Badania na pasożyty – co warto wiedzieć o diagnostyce chorób pasożytniczych?

estetico.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: Badania na pasożyty – co warto wiedzieć o diagnostyce chorób pasożytniczych?


Jakie są najczęstsze choroby pasożytnicze i czym się objawiają?

Choroby pasożytnicze wywoływane są przez różne pasożyty, które dostają się do organizmu najczęściej drogą pokarmową. Dlatego w profilaktyce chorób pasożytniczych duże znaczenie mają higiena rąk, mycie surowych owoców i warzyw przed spożyciem oraz unikanie picia wody z nieznanych źródeł.

Objawy chorób pasożytniczych zwykle dotykają układ pokarmowy, mogą być to m.in. bóle brzucha, biegunki, nudności, zaparcia, brak apetytu, wymioty czy tłuszczowe stolce. Inne możliwe objawy to np. spadek masy ciała, niedokrwistość, zmiany skórne (np. wysypka) czy objawy oddechowe (astma oskrzelowa).

Najczęściej występujące choroby pasożytnicze to m.in.:

  • lamblioza (giardioza), którą wywołują pierwotniaki Giardia lamblia;
  • owsica, którą wywołują owsiki (charakterystycznym objawem tej choroby jest świąd w okolicach odbytu);
  • zakażenie glistą ludzką.

Diagnostyka chorób pasożytniczych – co warto wiedzieć?

Skuteczne leczenie chorób pasożytniczych jest możliwe wyłącznie po prawidłowym rozpoznaniu przyczyny zakażenia. W diagnostyce pomagają badania na pasożyty, do których należą m.in.:

  • Badanie mikroskopowe kału na obecność pasożytów – podstawowe badanie w przypadku podejrzenia występowania pasożytów układu pokarmowego;
  • test immunochromatograficzny, umożliwiający wykrycie antygenów Giardia lamblia, pomocny w rozpoznaniu lambliozy;
  • wymaz okołoodbytniczy pomocny w diagnostyce owsicy;
  • wykrywanie przeciwciał IgE swoistych przeciw gliście ludzkiej we krwi.

Gdzie można wykonać badania na pasożyty?

Wyżej wymienione badania na pasożyty, a także szereg innych badań umożliwiających rozpoznanie różnych zakażeń pasożytniczych można wykonać m.in. w ALAB laboratoria. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej ALAB laboratoria i zakupić online wybrane badania lub pakiety badań. Następnie należy udać się do wybranego Punktu Pobrań (ponad 600 PP dostępnych na terenie niemal całej Polski), aby oddać próbki materiału do analizy w laboratorium. Wyniki badań można odebrać online bez wychodzenia z domu.

Badania na obecność pasożytów – wskazania

Kiedy zdecydować się na badania na pasożyty? W przypadku występowania objawów charakterystycznych dla chorób pasożytniczych należy skonsultować się z lekarzem i wykonać zaleconą przez niego diagnostykę. Lekarz może zalecić równoczesne wykonanie innych badań laboratoryjnych, które mogą okazać się pomocne w diagnostyce lub ogólnej ocenie stanu zdrowia pacjenta.

Badania na pasożyty – przygotowanie materiału do badania

Badania na obecność pasożytów w większości przypadków przeprowadza się z próbek kału. Do przygotowania próbki niezbędny będzie specjalny pojemnik z apteki lub zestaw dostępny w Punkcie Pobrań ALAB laboratoria. Próbka kału do badania na pasożyty powinna zostać pobrana w czasie stosowania swojej normalnej diety.

W pierwszej kolejności pacjent powinien oddać kał do czystego naczynia, a następnie dzięki łopatki dołączonej do pojemnika pobrać próbki z trzech różnych miejsc. Łączna wielkość próbki powinna odpowiadać wielkości orzecha włoskiego. Próbkę należy zabezpieczyć i jak najszybciej dostarczyć do Punktu Pobrań.

Idź do oryginalnego materiału