Balony w Krośnie – pomysł na majówkę – Podkarpacie

rudeiczarne.pl 1 rok temu

Od naszych najmłodszych lat pamiętamy, iż co roku czekaliśmy z wytęsknieniem na majówkę. Odliczaliśmy dni do momentu, gdy o poranku będziemy mogli wypatrywać na niebie kolorowych balonów i wsłuchiwać się w ich kojący odgłos zastanawiając się, gdzie tym razem poniesie je wiatr. Balony w Krośnie to nie tylko wyjątkowe wydarzenie, które z roku na rok rośnie w siłę i przyciąga coraz więcej miłośników tego fantastycznego sportu. To przede wszystkim już tradycja, która wyznacza kalendarz życia pięknego podkarpackiego miasta. Tradycja, która sięga 2000 roku i wciąż trwa stając się jedną z najciekawszych imprez w województwie podkarpackim.

Zabieramy Cię do naszego rodzinnego miasta na wyjątkowe wydarzenie – Balony w Krośnie, oficjalnie działające pod nazwą Górskie Zawody Balonowe. Dowiesz się, skąd w ogóle wzięła się ta impreza i jaka jest jej historia, jak działa od strony zawodników balonowych, ale także obserwatorów z boku. Jakie atrakcje miasto przygotowuje dla wszystkich, którzy wybierają się na imprezę. A przede wszystkim – dlaczego warto wpisać Balony w Krośnie w swój kalendarz i wybrać się tutaj na majówkę! Ruszamy do podkarpackiego Krosna w pogoni za balonami.

Balony w Krośnie – Górskie Zawody Balonowe w Krośnie

Aż trudno nam uwierzyć, iż w 2023 roku mieliśmy okazję być świadkami Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie już po raz 23! Gdy byliśmy dziećmi i impreza ruszyła, nikt się chyba nie spodziewał, iż stanie się ona jednym z najważniejszych wydarzeń w roku w kalendarzu Krośnian, mieszkańców Podkarpacia, ale nie tylko. W końcu zawody to impreza międzynarodowa, co roku przybywają tutaj także ekipy z poza Polski wraz ze swoimi rodzinami i miłośnikami tego pięknego sportu. Jako Krośnianie – nie wyobrażamy sobie już majówki bez balonów. I mamy nadzieję, iż ten wpis utwierdzi Cię w przekonaniu, iż warto ruszyć na Podkarpacie i Balony w Krośnie, jak lokalnie nazywamy Górskie Zawody Balonowe. To impreza jedyna w swoim rodzaju, a możliwość obserwowania wspaniałych balonów na niebie to istna magia.

Mieliśmy ten zaszczyt i przyjemność, iż przez 2 edycje imprezy mogliśmy przyglądać się zawodom z bliska. Braliśmy udział w porannych i popołudniowych briefingach wsłuchując się w analizę warunków pogodowych, jeździliśmy z ekipami na miejsca startów, ale także mieliśmy szansę wsiąść z ekipami do balonów i podziwiać konkurencje tak blisko, iż bliżej już się po prostu nie da. Teraz nasza miłość do latania, choć zupełnie innego niż samolotem, pozostało pełniejsza. Świat z nieba wygląda wspaniale, ale z pokładu balonu to już trudne do opisania emocje. Bajka, którą chcemy się z Tobą podzielić.

Zachęcamy Cię do odwiedzenia Krosna na majówkę – będziesz miał okazję nie tylko z bliska zobaczyć Górskie Zawody Balonowe i niebo pełne kolorowych balonów, ale także odkryć inne atrakcje Krosna, a możesz być pewien – jest tutaj co robić i podziwiać. A do tego Krosno otoczone jest malowniczym Beskidem Niskim. Idealnie więc nadaje się także na różnego rodzaju wycieczki po okolicy. Ale… skąd wzięły się Balony w Krośnie i dlaczego właśnie tutaj?

Historia lotów balonami

Wydaje się, iż wszyscy wiemy, iż loty balonami realizowane są od dawna, ale… od kiedy? Na to pytanie raczej mało kto odpowie z głowy i wcale nas to nie dziwi. W dobie postępu cywilizacyjnego, technologii, dzisiaj w większości myśli się o lotach samolotami, helikopterami, szybowcami, spadochronem, paralotnią. Balony nie są dzisiaj tak popularne, jak były jeszcze kiedyś, gdy mało kto wyobrażał sobie latające maszyny ze skrzydłami. Cofnijmy się więc trochę, by znaleźć odpowiedź na nurtujące pytanie.

Ludzie w XVIII wieku przekonali się, iż powietrze ma określoną wagę. Tym samym przedmioty mogą pływać w powietrzu pod warunkiem, iż wypchnięte przez ten przedmiot powietrze będzie cięższe od samego przedmiotu. W ten sposób zaczęto próby zbudowania czegoś, co mogłoby unosić się w powietrzu, a z czasem zabrać na pokład także człowieka. Tak w 1783 roku bracia Montgolfier dokonali pierwszej udanej próby wzlotu balonu (wtedy jeszcze wykonanego z papieru i płótna). Balon przeleciał 2336 m, unosząc się na zawrotną wysokość ok. 1,8 km. Na tamte czasy było to coś absolutnie wyjątkowego. I impuls do tego, by dalej próbować i znaleźć rozwiązanie – jak człowiek może latać. Jeszcze w tym samym roku z Wersalu wystartował balon ogrzewany gorącym powietrzem, na którego pokładzie znalazły się zwierzęta. Chciano sprawdzić, jaki wpływ na balon będą miały żywe istoty i czy człowiek może polecieć balonem.

Pierwszy lot balonem z człowiekiem

Nie da się ukryć, iż rok 1783 był absolutnie przełomowy w kwestii lotów balonem. Podejmowano kolejne próby – lot na uwięzi na wysokość 26 metrów, dalej zaś wolny lot balonem z człowiekiem na pokładzie. Grudzień 1783 roku – to właśnie wtedy Jacques Alexandre Charles wraz z Nicolasem Louisem Robertem wznieśli się do nieba balonem wypełnionym wodorem na wysokość 524m. Balon wykonany był ze specjalnego gumowego jedwabiu, a do niego przymocowano gondolę. Cały balon wyposażony był w barometr, balast, a także specjalną klapę, dzięki której można było wypuszczać gaz z powłoki. Tego typu rozwiązania stosowano jeszcze przed ok. 200 kolejnych lat!

Co ciekawe, Polska była jednym z pierwszych państw na świecie jeżeli chodzi o początki eksperymentowania z lotami balonem, tuż po Francji, która była pionierem. Już w 1784 roku w Krakowie rozpoczęły się udane eksperymenty z lotami balonem. Jeszcze w tym samym roku w do przestrzeni powietrznej poleciał balon wypełniony wodorem w Warszawie, w obecności króla Stanisław Augusta Poniatowskiego. Tak więc Polacy zdecydowanie od samego początku brali czynny udział w rozwoju baloniarstwa. Pierwszy załogowy lot balonem w Polsce miał miejsce w 1789 roku w Warszawie. Już wtedy wzniósł się na wysokość 2km i po ponad 40 minutach wylądował w Białołęce. Tak też Polacy wpisali się w historię baloniarstwa, a dzisiaj wspaniałe balony podziwiać można w podkarpackim Krośnie.

Jak latają balony? – Balony w Krośnie

Balony na ogrzane powietrze to najstarszy rodzaj statku powietrznego. Balon działa zgodnie z podstawowym prawem fizyki, mówiącym iż ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego. To znaczy, iż zawsze ciepłe powietrze w atmosferze będzie się wznosić. Wysokość balonu można zaś zmieniać regulując ilość ciepłego powietrza i różnicę temperatur między tą w balonie i tą na zewnątrz.

Co ważne, balony nie mogą latać przez cały dzień, ze względu na bezpieczeństwo i specyficzne warunki atmosferyczne. Właśnie dlatego nie zobaczysz na niebie balonu w samo południe. Wynika to ze zjawiska termiki – pionowego ruchu powietrza powstającego w wyniku nagrzania ziemi i odrywania się ciepłego powietrza od nagrzanych elementów. Dlatego też balony latać mogą do 3 godzin po wschodzie słońca oraz do 3 godzin przed wschodem słońca. O innych porach dnia lot balonem byłby niebezpieczny.

Balon na ogrzane powietrze można podzielić ze względu na swoją konstrukcję na 3 główne elementy. Są to: powłoka balonu, system zasilania i kosz balonu. Powłoka balonu wykonywana jest z materiału odpornego na rozdarcie, głównie z nylonu czy poliestru. Tkanina ma za zadanie utrzymanie ciepła wewnątrz balonu i jednocześnie być odporna na wilgoć i promieniowanie UV. Kosz zaś zwykle powstaje z rattanu – wyjątkowo trwałego materiału z połączeniu z drewnianą podłogą, niekiedy umocnioną skórą. W środku kosza znajdują się butle z gazem, które odpowiadają za lot balonem.

Balony w Krośnie – historia Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie

Gdy w 2000 roku balony w Krośnie zagościły na niebie po raz pierwszy, nikt się nie spodziewał, iż 23 lata później ta impreza wciąż będzie się odbywać i wciąż przyciągać tyle fanów tego pięknego sportu i wydarzenia. A wszystko dzięki Bogusławie Nykiel-Ostrowskiej i Adamowi Gruszeckiemu – to właśnie oni zainicjowali tą fantastyczną imprezę w Krośnie. Z malutkiego wydarzenia, zawodów, na przestrzeni lat Górskie Zawody Balonowe w Krośnie przeobraziły się w największą imprezę plenerową w majówkę w południowej Polsce.

Już od samego początku kładziono nacisk na to, by wydarzenie stało się atrakcyjne dla wszystkich, by mieszkańcy Krosna i okolic, a z czasem choćby ci, przybywający z daleka, mieli możliwość znaleźć tutaj rozrywkę dla siebie. Ale dlaczego właśnie Krosno? To fantastyczne miejsce na organizację tego typu imprezy. Nie tylko ze względu na infrastrukturę, obecność tutejszego lotniska, które przez lata było gospodarzem zawodów i imprez towarzyszących. To także specyfika terenu – Beskid Niski. Dzięki tutejszym pagórkom, warunkom atmosferycznym, wiatrom, balony mają tutaj świetne, ale też często wymagające warunki, które są wyzwaniem dla ekip balonowych. To przyciąga, a przy tym poczucie daje konkurencji połączone z przyjazną atmosferą baloniarzy, którzy z jednej strony walczą o wygraną w zawodach, ale z drugiej wspierają się, wymieniają informacjami i spostrzeżeniami. Piękny sport!

Górskie Zawody Balonowe – jak wyglądają zawody

Krośnieńskie Górskie Zawody Balonowe w 2023 roku odbyły się po raz 23! Organizowane są co roku przez Fundację Otwartych Serc im. B. Nykiel-Ostrowskiej razem z prezydentem Miasta Krosna i krośnieńskim lotniskiem. I co roku przyciąga coraz więcej ekip tak z Polski, jak i z poza granic naszego kraju. Mogliśmy w tym roku gościć ekipy z Litwy, Łotwy i Węgier, które godnie reprezentowały swoje kraje.

Ekipy przyjeżdżają tutaj by zmierzyć się ze sobą, z warunkami atmosferycznymi, z górami i specyficznym klimatem. Cała impreza zaczyna się od jej otwarcia – przejazdu ekip balonowych autami ciągnącymi kosze z ogniem na krośnieński Rynek, oczywiście po zmroku. To tutaj poznać można wszystkich baloniarzy, których później śledzić będziesz na niebie. I to ostatni wieczór zanim zaczną się konkurencje. Te startują przez kolejnych kilka dni w majówkę o wschodzie i przed zachodem słońca. Każdy start poprzedza briefing na hali sportowej MOSiR, kiedy to zawodnicy poznają warunki atmosferyczne, trasę, gdzie postawiono krzyże – to właśnie tutaj mają zrzucić wstęgi, za co otrzymują punkty w klasyfikacji zawodów. Każdy start zależny jest od warunków pogodowych, bowiem bezpieczeństwo jest najważniejsze. Tak więc zdarza się, iż start ekip bywa odwołany ze względu na zbyt silny wiatr czy deszcz.

Konkurencje Górskich Zawodów Balonowych

Ale gdy już wystartują… Dzieje się magia. To de facto ekipy decydują o miejscu startu. Niekiedy wyznaczane jest odgórnie, jak np. lotnisko w Krośnie. Ekipy startują o konkretnej godzinie i muszą wylądować przed zmrokiem. Każdy start poprzedza także rozłożenie balonu, podpięcie gazu – praca dla kilku osób, a ostatecznie w balonie na niebie będzie w większości tylko 1 osoba – baloniarz, który bierze udział w konkurencjach sportowych. Waga ma tutaj znaczenie, bowiem im mniejszy balast, tym większa sterowność i szansa na wygraną w poszczególnych konkurencjach.

Lądowanie nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Balon bowiem nie jest w stanie wylądować we wcześniej założonym (przed startem) miejscem. Tak więc to, gdzie wyląduje balon, okazuje się już w powietrzu, w zależności od kierunku wiatru, wysokości, wagi itd. Lądowanie następuje najlepiej na płaskim terenie, pozbawionym kabli, zabudowań, ludzi. A po wylądowaniu ekipa balonowa przybywa na miejsce samochodem po baloniarza i balon. Dobrze więc, by do miejsca lądowania prowadziła droga. Co nie zawsze się oczywiście udaje.

Publiczność może oczywiście obserwować start balonów, często startują z krośnieńskich lub okolicznych łąk, skąd wznoszą się do nieba i lecą nad naszymi domami biorąc udział w zawodach. Fantastyczne widoki, a choć tego nie widzimy, dla pilota to czas pełnego skupienia i walki o wygraną.

Po wszystkich konkurencjach zliczane są punkty i w ten sposób wyłaniany jest zwycięzca. W 2023 roku, po raz drugi był to Denis Dawidziuk – zapalony baloniarz z ogromną pasją i precyzją! Ogromnie gratulujemy wygranej!

Balony w Krośnie – imprezy towarzyszące

Co roku Górskim Zawodom Balonowym w Krośnie towarzyszą różne interesujące atrakcje. Na przestrzeni lat Krosno na tą właśnie imprezę odwiedzało sporo ciekawych artystów estrady muzycznej, którzy dodatkowo umilają czas tym, którzy spędzają majówkę w naszym rodzinnym mieście. W 2023 roku była to m.in. Lanberry i Varius Manx z Kasią Stankiewicz. Imprezy towarzyszące jeszcze parę lat temu odbywały się na krośnieńskim lotnisku. w tej chwili jednak, ze względu na ilość lotów i działanie lotniska, przeniesione zostały pod Halę Sportową MOSiR, gdzie rozstawiona zostaje scena główna otoczona innymi atrakcjami.

Pośród nich znajduje się strefa gastronomiczna, gdzie z różnych food trucków można zjeść coś pysznego. Dla najmłodszych organizowane są interesujące warsztaty, w których można wziąć udział i nauczyć się czegoś zupełnie nowego. Strefę relaksu umilają leżaki na zielonej trawie, gdzie można odpocząć w oczekiwaniu na koncerty, ale także wybrać się do wesołego miasteczka. To cieszy się popularnością nie tylko wśród najmłodszych, ale także starszych, spragnionych odrobiny adrenaliny. A wieczorem, po zmroku przybywają tutaj balony, które można z bliska pooglądać, ale także skorzystać z lotów na uwięzi. To fantastyczna okazja, by posmakować tego, czym są loty balonem, na nieco innej wysokości niż biorący udział w zawodach sportowcy. Dalej zaś co roku organizowany jest nocny pokaz balonów. Warto więc zostać tutaj nieco dłużej. Wtedy bowiem w ciemności rozkładane są balone ogrzewane ogniem i ciepłym powietrzem, które pięknie rozświetla balony. Pokazy te zawsze przyciągają sporo osób, bowiem nocą wygląda to magicznie!

Krosno atrakcje – zwiedzanie Krosna w majówkę

Balony w Krośnie to fantastyczny powód, by odwiedzić Krosno, wziąć udział w imprezie, ale także odwiedzić inne, świetne atrakcje miasta. Pamiętaj bowiem, iż Krosno ma niezwykłą historię, dzięki czemu poszczycić się może ciekawymi zabytkami. Zdecydowanie jest tutaj co zwiedzać. I nie zapominaj, iż Krosno to Miasto Szkła. To właśnie tutaj znajdziesz świetne huty szkła z wieloletnią tradycją. Właśnie dlatego nie zapomnij odwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła, a jako pamiątkę z miasta przywieź sobie coś zrobionego właśnie ze szkła.

Fantastyczną opcją na korzystanie z atrakcji Krosna i okolic jest wprowadzona w 2022 roku Krośnieńska Karta Turysty. Karta upoważnia do darmowego lub ulgowego wstępu do muzeów, zabytków, obiektów rekreacyjno-sportowych w Krośnie i okolicy. Tym samym jesteś w stanie zaoszczędzić naprawdę sporo i zobaczyć najciekawsze atrakcje Krosna! Co ciekawe, karta funkcjonuje dzięki łatwej w obsłudze aplikacji, w której można wybrać jeden z 3 pakietów czasowych: 24g, 48h i 72h. Więcej informacji na temat Krośnieńskiej Karty Turysty, a także wszystkie miejsca, które oferują darmowe lub ulgowe wejścia i serwisy znajdziesz na dedykowanej karcie zakładce na stronie Visit Krosno.

Czy warto wybrać się na Balony w Krośnie? Krosno na majówkę

Szukasz nietuzinkowego sposobu na spędzenie majówki, podczas której nie tylko odkryjesz wspaniałe miejsca, ale także zaznasz czegoś zupełnie innego? Krosno i Balony w Krośnie są dobrym pomysłem. Wiemy to od 23 lat, bo to właśnie w Krośnie się urodziliśmy, wychowaliśmy i od samego początku istnienia Górskich Zawodów Balonowych, mamy szansę brać w nich udział. To fantastyczna impreza z wieloletnią tradycją, a dla nas majówka już zawsze kojarzyć się będzie z kolorowymi balonami na niebie.

Prócz pięknych widoków na niebie i świetnych imprez towarzyszących, w Krośnie nie sposób się nudzić. Jest tutaj sporo ciekawych atrakcji i zabytków, pośród których znajdziesz m.in. Centrum Dziedzictwa Szkła, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, piękną Wieżę Farną, z której roztacza się wspaniały widok. To także malowniczy Rynek z Podcieniami, dzięki którym Krosno niekiedy nazywane jest “Małym Krakowem”. I wiele, wiele więcej, o czym dowiesz się z naszych innych krośnieńskich wpisów na blogu. A jeżeli Ci mało, z Krosna możesz wyskoczyć na interesujące wycieczki – czy to Szlakiem Wina, czy to do Zamku Kamieniec znanego z “Zemsty” Fredry, do Beskidu Niskiego Szlakiem Architektury Drewnianej i dzikiej przyrody. Nie sposób się tutaj nudzić! A nad głową mieć będziesz kolorowe balony! Wsłuchaj się wtedy w ich kojący odgłos… Uspokoi Cię i ukoi duszę.

Po więcej informacji na temat Górskich Zawodów Balonowych i kolejne edycje wraz z kalendarzem i programem odsyłamy Cię na stronę Górskie Zawody Balonowe, gdzie organizatorzy udostępniają informacje dotyczące zawodów.

Dziękujemy! Balony w Krośnie – Górskie Zawody Balonowe

Wpis ten nie miałby szansy powstać, gdyby nie pomoc i życzliwość osób związanych z Krosnem, z Górskimi Zawodami Balonowymi i światem balonów. W pierwszej kolejności chcieliśmy z serca podziękować wszystkim organizatorom Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie – pracownikom, wolontariuszom, osobom, których często nie znamy choćby z imienia, ale zasługują na podziękowanie. To Wy od lat tworzycie to niezwykłe wydarzenie i bez Was nie miałoby ono racji bytu. Dziękujemy, iż od wielu lat pielęgnujecie tą piękną tradycję, wkładacie w nią tyle serca i staracie się, by z roku na rok to wydarzenie było jeszcze lepsze!

Z całego serca dziękujemy całej ekipie balonowej Cellfast Krosno, a w szczególności Jerzemu Grzesińskiemu za wspólną podróż ku otwarciu zawodów. Ogromne podziękowania należą się także całej ekipie balonowej ze Stalowej Woli – niezastąpieni Sky Wolves balloon team Poland – Mikołaj Gomółka, Wiesiu i pozostali panowie – jesteście niesamowici! Ogromnie dziękujemy Wam za piękną podniebną przygodę, niezapomniany zachód słońca, pędzące konie u stóp, miękkie lądowanie i wspólne oczekiwanie na transport, gdy wylądowaliśmy w szczerym polu bez dojazdu. Takich chwil się nie zapomina! Z serca dziękujemy także Kazikowi Dziełakowi z balonu Ostatnia Noc Świata – to już nasza druga wspólna, podniebna przygoda i ponownie zaraziłeś miłością do balonów. Kazik, jesteś niesamowity! I do zobaczenia za rok!

Kolejne Górskie Zawody Balonowe w Krośnie już za nami i już odliczamy dni do kolejnej majówki, która będzie grać pod znakiem balonów na niebie. jeżeli szukasz nietuzinkowych planów na majówkę, bez dwóch zdań wpisz sobie podkarpackie Krosno na listę. I do zobaczenia na Balonach w Krośnie!

Tekst ten powstał jako materiał reklamowy przy współpracy z Urzędem Miasta Krosna.

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

  • Szukasz więcej informacji na temat Podkarpacia i innych inspiracji podróżniczych? Zaglądaj do nas na
    i Facebook!
  • Zobacz nasz wpis o atrakcjach Krosna oraz Krosno – Miasto Szkła, a także Krosno aktywnie oraz Krosno z dzieckiem, a także Winnice w Krośnie i okolicy , Krośnieńscy odkrywcy i wynalazcy a takżeKrośnieński tygiel kulturowy! Zakochaj się w naszym rodzinnym mieście!
  • Zobacz nasze interaktywne Malta przewodniki! Jedyne takie materiały na temat Malty!
  • Odkryj inne cerkwie związane z Łemkowszczyzną i nie tylko w naszym wpisie – Cerkwie na Podkarpaciu i zakochaj się w architekturze drewnianej!
  • Po jeszcze więcej krośnieńskich inspiracji zapraszamy na stronę Visit Krosno!
  • Jeśli podobał Ci się ten wpis, przekaż go dalej! Będzie nam też bardzo miło, jeżeli zechcesz zostawić po sobie ślad w formie komentarza pod tym wpisem!
Idź do oryginalnego materiału