Poznaj prosty przepis na barszcz ukraiński z dużą ilością warzyw. Zupa ma piękny kolor, aromat oraz smak. Jestem pewna, iż uda się i posmakuje każdemu. Na bazie tego przepisu możesz dowolnie modyfikować potrawę na bazie składników, które masz aktualnie w kuchni. Zupę możemy gotować przez cały rok. Sekret udanego barszczu ukraińskiego tkwi w kolejności gotowania składników.
Tradycjny barszcz ukraiński to pracochłonna zupa, dlatego czasami korzystam z uproszczonego przepisu. W ekspresowej wersji korzystam z białej fasoli w puszce. Co dom to inna wersja i modyfikacje składników. Zobacz jak ja w prosty sposób gotuję barszcz ukraiński, gdy zależy mi na czasie i jednocześnie dobrym smaku.
Prosty barszcz ukraiński – składniki.
Kaloryczność: 47 kcal w 100 g zupy.
- 1 ćwiartka z kurczaka
- 2 marchewki
- kawałek selera
- 1 pietruszka
- pół niedużej kapusty pekińskiej
- 2 buraki czerwone
- pół puszki białej fasoli
- 400 g ziemniaków
- 3 litry wody
- 2 liście laurowe
- 3 ziela angielskie
- 5 ziaren pieprzu czarnego
- 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
- do smaku sól oraz świeżo zmielony pieprz czarny
Sposób wykonania prostego barszczu ukraińskiego.
Do przygotowania zupy potrzebować będziemy przede wszystkim dużego garnka, tarki do warzyw, łyżki cedzakowej.
Przed przystąpieniem do gotowania, przeczytaj dokładnie opis i zaplanuj etapy wykonywania. W opisie podaję także zamienniki składników, które możesz użyć.
Gotowanie barszczu czerwonego zaczynam od przygotowania wywaru na mięsie z kurczaka. Możesz oczywiście użyć innego mięsa, np. żeberek wieprzowych.
Ćwiartkę z kurczaka myję pod bieżącą wodą, wrzucam do garnka i wlewam 3 litry wody. Zagotowuję. Gdy zupa zacznie się gotować, zmniejszam ogień tak, aby się lekko bulgotało i gotuję przez 60 minut. Podczas gotowania na wierzchu wypływa szum, który usuwam dzięki sita lub łyżki cedzakowej.
W tym czasie obieram: marchewkę, seler i pietruszkę. Kroję obrane warzywa na 2 częsci i wrzucam wraz z ziarnami pieprzu czarnego, zielem angielskim i liśćmi laurowymi do gotujęcego się wywaru mięsnego. Gotuje na wolnym ogniu przez kolejne 30 minut.
Po tym czasie wyjmuje warzywa i mięso. Warzywa kroje w kostkę, zaś z mięsa usuwam ewentualne skórki lub kości i dzielę na mniejsze kawałki. Pokrojone warzywa oraz mięsko odstawiam na talerzu i dodaję później do zupy na sam koniec.
Ziemniaki obieram i kroję w kostkę. Buraki obieram i ścieram na grubych oczkach. Pokrojone ziemniaki oraz buraki dodaję do zupy i gotuję przez około 10 minut. Barszcz czerwony doprawiam do smaku solą oraz świeżo zmielonym pieprzem czarnym.
Następnie kapustę pekińską szatkuję drobno i dodaję do zupy wraz z odsączoną, białą fasolą z puszki. Całość gotuję jeszcze przez około 15 minut oczywiście do momentu, aż kapustą, ziemniaki i buraki będą miękkie. Na koniec do zupy dodaję pokrojoną wcześniej: marchewkę, pietruszkę, seler oraz mięso. Wierzch posypuję posiekaną natką pietruszki.
Po zagotowaniu zupa jest gotowa do spożycia.
Zobacz także:
Barszcz czerwony
Wskazówki.
Barszcz czerwony możesz także zabielić śmietaną kwaśną 18 %. Pamiętaj oczywiście, aby ją wcześnij zahartowąć. W tym celu do salaterki dodaj kilka łyżek śmietany oraz kilka łyżek gorącej zupy. Całość wymieszaj i powoli wlewając, wymieszaj w garnkiu z zupą.
Zamiast białej fasoli możemy dodać fasolki szparagowej.
Aby nadać ostrzejszego smaku, możemy dodać także 1 łyżkę octu spirytusowego lub 2 łyżki octu winnego np domowego octu jabłkowego.
Piękny kolor i bogaty smak uzyskasz dodając także z wyczuciem koncentretu lub przecieru pomidorowego.
Sprawdź kaloryczność zup.
Życzę smacznego.