Co jest lepsze - tampony czy podpaski? Ginekolodzy ostrzegają. "Ryzyko jest"

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Co jest lepsze, tampony czy podpaski? Fot. Anastasija Vujic / iStock


Dziś kobiety przed miesiączką mają do dyspozycji wiele rozwiązań, wciąż to jednak podpaski i tampony wybierane są najczęściej. Oba rozwiązania mają swoje zwolenniczki i przeciwniczki, oba budzą też sporo emocji i pytań. Ginekolodzy od dawna starają się rozprawić z popularnymi mitami. Czy podpaski są zdrowsze od tamponów?
Podpaski i tampony to niejedyne rozwiązania w czasie okresu, dziś coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania uważane za bardziej ekologiczne, takie jak kubeczki menstruacyjne i wielorazowe wkładki oraz podpaski. Które z nich jest lepsze? Komfort i wygoda to kwestia indywidualna, na to pytanie nie da się więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety i każde z nich ma inny wpływ na organizm kobiety. Ale czy faktycznie podpaski są zdrowsze od tamponów?


REKLAMA


Zobacz wideo Ola Hamkało o bólu w czasie okresu: Żaden ginekolog mi nie pomógł, mówili, iż taka moja uroda


Co jest lepsze, tampony czy podpaski? Zalety tych rozwiązań
Podpaski są uznawane za rozwiązanie łatwiejsze i bezpieczniejsze nie bez powodu. W teorii nie ma tu mowy o dyskomforcie, może z wyjątkiem higienicznego, minimalne jest też ryzyko infekcji, pod warunkiem iż zmieniane są regularnie. Tampony z kolei są idealnym rozwiązaniem dla aktywnych kobiet, jednak ich stosowanie wymaga odrobiny wprawy. Trzeba bowiem wiedzieć, jak prawidłowo go umieścić, by nie przeszkadzał, nie powodował dyskomfortu i nie przeciekał. - Mitem jest przekonanie, iż tamponów nie powinny używać kobiety, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia seksualnego - zaznacza ginekolożka dr. n. med. Małgorzata Olesiak-Andryszczak w rozmowie z medonet.pl. A co z wpływem na zdrowie?


Czy tampony są zdrowe? Sprawdź, ile godzin można nosić podpaski, a ile tampon
Lęk przed zespołem wstrząsu toksycznego to jedna z głównych przyczyn unikania tamponów. To bardzo rzadkie, ale groźne powikłanie związane z reakcją organizmu na gronkowce.


Zespół ten, o ile wystąpi, jest bardzo groźny – może mieć choćby skutki śmiertelne. Jednak z drugiej strony uważa się, iż przy prawidłowym zastosowaniu tamponów i zmianie ich co najmniej raz na 8 godzin zespół ten nie powinien wystąpić


- czytamy na mamaginekolog.pl. Tampon powinno się zmieniać co 4-6 godzin, maksymalnie po 8 godzinach. Podpaskę podobnie, co 3-6 godzin. Częstotliwość zależy od obfitości krwawienia i chłonności danego rozwiązania. W pierwszych dniach okresu może się okazać, iż konieczna jest zmiana choćby co 2 godziny.


tampony i podpaski Andrei Lavrinov / Getty Images/iStockphoto


Czy podpaski są więc lepsze od tamponów? Choć są uważane za bezpieczniejsze, nie są pozbawione wad. W niektórych przypadkach mogą wywoływać podrażnienia, nieprzyjemne reakcje uczuleniowe, a choćby odparzenia. Jak zauważa dr Olesiak-Andryszczak, dotyczy to przede wszystkim podpasek perfumowanych. - jeżeli w swoim składzie mają głównie bawełnę lub inne naturalne składniki, na przykład biofolię ze skrobi kukurydzianej, to ryzyko odparzeń i infekcji intymnej jest zminimalizowane. Takie podpaski "oddychają" i są chłonne. No i biodegradowalne - zaznacza. Warto też unikać chemicznie bielonych tamponów i podpasek, chlor i inne substancje wybielające mogą bowiem powodować reakcje alergiczne.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału