Co zrobić, żeby kot nie sikał na drzwi? Te sposoby skutecznie go tego oduczą

rodzice.pl 1 tydzień temu

Kot znaczący teren to prawdziwe utrapienie nie tylko dla właściciela, ale niekiedy także dla sąsiadów. Mocz tego zwierzęcia bardzo intensywnie i nieprzyjemnie pachnie i może uszkodzić czy odbarwić drzwi. Jest to bez wątpienia bardzo uciążliwe, ale można sobie z tym skutecznie poradzić sprawdzonymi sposobami. Co zrobić, żeby kot nie sikał na drzwi?

Dlaczego kot sika na drzwi i w innych miejscach poza kuwetą?

Większość kotów domowych korzysta z kuwety, choćby jeżeli wychodzą na zewnątrz. Zdarza się jednak, iż oddają mocz w innych miejscach, co może mieć różne przyczyny, w tym także zdrowotne. W przypadku nieprawidłowego oddawania moczu, zwierzę wybiera zwykle dywan, fotel, łóżko, pościel itp. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy coś mu w niej nie odpowiada, np. nieodpowiedni, zbyt zanieczyszczony żwirek lub za mały rozmiar pojemnika. Warto na początek wyczyścić kuwetę (ewentualnie kupić większą – powinna mieć 1,5 długości kota, nie licząc ogona) i wymienić żwirek na nowy.

Wypróżnianie się poza kuwetą może świadczyć o chorobie. Właściciele, którzy zaobserwują u swojego pupila wydalanie poza kuwetą, powinni jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem i/lub oddać do badania próbkę moczu zwierzęcia.

Koty sikają w różnych miejscach w domu lub na zewnątrz także w celu zaznaczenia terenu. W takich przypadkach najczęściej oddają niewielką ilość moczu na pionową powierzchnię, np. na drzwi lub ścianę.

Co zrobić, żeby kot nie sikał na drzwi?

Jeśli nie zareagujemy odpowiednio po jednym takim zdarzeniu, kot będzie dalej oddawał mocz w tym samym miejscu. Ważne jest odpowiednie sprzątanie i porządne wyczyszczenie danej powierzchni. Trzeba konieczne usunąć ślady zapachowe silnym preparatem. W sklepach zoologicznych, lecznicach weterynaryjnych i niektórych drogeriach można kupić specjalne środki do tego celu, ewentualnie można wykorzystać roztwór proszku do prania. Po umyciu powierzchnię należy spryskać neutralizatorem zapachu.

Obcy kot sika pod drzwiami. Jak go odstraszyć?

Jeśli to kot bezdomny lub kot sąsiada sika na drzwi, koniecznie trzeba dokładnie umyć tę powierzchnię preparatem usuwającym zapachy (do kupienia w gabinetach weterynaryjnych), a następnie spryskać neutralizatorem zapachu. Można także zakupić specjalny odstraszacz kotów w sprayu i popsikać nim drzwi i wycieraczkę.

W przypadku gdy wiemy, do kogo należy zwierzę, warto udać się do sąsiada i zasugerować, aby nie wypuszczał go na zewnątrz. Tego typu wyprawy kotów domowych mogą się zakończyć bardzo źle – zaginięciem, skaleczeniem, wypadkiem, a choćby śmiercią. Wychodzące koty to również zagrożenie dla innych zwierząt – gryzoni czy ptaków, na które koty polują dla zabawy.

Czytelnicy pytają, co zrobić żeby koty nie sikały pod drzwiami

Dlaczego kot sika pod drzwiami wejściowymi?

Kot obsikuje drzwi prawdopodobnie dlatego, iż chce w ten sposób oznaczyć teren.

Jak odstraszyć kota który sika na drzwi?

Sposób na sikające koty na drzwi to specjalne płyny zapachowe w sprayu.

Idź do oryginalnego materiału