z prezerwatywami. Pamiętaj, iż choroby przenoszone drogą płciową, takie jak HIV, kiła, opryszczka, rzeżączka, HPV, rzęsistkowica i chlamydia, mogą być przenoszone także podczas seksu oralnego i analnego.

JAK USTALIĆ METODĘ ANTYKONCEPCJI Z OSOBĄ PARTNERSKĄ?

– Po pierwsze, warto wspólnie poszukać informacji na temat dostępnych form antykoncepcji pod kątem dopasowania do Waszego stanu zdrowia, trybu życia, planów na przyszłość i możliwości finansowych – tłumaczy Adrianna Rogowska, psycholożka i psychoterapeutka. – Zastanówcie się, czy chcecie i potraficie pamiętać o sumiennym zażywaniu tabletek, czy może potrzebujecie czegoś, co nie wymaga regularnej uwagi. Porozmawiajcie o tym, czy przyda Wam się coś długofalowego, czy może niedługo planujecie ciążę. Warto poruszyć również trudniejsze tematy takie jak to, jak dany rodzaj antykoncepcji może wpłynąć na ciało lub poczucie bezpieczeństwa oraz jaką strategię przyjmiecie, o ile zabezpieczenie zawiedzie.

To ważne, aby ustalić, czy i w jaki sposób podzielicie się kosztami oraz skonsultować wybraną formę antykoncepcji z lekarką_rzem. Pamiętajcie, aby nie podejmować decyzji o zaniechaniu lub zmianie antykoncepcji samodzielnie i koniecznie poinformować o tym osobę partnerską.

Adrianna Rogowska, psycholożka, psychoterapeutka
METODA ANTYKONCEPCJIKOBIETAMĘŻCZYZNA
Prezerwatywa męskaX
Prezerwatywa damskaX
Diafragma (kapturek)X
ImplantX
Zastrzyk X
RingX
PlastryX
Tabletki antykoncepcyjneX
Wkładka domacicznaX
Gąbka dopochwowaX
Żel plemnikobójczyXX
Antykoncepcja awaryjnaX
WazektomiaX

Dowiedz się więcej o metodzie antykoncepcji, która najbardziej Cię interesuje >>

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA PIERWSZY STOSUNEK?

Najważniejsze powinny być dwie sprawy: po pierwsze — szczera chęć i entuzjazm, iż naprawdę chce się tego seksu, a po drugie — poczucie bezpieczeństwa i antykoncepcja. Są też oczywiście inne ważne kwestie, jak choćby zadbanie o lubrykanty, czy sprzyjającą i intymną atmosferę.

Ale najważniejsze, zdecydowanie, jest to, aby seks był chciany przez wszystkie osoby, których ten seks dotyczy. Warto pamiętać, iż podejmowanie wszelkich aktywności seksualnych bez zgody wszystkich osób jest działaniem bezprawnym.

Stefania Kumor, położna i seksuolożka

Nie należy zapominać o prezerwatywach, które stanowią stosunkowo skuteczną ochronę zarówno przed niechcianą ciążą, jak i przed chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

Jak rozmawiać o antykoncepcji z osobą partnerską? Praktyczny poradnik >>

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

KTO ZAKŁADA PREZERWATYWĘ?

Warto przedyskutować to wcześniej, aby ustalić, jaką i kto – ty czy twoja osoba partnerska – założy prezerwatywę. jeżeli nie jesteś jeszcze ekspertem_ekspertką w zakładaniu prezerwatyw, poćwicz. jeżeli jesteś osobą z penisem, możesz to zrobić podczas masturbacji⁠. jeżeli jesteś osobą z pochwą, poćwicz zakładanie damskiej prezerwatywy albo kup prezerwatywy męskie i znajdź coś odpowiedniego do ćwiczeń: to może być banan, albo dezodorant w sprayu.

Jak zakładać prezerwatywę?

CZY PREZERWATYWA UTRUDNIA STOSUNEK?

Używanie prezerwatywy może wiązać się z większym tarciem i dyskomfortem, dlatego zastosujcie dodatkowe nawilżenie w postaci lubrykantu. jeżeli prezerwatywa, której używacie, jest wykonana z lateksu, powinniście korzystać wyłącznie z lubrykantu na bazie wody.

KIEDY PREZERWATYWA MOŻE PĘKNĄĆ?

Prezerwatywy czasem pękają, ale zdarza się to naprawdę rzadko. Najczęstszymi powodami jest nieprawidłowe użytkowanie, źle dobrany rozmiar, niewystarczająca lubrykacja, czy uszkodzenia mechaniczne.

CZY PREZERWATYWY MAJĄ RÓŻNE ROZMIARY?

Tak. Standardowy rozmiar męskiej prezerwatywy to 18 cm długości i 52 – 56 mm szerokości. najważniejsze znaczenie w doborze odpowiedniego rozmiaru ma jej szerokość. Informację tę znajdziesz na opakowaniu albo na stronie producenta. Według tego kryterium dostępne są następujące rozmiary prezerwatyw:

  • 47 mm – będą odpowiednie dla penisów o obwodzie 9,5 – 10 cm,
  • 49 mm – dla obwodu 10 – 11 cm,
  • 53 mm – dla obwodu 11 – 11,5 cm,
  • 56 mm – dla obwodu 11,5 – 12 cm,
  • 60 mm – dla obwodu 12 – 13 cm,
  • 64 mm – dla obwodu 13 – 14 cm,
  • 69 mm – dla obwodu 14 – 15 cm.

Za ciasna prezerwatywa będzie uciskała penisa, co z pewnością nie zapewni wygody jej stosowania. Zbyt mała prezerwatywa niesie za sobą ryzyko pęknięcia podczas stosunku. Z kolei zbyt duży rozmiar może spowodować zsunięcie się z członka. jeżeli trudno Ci zakładać i zdejmować prezerwatywę lub jest Ci w niej niewygodnie, wypróbuj inne rozmiary lub sięgnij po inne marki.

CO ZROBIĆ, JEŚLI PREZERWATYWA ZSUNIE SIĘ PODCZAS SEKSU?

Co jeżeli prezerwatywa pęknie albo zsunie się podczas seksu? Czy musi oznaczać to ciążę? Nie! Istnieje środek antykoncepcji awaryjnej, który bierze się krótko po seksie. Jest to tabletka po, która od maja 2024 roku jest dostępna bez konieczności wizyty u lekarza. Receptę może wypisać także farmaceuta w aptece. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat.

Jeśli prezerwatywa pęknie lub zsunie się podczas seksu, ty i twój partner powinniście wykonać test na choroby przenoszone drogą płciową.

PODSUMOWANIE

Używanie prezerwatywy za każdym razem, gdy uprawiasz seks penetracyjny, pozwala zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą płciową. jeżeli uprawiasz seks waginalny, prezerwatywy mogą również pomóc w zapobieganiu niechcianej ciąży. Innym sposobem na uprawianie bezpieczniejszego seksu jest użycie maski oralnej, którą umieszcza się między ustami a pochwą lub odbytem podczas seksu oralnego.

Adrianna Rogowska – psycholożka, psychoterapeutka

Idź do oryginalnego materiału