W 2025 roku tłusty czwartek będziemy obchodzić za nieco ponad miesiąc - 27 lutego. Choć do tego dnia zostało jeszcze trochę czasu, już teraz wiele osób zaczyna się interesować najpopularniejszymi w tym okresie wypiekami. Dla części z nich numerem jeden są faworki, czyli tradycyjne ciastka smażone na tłuszczu i posypane cukrem pudrem. Ich zrobienie jest stosunkowo proste, jednakże znaczna większość stawia na wygodę, kupując je w sklepie. Czy w ten sposób mocno przepłacają? Właśnie poznaliśmy pierwsze ceny.
REKLAMA
Zobacz wideo Test najdroższych pączków w Warszawie. "Tak wygląda ponad 120 złotych"
Przepis na tradycyjne faworki. Tyle zapłacimy za listę zakupów z podstawowymi produktami
Do stworzenia domowych faworków, zwanych również chrustami, potrzebujemy jedynie około 320 g mąki, 4 żółtka, 70 g kwaśnej śmietany, 1 łyżki octu lub spirytusu, pół łyżeczki cukru oraz soli, oleju do smażenia oraz cukru pudru do posypania. W pierwszym etapie należy połączyć ze sobą przesianą przez sitko mąkę z cukrem oraz solą, a później dodać do miski żółtka, śmietanę i ocet. Całość powinno się ugniatać, aż do momentu otrzymania jednolitego ciasta, bez żadnych grudek. Następnie trzeba je rozwałkować i wykroić z niego niewielkie prostokąty. Na środku każdego z nich musi powstać nacięcie, przez które wywijane jest ciasto na drugą stronę. Przygotowane faworki należy usmażyć w rozgrzanym oleju, a po wystygnięciu obsypać cukrem pudrem. Proces nie jest zatem skomplikowany, jednakże problem mogą stanowić same składniki.
Choć są to produkty, które wielu z nas posiada w swoich domach, niektórzy mogą być zmuszeni do zrobienia zakupów "od zera". Wówczas ostatnie podwyżki mogą dać o sobie znać i odebrać całą przyjemność z jedzenia. Zgodnie z analizą serwisu DlaHandlu, średnia cena oleju kujawskiego w okresie od 15 grudnia 2024 roku do 15 stycznia 2025 roku wyniosła 9,40 złotych. Za pozostałe składniki w tym samym okresie średnio trzeba było zapłacić:
śmietana 200 g - średnia cena 2,77 złotych,
cukier 1 kg - średnia cena 3,30 złotych,
mąka pszenna 1 kg - średnia cena 2,96 złotych,
sól 1 kg - średnia cena 1,84 złotych,
10 najtańszych jaj - średnia cena 8,84 złotych.
Do tego warto również dodać średnią cenę ręczników papierowych - 4,74 złotych - oraz octu, który zwykle kosztuje blisko 5 złotych. W związku z tym taka lista zakupów pochłonie około 39 złotych. Warto jednak pamiętać, iż jest to uśredniona cena - może być wyższa lub niższa - a zakupione składniki nie zostaną wykorzystane w całości.
Ile kosztują faworki w sklepie? Chcą choćby 180 złotych za kilogram
dzięki wspomnianego przepisu można usmażyć około 60 średnich faworków, a zakupione składniki wystarczą na przygotowanie co najmniej dwóch takich porcji. Ile zatem trzeba zapłacić za ten tradycyjny przysmak, kupując go w sklepie? Z aktualnej gazetki sieci sklepów Aldi wynika, iż w tym roku za faworki w opakowaniu 200 g zapłacimy 9,99 złotych. W Społem 100 g chrustów kosztuje zaś 5,50 złotych, a w Carrefourze 200 g około 20 złotych. Niestety wiele sklepów nie wprowadziło jeszcze do tegorocznej oferty tego typu produktów.Zobacz też: Biedronka daje 8,5 tys. zł na start, ale wiele wymaga. Jakie warunki trzeba spełnić?
Serwis Dzień Dobry TVN poinformował natomiast, iż na jednym z osiedlowych sklepów opakowanie faworków o wadze 150 g kosztuje 22,5 złotych. W przypadku porcji ważącej 250 g cena rośnie już do 45 złotych. To oznacza, iż w tym przypadku za kilogram tego przysmaku należy zapłacić aż 180 złotych. Niestety ceny w tradycyjnych piekarniach prawdopodobnie będą jeszcze wyższe. jeżeli to okaże się prawdą, wówczas z pewnością powróci temat paragonów grozy.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.