Bakuchiol – czym jest roślinny retinol i jak go stosować?

ohme.pl 1 rok temu

Bakuchiol to roślinny odpowiednik retinolu, który oprócz tego, iż zachowuje wszystkie jego pozytywne aspekty, nie przejmuje negatywnych. Bakuchiol to po prostu dużo bezpieczniejszy retinol, który może być stosowany choćby przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Co to jest bakuchiol?

Bakuchiol, czyli sytenol A, otrzymywany jest z rośliny Psoralea corylifolia (Babći) i od lat wykorzystywany w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej do łagodzenia dolegliwości chorób skórnych. Bakuchiol wykazuje działanie niemal identyczne do znanego szerzej w kosmetologii zachodu retinolu. Co więcej, bakuchiol nie powoduje żadnych skutków ubocznych ani zagrożeń dobrze znanych użytkownikom retinolu. Stosując bakuchiol, nie jesteśmy narażeni na:

  • podrażnienie, przesuszenie, łuszczenie i zaczerwienienie skóry;
  • pogorszenie stanu skóry w pierwszych tygodniach stosowania;
  • konieczność budowania tolerancji;
  • poparzenia słoneczne w przypadku niezastosowania na skórę wysokiego SPF;
  • groźne interakcje z innymi substancjami czynnymi.

Bakuchiol można stosować zarówno na dzień, jak i na noc – nie działa on fotouczulająco. Jest to składnik na tyle bezpieczny, iż mogą go stosować kobiety karmiące piersią oraz w ciąży.

W jakiej formie stosuje się bakuchiol?

Bakuchiol jest składnikiem kremów (w tym pod oczy), maseczek, esencji, ale najczęściej można go spotkać w wieloskładnikowym serum. o ile szukasz rewelacyjnie działającego serum z bakuchiolem, które jest przy okazji wegańskie i wyprodukowane z poszanowaniem środowiska koniecznie, sprawdź produkty od Miya Cosmetics dostępne na stronie https://miyacosmetics.com/k/twarz/serum/.

Właściwości bakuchiolu

Bakuchiol jest szeroko wykorzystywany w kuracjach anti-aging oraz przeciwtrądzikowych ze względu na to, że:

  • delikatnie złuszcza, niwelując przebarwienia i płytkie blizny;
  • ogranicza hiperpigmentację poprzez regulację pracy melanocytów, czyli komórek skóry powodujących przebarwienia;
  • wspiera powstawanie kolagenu i elastyny, białek odpowiedzialnych za jędrność, elastyczność i ogólnie młody wygląd skóry;
  • ogranicza namnażanie drobnoustrojów (bakterii, grzybów) powodujących zmiany skórne, m.in. zaskórników i trądziku;
  • reguluje pracę gruczołów łojowych, przywracając skórze balans;
  • łagodzi stany zapalne oraz podrażnienia towarzyszące przebiegowi wielu chorób, m. in. egzemy, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry (AZS).

Bakuchiol jest składnikiem uniwersalnym, który można stosować na każdy typ cery.

Tłusta cera będzie dzięki niemu produkowała mniej sebum, a problem trądziku zostanie albo całkowicie wyeliminowany, albo znacznie złagodzony. Działanie bakuchiolu na cerę suchą będzie polegało na głębokim nawilżeniu i odżywieniu jej głębokich struktur. Cera mieszana zostanie ukojona przez ten składnik, a normalna zyska dzięki niemu rewelacyjny komfort.

Bakuchiol nie jest magicznym składnikiem, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki usunie wszystkie skórne bolączki. To substancja, która zadziała adekwatnie tylko wtedy, gdy zostanie włączona do prowadzonej świadomie i mądrze rutyny pielęgnacyjnej. o ile popełniasz wszystkie błędy związane z pielęgnacją, nie licz na to, iż kupienie serum z bakuchiolem zdziała cuda.

Idź do oryginalnego materiału