Przed nami trzy dni siedzenia przy rodzinnym stole i konsumowania świątecznych specjałów. Spodziewasz się już okropnego uczucia, jakby żołądek miał za chwilę eksplodować? Przejadanie się szkodzi naszemu zdrowiu, ale zdarza się niemal każdemu. Jak sobie pomóc w tych trudnych dla układu trawiennego chwilach?
Przejadaniu się często towarzyszy uczucie jakby żołądek miał eksplodować. Choć teoretycznie jest to możliwe, to w praktyce trudno doprowadzić ten rozciągliwy narząd do granic wytrzymałości. Obżarstwu towarzyszą często inne dolegliwości, takie jak zgaga, wzdęcia, odruch wymiotny, czy ”skręt kiszek”. Przeciętnej wielkości żołądek człowieka może pomieścić od 1 do 1,5 litra pokarmu. o ile dojdzie do przekroczenia tej granicy zaczyna się ból, odruch wymiotny. jeżeli poczujesz się źle, przestań jeść, bo możesz poważnie sobie zaszkodzić.
Jedzenie jest dla nas jedną największych przyjemności w życiu. Bardzo trudno jest zrezygnować z pyszności, szczególnie jeżeli serwowane są twoje ulubione potrawy, a rozmowa sprzyja konsumpcji. O późniejszych objawach obżarstwa myśli niewielu, a potrafią być naprawdę nieprzyjemne.
Oto w jaki sposób poprawić trawienie i złagodzić objawy przejedzenia:
1. Herbata
Po dużym posiłku warto zrobić sobie gorącą herbatę. Dzięki niej będziesz w stanie ukoić żołądek, przyspieszyć trawienie i uspokoić objawy przejedzenia. Dobrym wyborem będzie herbata z cykorii, która pomaga na problemy z wątrobą, nieżyt żołądka i zaparcia. jeżeli ta herbata nie wpasuje się w twoje gusta, wypij napar z rumianku, który ma podobne działanie łagodzące.
2. Odrobina alkoholu
W naszym kraju chętnie sięgamy po wódkę żołądkową, w innych państwach ludzie korzystają z dobrodziejstw likierów ziołowych, które sprawnie poprawiają trawienie. choćby niewielka ilość takiego trunku sprawi, iż poczujesz się lepiej. Pracy jelit sprzyja również czerwone wino oraz czysta wódka z dodatkiem pieprzu.
3. Mięta pieprzowa
Po obfitym posiłku możesz napić się naparu z mięty lub uraczyć się miętowym cukierkiem. Mięta pieprzowa posiada naturalne adekwatności łagodzące gazy, niestrawność i nudności wywołane przejedzeniem. Tego rozwiązania lepiej nie stosować, o ile cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy, ponieważ mięta sprzyja przepływowi kwasu żołądkowego.
4. Ruch
Jeżeli przyjmiemy naprawdę obfity posiłek, stajemy się nieco rozleniwieni, a wtedy najlepszym wyborem wydaje się być odpoczynek na kanapie. Nic gorszego! choćby wolny spacer sprzyja trawieniu, a ruszając się zapobiegasz cofaniu się treści żołądka, a zgaga nie będzie ci już zagrażać.
5. Kompot z suszu
Ten popularny podczas trwania świąt napój doskonale działa na trawienie, zmniejsza także uczucie sytości. Te adekwatności są głównie zależne od obecności suszonych śliwek, które są znanym lekiem na zaparcia.