Atrakcje Sewilli – co zobaczyć w Sewilli – Andaluzja

rudeiczarne.pl 1 rok temu

Przepiękne miasto i stolica Andaluzji zachwyca już od pierwszego spotkania. Mieszanka wpływów islamskich i chrześcijańskich, sieć wąskich uliczek z kamienicami aż rażącymi żywymi kolorami, fantastyczne jedzenie, uśmiechnięci ludzie, flamenco… Sewilla – co zobaczyć – możesz zadawać sobie to pytanie przed podróżą. I ten wpis na nie odpowie – poznaj najpiękniejsze atrakcje Sewilli – stolicy Andaluzji.

Z tego wpisu dowiesz się co zobaczyć w Sewilli, jakie czekają na Ciebie atrakcje w Sewilli, jak się tutaj dostać i poruszać, gdzie nocować i zjeść i wiele więcej. W pierwszej części tego tekstu poznasz atrakcje Sewilli, w drugiej zaś czekają na Ciebie informacje praktyczne, a także mapa z zaznaczonymi wszystkimi atrakcjami opisanymi w tym tekście. Ruszamy na wspólne zwiedzanie Sewilli! Możesz być pewien, iż to miasto Cię zachwyci!

Sewilla – co zobaczyć – atrakcje Sewilli

Sewilla to jedno z najciekawszych miejsc na całym Półwyspie Iberyjskim. Stolica i największe miasto regionu Andaluzji wyróżnia się na tle innych miast Hiszpanii – żywymi kolorami, porządkiem i bez wątpienia ilością zabytków. Zdecydowanie nie sposób się tutaj nudzić i każdy znajdzie coś dla siebie. To także stolica flamenco, dzięki czemu miłośnicy muzyki na żywo i pięknego tańca będą dosłownie w niebie.

Do tego dzięki gęstej sieci połączeń lotniczych, każdy może bez problemu się tutaj dostać i ruszyć na zwiedzanie Sewilli. To nie tylko największa na świecie gotycka świątynia, której wieża była kiedyś islamskim minaretem, ale także zwalające z nóg pałace, fantastyczna architektura będąca miksem stylów znanych z państw Maghrebu i chrześcijańskich akcentów, wszystkie kolory tęczy, na które pomalowane są eleganckie kamienice Sewilli, wspaniała rezydencja królewska Alcazar i wiele, wiele więcej. A do tego pyszna kuchnia i słońce i wysoka temperatura przez większą część roku. To sprawia, iż to miasto jest idealnym kierunkiem na urlop, gdy w Polsce zimno i deszczowo/zimowo.

Niech długość tego wpisu Cię nie przerazi – Sewilla naprawdę wypełniona jest atrakcjami! I warto poświęcić jej swój czas, możesz być pewien, iż nie pożałujesz!

Krótka historia Sewilli – atrakcje Sewilli

Spacerując po Sewilli na pewno zauważysz, iż to niezwykły miks wpływów, w którym przeważają te islamskie i chrześcijańskie. Nic dziwnego – to właśnie te 2 religie miały tutaj najwięcej do powiedzenia na przestrzeni wieków, ale to nie jedyna część historii Sewilli. Była ona atrakcyjnym miejscem dla wielu innych kultur, dzięki czemu do dzisiaj podziwiać można ich ślady i ten wyjątkowy miks.

Byli więc tutaj Kartagińczycy, po których trudno znaleźć ślady, ale także Rzymianie. To właśnie w Italice – dzisiaj stanowisko archeologiczne nieopodal Sewilli, niegdyś rzymska kolonia – urodził się rzymski cesarz Hadrian i Trajan. Do dzisiaj zachowały się niesamowite mozaiki z czasów rzymskich. Nie da się jednak ukryć, iż najwięcej po sobie zostawili tutaj Arabowie. To im dzisiaj Sewilla zawdzięcza w dużym stopniu niezwykłą architekturę, która zachwyca już przy pierwszym spotkaniu. Arabowie zdobyli Sewillę w 712 roku, a ziemie, które tutaj zajmowali nazwali Al-Andalus. To stąd wzięła się dzisiejsza nazwa regionu – Andaluzja. Sewilla pozostawała w rękach Arabów przez ponad 500 lat, do XIII wieku, kiedy została odbita przez wojska chrześcijańskie pod wodzą Ferdynanda III.

Tak zaczęła się chrześcijańska era w Sewilli – sprowadzano tutaj chrześcijańskich osadników, którzy zajmowali domy wypędzonych Maurów. Wtedy też zaczął rodzić się tak charakterystyczny dla Sewilli styl mudejar łączący wpływy arabskie i gotycko-romańskie w architekturze. Najlepszym jego przykładem jest niezwykły Alcazar, ale także inne pałace, o których przeczytasz poniżej.

Ogromnym przełomem dla Sewilli był okres odkryć – odkrycie Ameryki. To właśnie wtedy Sewilla stała się jednym z najważniejszych i największych ośrodków Europy, a także najważniejszym portem tej części świata. Miała bowiem monopol na handel z Ameryką, dzięki czemu był to złoty czas rozkwitu miasta. Czas, po którym ślady znajdziesz w Sewilli do dzisiaj i o tym się przekonasz!

Atrakcje Sewilli – co zobaczyć w Sewilli

Poniżej znajdziesz opisane przez nas atrakcje Sewilli wraz ze zdjęciami i informacje praktyczne. Stolicę Andaluzji odwiedziliśmy w maju 2023 i mieliśmy pełne 2 dni na zwiedzanie Sewilli. Tyle nam wystarczyło, by zobaczyć wszystkie poniższe atrakcje. Naszym zdaniem najbardziej optymalnie będzie spędzić w Sewilli 3 dni, dzięki czemu będziesz mógł zwiedzać bardziej na spokojnie.

A czas? Maj był idealny na podróż – bardzo ciepło, ale wciąż nie na tyle upalnie, by zwiedzanie było męczące, a noce dawały wytchnienie. W szczycie lata na pewno zwiedzanie jest bardziej utrudnione z racji bardzo wysokich, przekraczających 40 stopni temperatur. Wtedy też musisz dać sobie więcej czasu w Sewillę. Poznajmy razem atrakcje Sewilli i przekonaj się, dlaczego warto się tutaj wybrać!

Palacio de las Duenas – atrakcje Sewilli

To właśnie od tego pałacu zaczęliśmy swoją przygodę z Sewillą i już od pierwszych chwil po przekroczeniu bramy upłynął pod znakiem zachwytu. Palacio de las Duenas to piękny pałac z XV/XVI wieku, w którym widać wyraźnie styl renesansowy z wpływami mudejar i gotyckimi. Otoczony jest niezwykłymi ogrodami z bujną roślinnością, która w maju aż bije po oczach dzięki żywym kolorom. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury pałacowej Sewilli. Z jednej strony wciśnięty między kamienice, ale po wejściu przez bramę Twoim oczom ukaże się sporych rozmiarów teren pełen zieleni.

To właśnie tutaj urodził się słynny hiszpański poeta Antonio Machado, który lubił przesiadywać w ogrodzie, przy fontannie i tworzyć swoje dzieła znane dzisiaj większości Hiszpanów. W samym sercu pałacu znajduje się urokliwy dziedziniec/patio z charakterystycznymi zdobieniami w stylu mudejar. w tej chwili pałac jest własnością rodu Alba i wciąż zamieszkany, dlatego też zaledwie część wnętrz jest udostępniona zwiedzającym. Zobaczysz więc kaplicę, pomieszczenia z kolekcją plakatów i przedmiotów związanych z flamenco, piękną salę wypełnioną pamiątkami, w której przyjmowano ważnych gości, w tym m.in. Grace Kelly i księcia Rainiera. Ale nie będziemy ukrywać – najpiękniejszą częścią pałacu są wyjątkowe ogrody, w których można się zatopić.

Mamy wrażenie, iż ten pałac jest znacznie mniej popularny niż inne główne atrakcje Sewilli, a zdecydowanie warto go odwiedzić. Choć może to wynikać z faktu, iż zwiedzaliśmy pałac o poranku, tuż po otwarciu bramy. Na terenie pałacu i ogrodów działa bezpłatne wifi i można pobrać darmowego audioguide w języku angielskim na swój telefon. Dzięki temu możesz zwiedzać pałac i ogrody równocześnie słuchając historii i ciekawostek na temat tego miejsca. Bilet wstępu kosztuje 12 euro od osoby.

Setas de Sevilla – Metropol Parasol – Sewilla co zobaczyć

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków (o ile można tak to nazwać?) jest tzw. Setas de Sevilla lub inaczej Metropol Parasol. Lokalnie nazywany jednak po prostu grzybkami Sewilli. To drewniana konstrukcja na starym mieście w Sewilli, która rzekomo (zdania są co do tego podzielone) jest największą na świecie drewnianą konstrukcją. Drewniane grzybki na Plaza de la Encarnación to dość nowoczesna konstrukcja zacieniająca, na której powierzchni znajduje się także taras widokowy. Teren ten wykorzystywany był już w czasach rzymskich, a w XIX i XX wieku znajdowało się tutaj wielkie targowisko.

W czasie prac remontowych końcem XX wieku natrafiono tutaj na mozaiki rzymskie i ruiny arabskich budowli, przez co plan przekształcenia terenu w parking został zawieszony. Tak też postanowiono stworzyć dla lokalsów i turystów miejsce, w którym w samym centrum miasta będą mogli odpocząć w cieniu, ale także cieszyć się innymi atrakcjami. Za tą charakterystyczną konstrukcję odpowiada niemiecki architekt – Jürgen Mayer i przyznamy, iż naprawdę robi interesujące wrażenie. Prócz samych wizualnych odczuć, świetnie sprawdza się jako przestrzeń zacieniona w upalny dzień.

Na 1 piętrze kompleksu Setas znajduje się słynny napis “I love Seville” dość popularny wśród turystów, a w podziemiach podziwiać możesz odkryte przez archeologów ruiny rzymskich i arabskich zabudowań, w tym mozaiki rzymskie. To także z podziemi wjedziesz na taras widokowy, polecany przez wielu na zachód słońca. Osobiście uważamy, iż wstęp 10 euro na taras widokowy to dość sporo. Tym bardziej, iż dużo więcej zobaczysz wchodząc do katedry i na wieżę katedry Giralda. Setas de Sevilla otoczone są wieloma urokliwymi knajpkami i barami, za którymi przepadają lokalsi i turyści. Wieczorami grzybki mienią się kolorami, a pod grzybkami spotkać możesz lokalnych muzyków i artystów dających popisy dla przechodniów.

Alameda de Hercules – atrakcje Sewilli

To dość popularny wśród młodych plac, na którym znajdziesz wiele knajpek, barów i klubów. Plac to miejsce spotkań młodych, ale także artystów. Promenadę wyznaczają kolumny z charakterystycznymi rzeźbami, a od jednej z nich – Herkulesa – plac wziął swoją nazwę. Same rzeźby na kolumnach są dużo młodsze niż kolumny. Te bowiem pochodzą z czasów, gdy w Sewilli istniała jeszcze świątynia rzymska, która miała być poświęcona Herkulesowi. Tak naprawdę, jedynie 2 z 4 kolumn są oryginalnymi rzymskimi kolumnami. Te na północy placu są ich replikami.

Jeśli masz mało czasu, możesz ten plac sobie darować. W Sewilli znajdziesz dużo więcej ciekawych miejsc. Warto jednak zaglądnąć tutaj wieczorem, gdy knajpki tętnią życiem.

Arco de la Macarena i Basicila de la Macarena

Macarena to zdecydowanie dzielnica mniej popularna wśród turystów, a zarazem nie lada atrakcja dla miłośników starych murów miejskich. Bowiem to właśnie tutaj można znaleźć oryginalne mury miejskie pochodzące jeszcze z czasów arabskich z XII wieku. Mury zakończone są bramą miejską Arco de la Macarena, przez którą rzekomo wjeżdżali do miasta sami królowie. Na zdjęciach w internecie zobaczysz bramę w intensywnym, żółtym kolorze. Nie wiemy czy została przemalowana czy to efekt mocnego słońca – w każdym razie w maju 2023 brama miała kolor beżowy.

Tuż obok bramy zobaczysz intensywnie żółty kościół – to Basilica de la Macarena – święte miejsce dla lokalnych chrześcijan. Bowiem to właśnie tutaj znajduje się święta dla nich figurka Matki Bożej Nadziei przyozdobiona w pełne klejnotów stroje i umieszczona na głównym ołtarzu. W trakcie procesji Świętego Tygodnia to właśnie ta figura niesiona jest ulicami Sewilli. Procesja ta ponoć jest absolutnie niezwykłym doświadczeniem wartym zobaczenia bez względu na Twoje wyznanie.

Wejście do bazyliki jest całkowicie darmowe – miła odmiana, gdy do wielu innych kościołów w Hiszpanii za wstęp trzeba płacić. Koniecznie wejdź do środka – wnętrze naprawdę robi wrażenie.

Hospital de las Cinco Llagas – atrakcje Sewilli

Po drugiej stronie ulicy od bramy Macarena, za urokliwym parkiem znajdziesz dostojny Dawny Szpital Pięciu Świętych Ran. Budynek jest naprawdę ogromny, powstał jeszcze w XVI wieku i lokalsi twierdzą (choć trudno w to uwierzyć), iż był tak ogromny, by zablokować ewentualnych złodziei świętej statuetki Maryi z pobliskiej bazyliki. Mieliby rzekomo nie mieć możliwości ucieczki z figurką, bo wpadaliby prosto w potężny budynek szpitala.

Trudno nam powiedzieć ile w tym prawdy i logiki, ale fakt – dawny szpital jest rzeczywiście imponujących rozmiarów. Działał on jeszcze w latach 70 XX wieku, dzisiaj zaś jest siedzibą Parlamentu regionu Andaluzja. Parlament otoczony jest uroczym parkiem, w którym można odpocząć w cieniu drzew w upalny dzień. I zajadać się churros ze świeżą czekoladą z malutkiego, niepozornego kiosku na rogu na wprost bramy Macarena. Za zaledwie kilka euro możesz spróbować autentycznych, jeszcze ciepłych churros z pyszną czekoladą. Kiosk działa w tym miejscu od kilkudziesięciu lat i często zobaczyć przed nim możesz kolejkę lokalsów spragnionych słodyczy.

Palacio de la Condesa de Lebrija – zwiedzanie Sewilli

Miejsce totalnie niepozorne z zewnątrz, bo tak wciśnięte między inne budynki, iż totalnie trudno spodziewać się, jakie cuda kryją się w jego wnętrzu. Palace of the Countess of Lebrija to bardzo interesujący pałac powstały jeszcze w XVI wieku, który łączy ze sobą styl renesansowy ze stylem mudejar. Zmienił swoje oblicze początkiem XX wieku, kiedy właścicielką stała się hrabina Lebrija – kobieta pałająca wielką miłością do kultury starożytnej i, nie trudno nie zauważyć, z zasobnym portfelem. We wnętrzu pałacu znajdziesz bowiem ogromną kolekcję antycznych rzymskich mozaik, niektórzy wręcz twierdzą, iż to jedna z najciekawszych kolekcji mozaik w tej części Europy. A patrząc na wejście do pałacu totalnie się tego nie spodziewasz.

Ściany pałacu ozdobione są fantastycznymi, bogato zdobionymi płytkami azulejos, w tym najpiękniejsze i najstarsze podziwiać można na klatce schodowej i w ogrodzie zimowym. Niesamowite, iż przez tyle wieków zachowały się w tak świetnym stanie. Parter i mozaiki zwiedzasz samodzielnie, natomiast warto także wybrać się na półgodzinne zwiedzanie z przewodnikiem, które jest w cenie biletu. Dzięki temu będziesz mógł także wejść na pierwsze piętro pałacu, gdzie kryją się kolejne skarby i prywatne przedmioty hrabiny i jej rodziny. W tej części pałacu nie można robić zdjęć, gdyż pozostaje on własnością prywatną, z której do dzisiaj korzysta rodzina hrabiny. Przewodnik opowiada także w języku angielskim i zdecydowanie polecamy tą wycieczkę, by bliżej poznać ciekawą osobę hrabiny i jej dorobek w Sewilli.

Bilet wstępu kosztuje 12 euro od osoby, przy wejściu należy zostawić duże plecaki. Warto tak zaplanować swoją wizytę, by zdążyć na zwiedzanie pierwszego piętra z przewodnikiem.

Sierpes – co zobaczyć w Sewilli

Ulica Sierpes to urokliwy deptak w samym sercu Sewilli, który zaczyna się przy Plaza de la Campana, a kończy przy ratuszu miasta. Tutaj znajdziesz wiele pięknych, eleganckich kamienic w charakterystycznym dla Sewilli stylu i żywych kolorach. Deptak tętni życiem i pełen jest ciekawych sklepów z lokalnym rzemiosłem, malutkich galerii sztuki, ale też po prostu z ubraniami, strojami flamenco i teatrami flamenco. jeżeli chcesz wybrać się na autentyczny pokaz flamenco z dala od komercji, znajdziesz taki w dalszej części tego wpisu. Natomiast jeżeli zależy Ci na turystycznym pokazie, za który sporo zapłacisz – na calle Sierpes znajdziesz takich wiele.

Jeśli chcesz kupić jakąś oryginalną pamiątkę z Sewilli, na tej ulicy możesz kupić biżuterię w stylu tancerek flamenco czy też stroje do flamenco, ale także różnego rodzaju pamiątki lokalnego rzemiosła w cenach, które nie zwalają z nóg. A prócz tego calle Sierpes to urokliwy deptak, który jest przyjemnie zacieniony. Dzięki temu choćby w upalny, słoneczny dzień można znaleźć tu wytchnienie.

Iglesia Colegial del Divino Salvador – atrakcje Sewilli

Piękny kościół w sercu starego miasta, który powstał w miejscu, gdzie niegdyś stał meczet. Po dawnej islamskiej świątyni zachował się jedynie fragement minaretu. To fantastyczny przykład typowego dla Sewilli baroku, który zachwyca także swoim wnętrzem. Wciśnięty na placu pełnym tętniących życiem knajpek zachwyca także swoim wnętrzem. Wstęp jest płatny i stosunkowo drogi, ale jeżeli wybierasz się do katedry – zachowaj bilet. Bilet do katedry upoważnia także do wstępu do tego właśnie kościoła.

Ayuntamiento de Sevilla – Sewilla co zobaczyć

Ratusz Sewilli potrafi zaskoczyć bowiem składa się tak naprawdę z dwóch połączonych ze sobą budynków, które powstały w różnym czasie i w zupełnie innym stylu. Z jednej bowiem strony fasada zachwyca bogatymi zdobieniami w stylu plateresco, który nawiązuje do akcentów mauretańskich łączonych z gotykiem. Z drugiej strony jest dużo bardziej surowy w stylu neoklasycznym. Tak więc warto obejść ratusz i zobaczyć jego 2 oblicza.

Ponoć budynek magistratu można zwiedzać, jeżeli wcześniej się zarezerwuje online. Pamiętaj jednak, iż zobaczysz jedynie część, a niektóre pomieszczenia mogą być niedostępne ze względu na to, iż ratusz jest cały czas używany przez urzędników. Nie mieliśmy okazji wejść do środka, więc trudno nam ocenić wycieczkę po wnętrzach. Ale z zewnątrz na pewno warto zobaczyć. I przyglądnij się także pięknym kamieniczkom dookoła ratusza. Najbardziej naszą uwagę przyciągnęła piękna kamienica Edificio de La Adriatica. To piękny budynek z początków XX wieku, który łączy eklektyczną architekturę z islamskimi akcentami, a także stylem plateresco. Powstała w czasie boomu architektonicznego w Sewilli, który spowodowany był zbliżającą się wystawą Ibero-Amerykańską w 1929 roku. Na tą okazję powstał także słynny Plac Hiszpański w Sewilli. Jedna z najpiękniejszych, naszym zdaniem, kamienic w Sewilli. Nie da się obok niej przejść obojętnie.

Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla i Giralda – atrakcje Sewilli

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w całym mieście. Nic dziwnego – to bowiem największa na świecie katedra gotycka! Jest tak olbrzymia, iż nie sposób złapać ją w całości na jednym zdjęciu. Ale prócz ciekawej architektury, z katedrą wiąże się bardzo interesująca historia. Powstała ona bowiem w miejscu, w którym niegdyś stał meczet wybudowany w XII wieku na polecenie rządzącego wtedy tutaj kalifa. Po odbiciu Sewilli przez chrześcijan, meczet służył aż do XV wieku jako świątynia chrześcijańska. Do czasu, aż podjęto decyzję o budowie nowej, chrześcijańskiej katedry. Tak też większość dawnego meczetu rozebrano, a tym, co do dzisiaj się zachowało jest wieża Giralda – niegdyś minaret dawnego meczetu z charakterystycznymi, muzułmańskimi elementami.

Nowa katedra, którą, wraz z późniejszymi dobudowaniami i przeróbkami, podziwiać możemy do dzisiaj, ukończona została w XVI wieku i w swoich potężnych wnętrzach kryje wiele niesamowitych skarbów. Jednym z nich jest majestatyczne prezbiterium z największą na świecie nastawą ołtarzową z pięknymi rzeźbami przedstawiającymi tematykę biblijną. To właśnie w tej katedrze znajduje się także grób Krzysztofa Kolumba, wielkiego odkrywcy odpowiadającego za odkrycie Ameryki. Choć był Włochem, to właśnie dzięki Hiszpanii były możliwe jego wyprawy odkrywcze. Co ciekawe, jego grób przenoszony był kilka razy, zanim ostatecznie trafił do katedry w Sewilli. Zdążył być w Sewilli (w innej świątyni), w Dominikanie (z której został przeniesiony wraz z niepodległością Dominikany), na Kubie (podobnie jak w przypadku Dominikany, konieczne było zabranie grobu Kolumba wraz z niepodległością Kuby), aż w końcu powrócił do Sewilli. Dzisiaj w tutejszej katedrze ma piękny grób i wrócił do miejsca, które całym sercem kochał.

Zwiedzanie katedry w Sewilli

Wstęp do katedry w Sewilli jest płatny – kosztuje 12 euro od osoby. Najlepiej jest kupić online na oficjalnej stronie katedry na konkretny dzień i godzinę – najlepiej z dużym wyprzedzeniem, bo bilety gwałtownie się rozchodzą. Raczej nie nastawiaj się na kupno biletu na miejscu – kolejki są naprawdę spore. W cenie biletu masz także wejście na wieżę Giralda, z której rozpościera się piękny widok na okolicę. Przygotuj się jednak na to, iż na wieży jest naprawdę mnóstwo ludzi. Mimo wszystko – warto tutaj wejść, bo żadne inne miejsce w Sewilli nie oferuje takiej panoramy jak właśnie Giralda. Do tego z bliska przyjrzysz się zdobieniom, a także akcentom islamskim, które pozostały tutaj po dawnym meczecie. W końcu Giralda to w zasadzie jedyna tak zachowana pozostałość dawnego muzułmańskiego minaretu.

Po wejściu do katedry możesz także wypożyczyć audioguide z kilku różnych językach, dzięki czemu dowiesz się znacznie więcej o poszczególnych elementach katedry. A po zwiedzaniu, przed opuszczeniem murów świątyni, możesz jeszcze odpocząć na dziedzińcu, gdzie znajdziesz pomarańczowy gaj – ten ponoć także pochodzi z czasów muzułmańskich. Pamiętaj także, iż na tym samym bilecie wejdziesz także kościoła El Salvador. Katedra w Sewilli jest obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niezwykła świątynia, która zachwyca swoim rozmiarem i architekturą.

Główne Archiwum Indii – Archivo de Indias

Obiekt ten wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i to nie z byle powodu. Jeszcze w XVI wieku budynek ten był giełdą Sewilli, jednak w 1785 roku został zmieniony w Główne Archiwum Indii. To właśnie tutaj zgromadzone są wszystkie dokumenty związane z koloniami hiszpańskimi, w tym dokumenty samego Krzysztofa Kolumba. Niezwykłe skarby, które tak wiele są w stanie powiedzieć o historii Hiszpanii, Europy i świata i wyjątkowych odkryciach.

Nie nastawiaj się jednak na zobaczenie tych dokumentów. Są one pilnie strzeżone i udostępniane tylko naukowcom i uczonym po wcześniejszym umówieniu. Zobaczysz jednak kilka wybranych kopii pokazanych w przeszklonych witrynach i potężne pomieszczenie, w którym dokumenty były przechowywane. Być może będziesz nieco zawiedziony tym, iż nie ujrzysz samych oryginalnych dokumentów, ale ogrom interesującego architektonicznie budynku i pomieszczenia z dokumentami pobudza wyobraźnię. A do tego wstęp do Głównego Archiwum Indii jest całkowicie darmowy, więc warto skorzystać. Tym bardziej, iż znajduje się w zasadzie tuż obok katedry.

Santa Cruz

Jednym z najpiękniejszych zakątków Sewilli jest zdecydowanie położona nieopodal katedry i Alcazar dzielnica Santa Cruz. To plątanina wąskich uliczek pachnących drzewkami pomarańczowymi, w której jeszcze w średniowieczu znajdowała się dzielnica żydowska. W miejscu dawnej synagogi, od której cała dzielnica wzięła swoją nazwę, stoi dzisiaj kościół, ale warto pamiętać, iż jeszcze w średniowieczu wspólnie żyli tutaj wyznawcy 3 wielkich religii – islamu, judaizmu i chrześcijanie. Wraz z przejęciem Sewilli przez chrześcijan, innowiercy zostali niestety z Sewilli wypędzeni.

Większość dzisiejszych zabudowań Santa Cruz powstała w XIX wieku, ale absolutnie rusz i zagub się w tym pięknym labiryncie białych kamieniczek, wąskich uliczek, malutkich placyków z fontannami i płytkami azulejos. Zaglądaj na malutkie patia tutejszych domów i wczuj się w ten niezwykły klimat dawnej Juderii. Wiele z tutejszych kamienic to dzisiaj urokliwe knajpki kuszące zapachem świeżych tapasów i doskonałym winem, czy malutkie pensjonaty i butikowe hotele zachwycające wyjątkową atmosferą. Tutaj także znajdziesz Hospital de los Venerables Sacerdotes – dawny szpital, który służył księżom nie będącym już w stanie wykonywać pracy kapłana. Szpital można zwiedzać, a w jego wnętrzach znajdziesz interesujące dzieła artystów, w tym m.in. samego Diego Velázqueza. Santa Cruz to dzielnica w sercu miasta, a jednak można tutaj znaleźć kameralną atmosferę. Czas się zatrzymał i koniecznie wybierz się tutaj – nie pożałujesz.

Real Alcazar de Sevilla – co zobaczyć w Sewilli

Nieopodal katedry znajduje się, naszym zdaniem, najpiękniejszy zabytek Sewilli – Alcazar. To niesamowity kompleks pałacowy, którym wielu kojarzyć się może ze słynną Alhambrą. Naszym zdaniem – Alcazar może śmiało się równać z Alhambrą! Jak powstał ten piękny kompleks pałacowy otoczony murem? Pierwotnie był on siedzibą władców arabskich, po odbiciu Sewilli przez chrześcijan został przebudowany w XIV wieku przez Piotra I Okrutnego z dawnego budynku Alhomadów w rezydencję królewską. Marzeniem Piotra I było stworzyć coś tak wyjątkowego jak właśnie Alhambra. Już po przekroczeniu murów pałacu widać charakterystyczną architekturę w stylu mudejar i renesansowym. I to właśnie część Alcazar pochodząca z czasów tego władcy jest najpiękniejsza!

Dzisiejszy wygląd Alcazar jest efektem prac kolejnych królów, którzy zlecali przebudowy, zachowując jednak jego niezwykły klimat i pełną zdobień architekturę. Od wieków jest to siedziba królów hiszpańskich i do dzisiaj jest to jedna z rezydencji królewskich, której duża część jest udostępniona dla zwiedzających. To właśnie tutaj podejmowano decyzje o wielkich wyprawach odkrywczych Magellana, tutaj także królowa Izabela Kastylijska i król Ferdynand Aragoński przyjmowali samego Krzysztofa Kolumba. Prócz niezwykłych sal pałacowych, które można zwiedzać, pałac zachwyca niezwykłym ogrodem, zielonym labiryntem, fontannami, dookoła których spacerują dumnie pawie. Znajdziesz tutaj także przepięknie zdobione płytki azulejos, które mogłyby opowiedzieć Ci nie jedną wyjątkową historię.

Zwiedzając Alcazar może się wydawać, iż pochodzi on z czasów arabskich. W rzeczywistości chrześcijańscy władcy w zasadzie zbudowali pałac od nowa. Powstał on jednak w charakterystycznym i wyjątkowym stylu mudejar, który sporo czerpie z arabskiej architektury. W rzeczywistości bowiem mudejar odwołuje się do słowa “pozostać”, co ma odnosić się do zachowania arabskiego stylu w architekturze w Andaluzji. A Alcazar jest najpiękniejszym przykładem użycia stylu mudejar w całej Hiszpanii, tak więc koniecznie się tutaj wybierz.

Zwiedzanie Alcazar – atrakcje Sewilli

Najpiękniejszą częścią Alcazar jest pałac króla Pedro – to właśnie tutaj zobaczysz najwięcej elementów w stylu mudejar odnoszących się do arabskiej architektury. Absolutna perła, której nie można ominąć będąc w Sewilli. Alcazar jest tak charakterystyczny i piękny, iż był tłem w wielu produkcjach filmowych, m.in. w słynnej “Grze o Tron” czy też “Królestwo Niebieskie”, w którym Alcazar był scenografią dla siedziby króla Jerozolimy.

Alcazar jest jedną z największych atrakcji Sewilli, tak więc warto zakupić bilet wstępu z dużym wyprzedzeniem. Zakupu możesz dokonać online na oficjalnej stronie Alcazar. Bilet wstępu kosztuje 13,50 euro od osoby. Prócz tego możesz także wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem, podczas której wejdziesz także na krótkie zwiedzanie apartamentów królewskich. Pamiętaj jednak, iż wycieczkę tą także musisz kupić online z wyprzedzeniem, bowiem ilość biletów jest mocno ograniczona.

Nie braliśmy udziału w wycieczce z przewodnikiem, natomiast zwiedzaliśmy samodzielnie pałac razem z audioprzewodnikiem w słuchawkach. Pamiętaj, by na wejściu do pałacu wziąć darmową mapkę, dzięki której będzie Ci łatwiej się poruszać po tym gąszczu budynków i potężnych ogrodach. Teren jest tak olbrzymi, iż nie sposób się tutaj nie zgubić bez mapy. Alcazar czynny jest codziennie (z wyjątkiem świąt), pamiętaj, by przed wejściem pojawić się wcześniej niż Twoja godzina wstępu. Mimo kupna biletu na konkretną godzinę, będziesz musiał poczekać w kolejce zanim pracownicy zaczną wpuszczać do środka. Na zwiedzanie Alcazar przeznacz minimum 2-3h. W rzeczywistości, jeżeli lubisz tego typu atrakcje, możesz swobodnie spędzić tutaj cały dzień – jest tutaj tyle do zobaczenia. Pałac Alcazar wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – nie możesz go nie odwiedzić przybywając do Sewilli!

Hotel Alfonso XIII

Ten piękny hotel w sercu Sewilli zachwyca swoją architekturą w stylu neo-mudejar. Choć wydawać by się mogło, iż ma już wiele wieków swojego istnienia za sobą, powstał on w pierwszej połowie XX wieku. Jak wiele budynków w Sewilli, powstał w czasie boomu architektonicznego na słynną wystawę Ibero-Amerykańską, która miała miejsce w Sewilli w 1929 roku. Ten luksusowy hotel związany jest niejako z… Polską. Otwarcie hotelu było ponoć zarazem uroczystością zaślubin Jana Zamoyskiego z infantką (córką króla i królowej) Izabeli. Właśnie dlatego w uroczystości brał udział także sam król Alfonso XIII, od którego sam hotel wziął swoją nazwę. Miejsce to w dalszym ciągu funkcjonuje jako hotel mogąc poszczycić się 5 gwiazdkami.

Palacio de San Telmo

Spacerując wzdłuż rzeki Gwadalkiwir w Sewilli ujrzysz pewnie elegancki budynek Palacio de San Telmo. Szczegółnie pięknie wygląda o złotej godzinie, gdy jego ściany dosłownie płoną od światła. To pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku pałac, który początkowo służył jako siedziba szkoły dla żeglarzy. Dzisiaj jest siedzibą Junta de Andalucia – rządu regionalnego Autonomicznego Regionu Andaluzji. Pałac jest bogato zdobiony – m.in. różnymi ważnymi osobami związanymi z Sewillą – m.in. Diego Velázquez czy Fernando de Herrera. Otoczony jest pięknym ogrodem i znajduje się dosłownie rzut beretem od Torre del Oro.

Torre del Oro – atrakcje Sewilli

Wieża Złota czyli po hiszpańsku Torre del Oro stoi dumnie na wybrzeżu rzeki Gwadalkiwir. To właśnie tutaj w dzielnicy Arenal w czasie Złotego Wieku wielkich odkryć, tak ważnego dla Sewilli, znajdował się potężny port. Być może nie uwierzysz, ale niegdyś port rozciągał się niemal aż do samej katedry. Znajdowały się tutaj magazyny, stocznia i doki wspomagające działanie portu i rozładowywanie statków przybywających z dalekich rejsów. Sama Złota Wieża pamięta zaś jeszcze czasy muzułmańskie, powstała bowiem w XIII wieku. Ma interesujący kształt dwunastokąta, pełniła funkcje obronne, ale była także latarnią morską wyznaczającą światło dla statków.

A skąd złoto w nazwie? Wbrew pozorom nie odnosi się bezpośrednio do złota, a do budulca, z jakiego została wykonana. To mieszanka wapna i słomy, która o złotej godzinie i zachodzie słońca daje wrażenie złotego koloru. Po przejęciu Sewilli przez chrześcijan, dodano wieży złotą kopułę, która zdobi szczyt wieży do dzisiaj. Inna teoria twierdzi, iż “złota” w nazwie odnosi się do odbicia w tafli wody, które sprawia wrażenie złotego koloru.

Wieżę można zwiedzać, na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać okolicę. W środku działa także malutkie muzeum morskie. Bilet wstępu kosztuje 3 euro.

Plac Hiszpański – Plaza Espana – atrakcje Sewilli

Jednym z najważniejszych symboli Sewilli jest znany z wielu folderów turystycznych Plac Hiszpański czyli Plaza Espana. To przepiękny i bardzo charakterystyczny zespół architektoniczny w Parku Marii Luizy na południu Sewilli, do którego koniecznie musisz się wybrać. Wydawać by się mogło, iż to niezwykle stary kompleks, ale nic bardziej mylnego! Początkiem XX wieku obszar ten poddano przebudowie po to, by przygotować coś niezwykłego na wystawę Iberyjsko-Amerykańską, która odbywała się w Sewilli w 1929 roku. Tak też powstał piękny Plac Hiszpański, który jest dumą Sewilli do dzisiaj i codziennie przyciąga tutaj sporo turystów.

Plac został zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Anibala Gonzalesa i przyznać trzeba, iż naprawdę robi wrażenie. Długi Pawilon Hiszpański zwieńczony jest wieżami, a budynek powstał w stylu neogotyckim z pięknymi, kolorowymi azulejos. Przed budynkiem znajdziesz piękne stanowiska wykonane z płytek azulejos, które przedstawiają wszystkie prowincje Hiszpanii w kolejności alfabetycznej. Znajdź te, w których już byłeś! Plac Hiszpański możesz także podziwiać z poziomu łódeczki, bowiem wzdłuż Pawilonu Hiszpańskiego ciągnie się kanał poprzecinany 4 mostkami odwołującymi się do dawnych królestw Hiszpanii – Aragonia, Kastylia, Navarra i Leon. Na samym środku placu zaś znajduje się fontanna, której unosząca się bryza w powietrzu daje orzeźwienie w upalny dzień.

Przespaceruj się pod kolumnami Pawilonu Hiszpańskiego. Spotkasz tu ulicznych grajków umilających czas turystom, możesz także wejść na tarasy po klatce schodowej pięknie ozdobionej płytkami azulejos. Pawilon ten też często gości pokazy flamenco na żywo, podczas którego możesz choć przez chwilę zobaczyć ten niezwykły taniec i muzykę. Cały zaś Plac Hiszpański otoczony jest przepięknym, pełnym zieleni i roślinności parkiem, w którym znajdziesz wytchnienie w upalny dzień. Wstęp na Plac Hiszpański i do parku jest całkowicie darmowy.

Arena Walk Byków – Plaza de Toros

Spacerując wybrzeżem rzeki ujrzysz także charakterystyczny biało-żółty budynek, a w zasadzie jedynie jego przednią fasadę. Z tej perspektywy może być Ci trudno zauważyć, ale jest to Arena Walk Byków – jedna z najstarszych i największa w całej Hiszpanii. Jest bowiem w stanie pomieścić aż 12 tysięcy widzów. Jest dosłownie wciśnięta między inne budynki, przez co trudno zauważyć ją w pełnej okazałości, najłatwiej udaje się to z powietrza.

Arenę Walm Byków można zwiedzać z audioprzewodnikiem – wejście znajduje się od strony rzeki. Jako iż jesteśmy przeciwni męczeniu zwierząt i nie chcemy wspierać tego typu “atrakcji” nie wchodziliśmy do środka. Serce nam pęka, iż do dzisiaj arena w dalszym ciągu funkcjonuje i zbiera pełne trybuny fanów mordowania tych inteligentnych zwierząt…

Barrio de Triana – zwiedzanie Sewilli

Po drugiej stronie rzeki Gwadalkiwir znajduje się dzielnica Triana, która cały czas tętni życiem. To właśnie ta dzielnica miała być miejscem, w którym powstawało flamenco. Zamieszkana była głównie przez nieco uboższych ludzi, głównie rzemieślników, rybaków, robotników i ich rodziny. Na uboczu, oddzieleni od murów starego miasta i tamtejszych eleganckich, pełnych przepychu pałaców mieli tu swoje domy, swoje knajpki, w których rodziła się pełna emocji muzyka i taniec. Stąd do dzisiaj w Trianie znaleźć można tzw tablao czyli miejsca z muzyką na żywo i flamenco. Mniej turystyczne i komercyjne od tych na starym mieście.

W Trianie znajdziesz interesujący deptak otoczony kolorowymi kamieniczkami pełnymi urokliwych knajpek i barów. jeżeli masz szczęście, może akurat trafisz na katolicki pochód niosący statuę jednego ze świętych wraz z orkiestrą. Bardzo nam to przypomina maltańskie festy parafialne, choć mają nieco inny system noszenia potężnych posągów. W Trianie znajdziesz także muzeum ceramiki i sklepiki z azulejos w cenach nieco niższych niż na starym mieście. A wzdłuż rzeki bardzo urokliwe tapas bary, w których warto zjeść typowe dla Andaluzji dania z widokiem na stare miasto i wieżę Torre del Oro. Wystarczy przejść mostem rzekę i znajdujesz się w zupełnie innej dzielnicy, wartej zobaczenia z bliska.

La Carboneria – flamenco w Sewilli

To właśnie Andaluzja jest stolicą słynnego dziś na całym świecie flamenco. Ta piękna muzyka i taniec wywodzą się folkloru andaluzyjskich Romów i to właśnie w Sewilli możesz zobaczyć niesamowite flamenco show. Taniec i muzyka, które wyrażają tyle emocji, iż nie da się obok tego przejść obojętnie. Smutek, żal, miłość, euforia, złość przechodząca we wściekłość. Flamenco to burza emocji, której odpowiada każdy ruch tancerzy i muzyków.

Spacerując po Sewilli zobaczysz wiele miejsc, w których realizowane są liczne flamenco show. Znajdziesz tu także muzeum flamenco. W większości takich miejsc musisz mieć bilet, który kosztuje od 20 euro w górę, w cenie niekiedy masz lampkę wina i wchodzisz na godzinne przedstawienie, gdzie ludzie siedzą na krzesłach w sali przypominającej salę kinową. Osobiście wolimy nieco bardziej autentyczne miejsca na tego typu doświadczenia, dlatego też długo szukaliśmy miejsca, w którym zobaczymy prawdziwe flamenco z dala od komercji i turystycznego zgiełku.

Tak trafiliśmy do niezwykłego miejsca – La Carboneria, które było absolutnym strzałem w dziesiątkę. To lokalny bar i miejsce z podstawowymi tapasami serwowanymi na serwetkach, gdzie codziennie od godz. 20:30 pojawiają się muzycy i tancerze pokazujący prawdziwe, pełne emocji flamenco. Podstawowe drewniane ławki, ścisk, scenę zastępuje ławka i podest do tańca, brak mikrofonu i nagłośnienia, brak biletów wstępu. Dawno nic nas tak nie wzruszyło jak muzyka i taniec tutaj. Koncert zaczyna się o godz. 20:30, trwa 30 minut, kolejny jest o 21:30, 22:30. Im wcześniej przyjdziesz tym lepsze miejsce zajmiesz, warto więc przyjść wcześniej. Bo prócz turystów znających już to miejsce przychodzą także lokalsi zakochani we flamenco. Absolutnie warto! Uwaga, podczas pokazu tańca nie można było robić zdjęć, stąd nie pokażemy Ci tego. Ale idź tam – uwierz, zapamiętasz ten pokaz na całe życie.

Zwiedzanie Sewilli – informacje praktyczne

Poniżej znajdziesz mapę, na której zaznaczyliśmy wszystkie opisane wyżej atrakcje, ale także garść informacji praktycznych, które ułatwią Twoją podróż i zwiedzanie Sewilli. Przekonaj się jak zorganizować samodzielną podróż stolicy Andaluzji, by móc odkrywać atrakcje Sewilli i cieszyć się w pełni tym wyjazdem!

Sewilla – co zobaczyć – Mapa atrakcji

Jak dostać się do Sewilli? Loty do Sewilli

Zdecydowanie najszybszym sposobem dostania się do Sewilli jest samolot. W Sewilli, zaledwie 20minut od centrum miasta znajdziesz lotnisko międzynarodowe. Niestety na dzień dzisiejszy (maj 2023) bezpośrednie połączenia między Sewillą znaleźć możesz jedynie z Warszawy (Wizzair) lub z Krakowa (Ryanair). jeżeli jednak wybierasz się poza sezonem lub kupujesz bilety z dużym wyprzedzeniem, możesz liczyć na bardzo atrakcyjne ceny lotów, choćby do 200zł w 2 strony za osobę (tylko bagaż podręczny).

Możesz także polecieć do Malagi, z którą Polska ma więcej połączeń dzięki linii Ryanair. To jednak polecamy jeżeli wybierasz się do Hiszpanii na dłużej niż weekend. Malagę i Sewillę dzieli bowiem ponad 200km, a dotarcie do Sewilli z Malagi autobusem zajmie Ci ponad 2h w jedną stronę. Tak więc zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie bezpośredni samolot do Sewilli.

Jak dostać się z lotniska w Sewilli do centrum – Sewilla co zobaczyć

Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem będzie dojazd z lotniska autobusem komunikacji miejskiej. Na szczęście lotnisko jest stosunkowo blisko centrum, dzięki czemu dojazd nie zajmuje zbyt wiele czasu. To oznacza, iż w drodze powrotnej nie musisz nadto wcześniej wyjeżdżać. Dojazd autobusem zajmuje bowiem ok. 30minut. Jedynym autobusem łączącym centrum miasta z lotniskiem w Sewilli jest linia EA (Especial Aeropuerto), w której za bilet dla jednej osoby w jedną stronę zapłacisz 4 euro. Bilet możesz bez problemu kupić u kierowcy, gdy będziesz wsiadać na pokład. Przystanek autobusu znajduje się tuż pod halą przylotów i odlotów, autobus kończy swój kurs w Sewilli na Plaza de Armas czyli na dworcu autobusowym. Pamiętaj jednak, iż niestety autobus nie kursuje całą dobę. Tak więc jeżeli swój lot masz w nocy lub wcześnie rano, niestety musisz skorzystać z taksówki.

Co do zasady, taksówki z lotniska mają odgórnie wyznaczoną cenę, która waha się pomiędzy 20 a 30 euro w zależności od pory dnia i dnia tygodnia (w święta i weekendy ceny są wyższe). Do centrum takstówką dojedziesz w ok. 20-25 minut. W Sewilli nie kursują taksówki Bolt, znajdziesz jednak taksówki z FreeNow i Ubera. Nie ma także połączeń pociągami ani metrem, więc autobus i taksówka to jedyne sposoby na dostanie się z lotniska do centrum. jeżeli masz taką możliwość, zdecydowanie najtańszym i porównywalnym czasowo rozwiązaniem będzie autobus.

Sewilla – noclegi

W Sewilli znajdziesz całą masę noclegów – od luksusowych hoteli, przez te butikowe, apartamenty, pensjonaty, hostele. Każdy znajdzie coś dla siebie na własną kieszeń. Faktem jest jednak, iż miasto to jest stosunkowo popularne, więc zdecydowanie warto zarezerwować swój nocleg z dużym wyprzedzeniem. Ceny idą systematycznie w górę, a w ostatniej chwili dostępność jest bardzo mała.

Największa baza noclegowa znajduje się na Starym Mieście i w jego bezpośrednich okolicach. I jeżeli planujesz zwiedzanie pieszo – Stare Miasto jest dobrym wyborem. My spaliśmy w San Marcos Apartments – apartamencie na Satrym Mieście, z którego mieliśmy blisko w każdym kierunku. Mieliśmy salon z aneksem, łazienkę, sypialnię i malutkie patio – możemy śmiało polecić, to naprawdę przytulne i wygodne miejsce.

Tutaj znajdziesz więcej opcji noclegowych w Sewilli:



Booking.com

Sewilla – co zjeść w Sewilli

Hiszpania, Andaluzja, Sewilla… Nie da się ukryć, iż tutejsza kuchnia jest naprawdę świetna. I osobiście najczęściej w tej części Europy zajadamy się po prostu tapasami. I to polecamy także Tobie. W ten bowiem sposób jesteś w stanie spróbować wielu różnych dań podczas jednej uczty, a do tego nie przejeść się tak, by trudno było później chodzić. Co zjeść w Sewilli? Mamy kilka swoich ulubionych dań, które uwielbiamy i możemy szczerze polecić:

  • Croquetas – krokieciki z różnych składników, najpopularniejsze są z kurczaka, szynki jamon, grzybowe, ale można znaleźć także inne interesujące wariacje, jak np. dyniowe, bakłażanowe i wiele więcej. Nasze ulubione to croquetas de jamon czyli z szynki
  • Pimientos de Padron – malutkie zielone papryczki smażone na oliwie i posypane gruboziarnistą solą
  • Patatas Bravas – pieczone ziemniaczki polane ostrym, bardzo charakterystycznym sosem
  • Salmorejo – świetna zupa na zimna przypominająca nieco Gazpacho z mocną nutą pomidorów, czosnku, szynki jamon – fantastyczna!
  • Montadito – małe kanapeczki z tradycyjną andaluzyjską wieprzowiną
  • Ser Payoyo – w Sewilli mają mnóstwo świetnych serów, bądź pewien, by spróbować przynajmniej Payoyo
  • Espicanas con Garbanzoz – bardzo tradycyjne danie – szpinak z ciecierzycą
  • Tostadas – kanapki z bułki i różnych składników – popularne głównie na śniadania – bułki polane oliwą, często posmarowane zmiksowanymi pomidorami – możesz dodać jamon, jajka, ser i stworzyć swoje własne śniadanie – tanie i pyszne
  • Churros/Calientitos – pyszne, świeże churros w Sewilli nazywane są Calientitos – jako iż maczane są ciepłe w gorącej czekoladzie
  • Vino de Naranja – tradycyjny napój alkoholowy w Sewilli, w którym mocno czuć nutę skórki z pomarańczy
  • Sangria – tego napoju pewnie nikomu nie trzeba przedstawiać. Osobiście najbardziej lubimy białą (choć w rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak biała sangria – to po prostu vermuth z sokiem z cytryny, cava i owoce), ale tradycyjnie sangria jest czerwona. Świetna na aperitivo.

Sewilla atrakcje – gdzie zjeść w Sewilli

Poznawanie lokalnej kuchni i smaków jest, naszym zdaniem, jednym z najważniejszych elementów każdej podróży. Dlatego poświęcamy sporo czasu w znalezienie dobrych miejsc, by móc odbyć swoją przygodę z lokalną kuchnią. Unikamy typowo turystycznych miejsc, a idziemy tam, gdzie siedzą głównie lokalsi. W takich miejscach jest gwarancja autentycznej kuchni, która nie jest modyfikowana pod turystów.

Tutaj znajdziesz kilka świetnych miejsc w Sewilli, w których sami jedliśmy i możemy je polecić. Wszystkie zaznaczyliśmy także na mapie atrakcji ikonką sztućców

Gdzie zjeść w Sewilli:

  • Bar Leon de San Marcos – świetne miejsce na lokalne śniadanie – mają spory wybór tostadas, świeże składniki, pyszną kawę i tani, a ogromny wielki sok pomarańczowy świeżo wyciskany
  • Maravilla Social Club – świetne na wieczorne tapasy i drinka
  • La Linterna Ciega – fantastyczna atmosfera i tapasy
  • Bar El Rinçon – idealne miejsce na lunch lub kolację – nieco na uboczu, ale tętni życiem
  • Casa Manolo Tapas Bar – nasze ulubione miejsce w Sewilli na tapasy – najlepsze dania i świetna biała “sangria”
  • Bar Alfalfa – pyszna kuchnia i wystrój, jedyny minus to brak ogródka
  • De Nata Santa Cruz – może nie do końca sewilskie, ale jeżeli lubisz portugalkie Pastéis de Nata to tutaj znajdziesz świeżutkie, wypiekane są na miejscu
  • Abaceria del Postigo – blisko katedry, bardzo dobra kuchnia
  • Bar Casa de La Moneda – świetna atmosfera i pyszne jedzenie
  • Taberna del Arenal – tętni życiem, wieczorami tłumy, ale warto

Jak poruszać się po Sewilli

Zdecydowanie najlepiej po prostu pieszo! jeżeli miałeś w planie wynajem auta – totalnie nie ma to sensu podczas zwiedzania Sewilli. Stare Miasto to labirynt wąskich uliczek, które często wyłączone są z ruchu kołowego. Z resztą cały urok tych uliczek właśnie w tym, by się w nich pieszo zagubić. A w razie wypadów w bardziej oddalone od centrum zakątki, zawsze możesz skorzystać także z autobusów, które są tutaj tanie i dość punktualne, ale także z tramwajów i jednej stacji metra. Chociaż samo metro bardziej przydaje się mieszkańcom niż turystom, ale w razie czego jest.

Natomiast świetnym rozwiązaniem na zwiedzanie Sewilli, prócz pieszych spacerów, jest także wynajęcie rowerów. Tu możesz skorzystać z rowerów miejskich Sevici, które dostępne są także dla turystów. To miejsce rowery dostępne całą dobę, których stanowisk jest masa dookoła całego miasta. Możesz zarejestrować się w aplikacji na krótki okres (7 dni) za ok. 13 euro i korzystać z rowerów do woli. Pierwsze 30 minut jazdy rowerem jest całkowicie darmowe, po przekroczeniu 30 minut naliczana jest opłata. Ale stacji jest tak dużo, iż swobodnie możesz zmieniać rowery co 30 minut i nie zapłacić nic ponad opłatę rejestracyjną.

Możesz także zerejestrować się na 1 dzień – kosztuje to ok. 2 euro i znowu wymieniać rowery co 30 minut. Świetne, tanie rozwiązanie i cieszy, iż rowery te dostępne są także dla turystów. Patrz zawsze na mapę w aplikacji, gdzie znajdziesz najbliższe stacje, a także tereny, na które możesz pojechać rowerem.

W Sewilli działają także autobusy, tramwaje i metro. W rzeczywistości, jeżeli planujesz głównie zwiedzać Stare Miasto i jego okolice, jesteś w stanie zobaczyć wszystko pieszo. Jednorazowy bilet na autobusy i tramwaje (z wyłączeniem lini na lotnisko) kosztuje 1,40 euro od osoby, można kupić u kierowcy. Jednorazowy bilet na metro kosztuje 1,35 euro. jeżeli potrzebujesz taksówki, w Sewilli działa Uber i Free Now. Nie działa tutaj Bolt.

Czy warto jechać do Sewilli? Atrakcje Sewilli

Mamy nadzieję, iż po tym wpisie nie masz już wątpliwości, iż absolutnie warto jechać do Sewilli! Przyznamy szczerze, iż dotąd nasze serce zawsze najmocniej było do Barcelony, też przez wzgląd na to, iż regularnie tam wracamy. Ale Sewilla to niezwykłe miejsce, wyjątkowy miks, który widać na każdym kroku. I piękne wpływy arabskie są tutaj widoczne dodając temu miastu uroku. Stare Miasto jest ogromne i przepiękne, wąskie uliczki z kolorowymi kamienicami, wciśnięte między domy wille z ogrodami, mnóstwo zieleni, majestatyczne zabytki, które nie są pozbawione kolorów. Do tego świetna kuchnia i życzliwi ludzie. Nie spodziewaliśmy się wiele po Sewilli, a jednak totalnie nas zaskoczyła, pozytywnie. Obok tego miasta nie da się przejść obojętnie.

Z przyjemnością byśmy tutaj zamieszkali, ale brakuje nam tu dwóch elementów – morza – jednak do morza jest już spory kawałek i gór lub pagórków. Sewilla jest bardzo płaska, nie ma tu w zasadzie żadnych przewyższeń, tym samym punktów widokowych (prócz wież jak np. Giralda). To jednak nie przeszkadza w zwiedzaniu tego fascynującego miasta. Mamy nadzieję, iż ten wpis pomoże Ci zorganizować zwiedzanie Sewilli i przeżyjesz swoją piękną przygodę! Baw się dobrze!

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

Wybierasz się w podróż?

  • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz inne nasze posty! jeżeli wybierasz się do Hiszpanii, zobacz także wpis z Walencji i Costa Blanca!
  • Zobacz nasz interaktywny przewodnik po Malcie, Gozo i Comino w formie e-booków! Idealne kompendium wiedzy na temat Malty – jedyne takie na polskim rynku!
  • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na
    , Facebooku i Youtubie!
Idź do oryginalnego materiału