W warzywniakach, na bazarach i w sklepach już jakiś czas temu pojawiła się botwinka. To jedna z najpopularniejszych nowalijek i znak, iż przyszła wiosna. Choć przez cały czas nie rozpieszcza nas pogoda, niebawem przyjdą ciepłe dni, a wraz z nim ochota na chłodnik z botwinki. Przygotuj się już teraz i zrób botwinę kiszoną w maślance. Jej smak cię zaskoczy.
Botwinka, znana również jako botwina lub boćwina, to nic innego jak młode buraki ćwikłowe. Podobnie jak w przypadku wielu innych młodych warzyw, z powodzeniem możemy jeść je w całości – używając nie tylko części korzeniowej, ale też łodyg i delikatnych liści. Botwina zawiera duże ilości witamin, np. witaminy A oraz K, a także witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo, magnez i inne minerały mające bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie.
W polskiej kuchni botwina od pokoleń stanowi podstawę pysznych, wiosennych zup, w tym chłodnika. Młodą, kwietniową i majową możesz również wykorzystać jako składnik wiosennej sałatki lub wzmacniającego koktajlu.
Przepis sprawdź tu: Kolorowe koktajle
Botwinka – Pyszności; źródło: Adobe
Proponujemy przygotowanie botwinki kiszonej w maślance. Jest dobra po 2-3 tygodniach od nastawienia i stanowi wspaniałą bazę orzeźwiającego chłodnika. Może oczywiście stać dużo dłużej (w lodówce choćby kilka miesięcy), ale wtedy należy ją traktować jako dodatek, który podkręci smak tradycyjnego chłodnika z gotowanych warzyw.
Czytaj też: Błyskawiczny chłodnik litewski
Botwinka kiszona w maślance – przepis
Składniki:
- 2 pęczki botwiny z burakami
- 1,5 l maślanki
- płaska łyżeczka soli (niejodowanej, do przetworów) na 500 ml maślanki
- 3 ząbki czosnku
- kawałek świeżego chrzanu – około 5 cm
Sposób przygotowania:
- Umyte liście i łodygi botwinki pokrój na kawałki. Buraczki natomiast w cienkie plasterki lub w kostkę. Obrany czosnek zmiksuj z 500 ml maślanki. Następnie dodaj pozostałą maślankę i sól – miksujemy do połączenia składników.
- Pokrojoną botwinę rozłóż do wyparzonych słoików, dorzuć plastry korzenia chrzanu. Całość zalej czosnkową maślanką i zamknij słoiki (pamiętaj o wyparzeniu pokrywek). Uwaga, kiszonka w pierwszej fazie mocno pracuje, dlatego ważne, by nie zalewać maślanką słoików do pełna. Botwinkę odstaw do fermentacji w temperaturze pokojowej na 2-3 tygodnie.
- Przez pierwszych kilka dni odkręcaj słoiki 1-2 razy dziennie, aby kiszonkę odgazować. Po 2-3 tygodniach przenieś je do lodówki.
- Ukiszoną botwinkę możesz zmiksować na chłodnik – po dodaniu rzodkiewkę, ogórka, szczypiorku, koperku i jajka – masz gotowe danie