Czebureki są w mojej rodzinie od wielu lat, a to za sprawą rodziny, która zamieszkuje okolice Wilna. Za każdym razem gdy jedziemy ich odwiedzić, prosimy o to, by zrobili nam prawdziwe wileńskie Czebureki. Oryginalnie robi się je z mięsem w środku. Tym razem przygotowałam je z ruskim farszem oraz pomidorami. Samo ciasto jest tak pyszne, iż naprawdę można je jeść praktycznie z każdym nadzieniem.
Czebureki wileński to danie bardzo, bardzo syte, zresztą jak większość dań pochodzących z tamtych terenów. Przynajmniej ja miałam okazję się z takimi poznać. Jednak mimo, iż za taką kuchnią nie przepadam , uwierzcie, iż w centralnej Polsce jedzą o wiele mniej kalorycznie i tłusto, Czebureki podbiły moje serce. W tym przepisie postaram się je trochę odchudzić. Oczywiście wersja z mięsem jest pyszna, ale czasami warto poeksperymentować tym bardziej, iż pierogi ruskie lubi chyba każdy z nas.
Składniki na ciasto:
- 15 dag tłustego twarogu
- 2 szklanki mąki pszennej
- 2 średnie jajka
- pół łyżeczki soli
- pół łyżeczki sody
- odrobina octu
Składniki na farsz ruski:
- kostka twarogu tłusty lub półtłusty (250 g )
- 250 g ugotowanych ziemniaków
- cebula
- pół łyżeczki przyprawy do ziemniaków
- suszone pomidory z zalewy olejowej około 6 sztuk
- 2 łyżki oleju z suszonych pomidorów
Zobacz jak wykonać Czebureki:
Krok 1. Przygotowuję ciasto.
Mąkę wsypuję do miski. Twaróg przeciskam przez praskę i dodaje do mąki. Dodaje sól i jajka. Sodę umieszczam na dużej łyżce i gaszę ją odrobiną octu. Dodaje do ciasta.
Zagniatam gładkie ciasto. jeżeli na tym etapie mam problem aby składniki połączyły się ze sobą, dodaję ze dwie łyżki śmietany 18%.
Ciasto wyrabiam aż stanie się gładkie, następnie dzielę na części i przenoszę na stolnicę. Wałkuję i z rozwałkowanego ciasta wycinam kółka (np.za pomocą dużego kubka lub miseczki).
Krok 2. Przygotowuję farsz.
Farsz: ziemniaki rozgniatam zaraz po ugotowaniu lub przepuszczam przez praskę. Twaróg również przepuszczam przez praskę i łącze z ziemniakami. Cebulkę kroję w kostkę i podsmażam na rozgrzanym oleju, ma być szklista, miękka ale nie brązowa. Dodaję ją do farszu wraz z pokrojonymi drobno pomidorami suszonymi (dodałam również nieco oleju spod suszonych pomidorów dla lepszego smaku). Całość przyprawiam do smaku solą, pieprzem i mieszaniną ziół .
Krok 3. Robię i smażę Czebureki.
Na wyciętym kołku układam farsz, dość sporo, zlepiam brzegi dociskam je dzięki widelca, tworząc pierogi. Na patelni rozgrzewam tłuszcz, smażę pierogi z obu stron na złoty kolor.
PS. Czebureki można podawać z ulubionym sosem, np. czosnkowym.