Poznaj dietetyczny chleb z płatków owsianych i jogurtu. Posiada dużo błonnika pokarmowego i niski indeks glikemiczny. Wykonasz go ekspresowo bez użycia mąki, jaj i drożdży. W 10 minut przygotujesz pyszny chleb z kilku składników, który smakuje jak z najlepszej piekarni. Przepis jest tak prosty, iż uda się każdemu.
Jeśli dbasz o dietę, nie lubisz piec, nie masz drożdży ani zakwasu, to przepis na chleb z płatków owsianych i jogurtu jest idealny dla Ciebie.
Chleb z płatków owsianych i jogurtu – składniki.
Szklanka to pojemność 250ml. Kaloryczność: 245 kcal w 100g chleba owsianego. Dieta bezglutenowa, wegetariańska, wegańska, o niskim indeksie glikemicznym.
Podane składniki są na keksówkę o wymiarach 9 x 20 cm.
- 300 g płatków owsianych *
- 500 g jogurtu naturalnego
- 1 szklanka dodatków (siemię lniane, nasiona chia, prażonego słonecznik, orzechy itp) **
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1/2 łyżeczka soli
- Używam górskich płatków owsianych. Płatki błyskawiczne się nie nadają. Przy użyciu bezglutenowych płatków owsianych, chleb także będzie bezglutenowy. Owies z oznaczeniem bezglutenowy jest bezpieczny dla osób z chorobą celiakia. Teoretycznie białko owsa nie uczula osób z ta chorobą, jednak w praktyce ziarna owsa mogą zawierać inne zboża. Dzieje się tak z powodu zachwaszczenie pola, błędów transportu oraz przechowywania zbóż przez producentów. Dlatego warto czytać etykiety na opakowaniach produktów spożywczych.
Pomijając kwestie glutenu, płatki owsiane mają podstawową zaletę dla osób będących na diecie. Otóż mają dużą zawartość błonnika pokarmowego oraz przede wszystkim niski indeks glikemiczny IG = 38.
** Ziarna słonecznika podczas pieczenia reagują zielonym kolorem na sodę. Białko słonecznika utlenia kwas chlorogenowy w środowisku alkalicznym. Jest to naturalny objaw. Dla poprawy smaku i wyglądu, prażę na patelni ziarna słonecznika.
Sposób wykonania chleba z płatków owsianych i jogurtu.
Do przygotowania chleba potrzebować będziemy miski, keksówki i piekarnika.
Płatki owsiane oraz szklankę dodatków wsypuję do miski. W chlebie najbardziej smakują mi nasiona słonecznika, które wcześniej prażę na patelni. Wsypuję także sól i sodę oczyszczoną. Dodaję gęsty jogurt naturalny i całość mieszam ręką, aż uzyskam jednolitą masę.
Keksówkę o wymiarach 9 x 20 cm wykładam papierem do pieczenia i dzięki łyżki wykładam masę chlebową. Wyrównuję łyżką i dociskam do blaszki, a następnie wyrównuję zwilżoną dłonią. Przykrywam czystą ściereczka kuchenną i odstawiam na około 10 minut. W tym czasie nagrzewam piekarnik do temperatury 200 stopni C.
Wstawiam do nagrzanego piekarnika i piekę w temperaturze 200 stopni bez termoobiegu z grzałkami góra i dół przez 55 – 60 minut. Przy termoobiegu należy piec w temperaturze 180 stopni C.
Po upieczeniu wyjmuję z piekarnika i od razu z keksówki. Usuwam papier do pieczenia. Odstawiam na kratce do ostygnięcia.
W całym domu nieziemsko pachnie domowych chlebem, aż trudno oprzeć się by go nie spróbować. Czekam jednak cierpliwie, aż ostygnie. Wówczas łatwo się kroi. Polecam także dietetyczny chleb gryczany.
Chleb owsiany przechowuję w woreczku śniadaniowym. Najsmaczniejszy jest przez pierwsze 2 dni, a potem podobno zaczyna gorzknieć. Jednak jest tak pyszny i piszę podobno, bo nigdy u mnie nie dotrwał do trzeciego dnia. Polecam i życzę smacznego.