Co oznacza znak budowlany B i dlaczego jest istotny dla Twojego projektu budowlanego?

roofliteplus.pl 2 tygodni temu

Znak budowlany B potwierdza zgodność wyrobu z obowiązującymi aktualnie przepisami krajowymi, a podstawą dla jego pozyskania jest Krajowa Deklaracja adekwatności Użytkowych. Sprawdź, czym jest to powszechnie stosowane w budownictwie oznaczenie, dowiedz się, jak uzyskać znak budowlany B, jaką ma on wartość i znaczenie.

Znak budowlany B – co oznacza i czego dotyczy?

Znak budowlany B można umieścić jedynie na wyrobie budowlanym, który spełnia wymagania opisane w aktualnie obowiązujących przepisach krajowych. W odróżnieniu od stosowanego na obszarze całej Unii Europejskiej oznaczenia CE, znak budowlany B jest krajowym znakiem potwierdzającym bezpieczeństwo produktu budowlanego i jego zgodność z lokalnymi wymaganiami przepisów ustanowionych przez polskiego ustawodawcę. Z punktu widzenia prawa, obecność znaku budowlanego na wyrobie jest jednym z najistotniejszych elementów oceny jego bezpieczeństwa oraz zdatności do legalnego zastosowania na terenie kraju. Znak budowlany B jest też kluczową informacją dla kupującego towar, a potem kontrolujących projekt urzędników, np. inspektorów Nadzoru Budowlanego o zgodności adekwatności użytkowych wyrobu z prawem. Znak budowlany B jest umieszczany na wyrobie na wniosek jego producenta po otrzymaniu pozytywnej oceny odpowiedniego instytutu badawczego, a oznakowanie jest przyznawane na podstawie dokumentacji technicznej i opisu, który zawiera przygotowana przez producenta wyrobu Krajowa Deklaracja adekwatności Użytkowych.

Jak uzyskać znak budowlany B?

Na produkty budowlane podlegające pod normy krajowe oraz Krajową Ocenę Techniczną należy pozyskać znak budowlany B. Oznacza to w praktyce, iż towary te muszą być zgodne z zapisami Rozporządzeń: Dz.U.18.1233 oraz Dz.U.19.1176, a także muszą mieć wystawioną Krajową Deklarację adekwatności Użytkowych. Aby znak budowlany B mógł znaleźć się na danym wyrobie, jego producent musi sporządzić ową Deklarację, a następnie musi ona zyskać potwierdzenie uprawnionej instytucji. Krajowa Ocena Techniczna wydawana jest przez wyspecjalizowane jednostki oceny technicznej oraz instytuty badawcze, wyznaczone przez ministra adekwatnego ds. Budownictwa. Warto przy okazji wspomnieć, iż brak oznaczenia znakiem budowlanym B lub oznakowania CE w sytuacji, gdy są one wymagane, może wiązać się z karą w wysokości do 10 000 zł. Również brak wymaganych Deklaracji adekwatności Użytkowych albo Krajowej Deklaracji są objęte sankcjami. Dziesięciokrotnie wyższa kara może zostać z kolei zastosowana, kiedy na wyrobie pojawia się znak budowlany B lub CE, ale produkt ten nie ma adekwatności użytkowych wykazanych w Deklaracji adekwatności Użytkowych lub Krajowej Deklaracji.

Dlaczego znak budowlany B oraz oznaczenie CE mają tak duże znaczenie?

Znak budowlany B, podobnie jak oznaczenie CE, jest w praktyce potwierdzeniem bezpieczeństwa wyrobu i jego pełnej zgodności z obowiązującymi normami. W zależności od tego, pod jakie normy podlega dany wyrób (unijne czy krajowe), powinien on być oznakowany odpowiednim certyfikatem europejskim (znak CE) bądź krajowym (znak budowlany B). jeżeli dla danej kategorii lub rodzaju wyrobu budowlanego nie została ustalona europejska norma ani europejska ocena techniczna, znak B jest jedynym sposobem potwierdzenia legalności i bezpieczeństwa wyrobu, a w przypadku kontroli świadectwem wykorzystania w projekcie produktów zgodnych z normami.

Wszystkie okna dachowe, okna do dachów płaskich i wyłazy dachowe naszej marki objęte europejską normą zharmonizowaną posiadają oznaczenie CE zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym wyrobów budowlanych. Natomiast oferowane przez nas kołnierze uszczelniające posiadają pozytywną ocenę adekwatności użytkowych zawartą w KOT oraz wymagany przepisami znak budowlany B.

Idź do oryginalnego materiału