Atlas narkotyków polskich: F jak Fentanyl

poptown.eu 1 rok temu

Oficjalna, odpowiedzialna polityka narkotykowa w Polsce praktycznie nie istnieje. Dlatego razem ze Społeczną Inicjatywą Narkopolityki SIN tworzymy Atlas Narkotyków Polskich. Popularne powiedzenie głosi, iż wszystko jest dla ludzi i jest to w dużym stopniu prawda, ale warunkiem jest wiedza o tym, co się zażywa i jak. Nie jesteście pewni substancji, którą macie, albo własnego samopoczucia? Lepiej odpuścić, niż potem żałować, a najlepiej odpowiednio się przygotować do przygód z substancjami.

Artykuł nie zachęca do zażywania substancji psychoaktywnych, a ma chronić osoby używające i minimalizować szkody!

Jeśli czujesz, iż masz problem zgłoś się tutaj

NAZWA: fentanyl, fent, fenty, trucizna, gumiś, talizman, china breath, devil liquid

OPIS: Fentanyl jest syntetycznym opioidem, który został pierwotnie opracowany jako środek przeciwbólowy wykorzystywany przy zabiegach chirurgicznych w anestezjologii i medycynie ratunkowej. Ma miano popularnego środka niezwykle uzależniającego, ze względu na silne działanie. Fentanyl jest około 50 razy silniejszy niż heroina i 100 razy silniejszy niż morfina.

Ma specyficzną strukturę chemiczną z wieloma obszarami, które można modyfikować, często nielegalnie, w celu wytworzenia pokrewnych związków o wyraźnych różnicach w sile działania. Stąd popularność rozmaitych pochodnych fentanylu, które reklamowane są jako nowe substancje psychoaktywne (NSP, dopalacze). Pomimo liczby i różnorodności substancji analogowych fentanyl przez cały czas dominuje na nielegalnym rynku opioidów.

ORIENTACYJNA CENA: 75 – 125 zł

DOSTĘPNOŚĆ: tylko na specjalną receptę lekarską

SPOSÓB DZIAŁANIA:

Opioidy to klasa leków, które działają na receptory opioidowe w mózgu. Sygnały wysyłane do tych receptorów mogą blokować ból i prowadzić do uczucia euforii. Skutki leku mogą obejmować skrajne szczęście, zanik lęku, senność, nudności, zaparcia, zatrzymanie moczu, zwężenie źrenic, dezorientację, halucynacje wzrokowe a choćby utratę przytomności oraz problemy z oddychaniem. Rodzaje opioidów różnią się pod kilkoma kluczowymi względami: formą leku (tj. proszek, smoła, pigułka, płyn itp.), siłą działania, czasem trwania i możliwością uzależnienia. To, czy dany opioid jest regulowany i wytwarzany w znormalizowany sposób, ma również wpływ na jego moc i bezpieczeństwo zażywania.

Według Drug Police Alliance fentanyl przepisywany jest osobom, które wytworzyły odporność na inne słabsze opiaty (morfinę, oksykodon, metadon). Ze względu na siłę działania podawany jest w znacznie niższych dawkach niż inne opiaty. choćby w kontrolowanych warunkach szpitalnych przez cały czas istnieje ryzyko, iż stosowanie fentanylu może zmniejszyć częstotliwość oddechu do niebezpiecznie niskiego poziomu, co jest główną przyczyną zgonów z powodu przedawkowania opioidów. Osoby przyjmujące fentanyl w warunkach niemedycznych mają dostępu do zespołu medycznego, który mógłby monitorować tempo oddechu w czasie rzeczywistym, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Dlatego stosowanie go na własną rękę, bez nadzoru lekarza jest niezwykle ryzykowne.

ZAGROŻENIA:

Fentanyl należy do grupy depresantów, czyli substancji działających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na bardzo niską dawkę aktywną, potrzebną do wywołania efektów oraz bardzo niską dawkę śmiertelną, trudno o bezpieczne dawkowanie substancji. choćby małe dawki substancji mogą doprowadzić do zapaści oddechowej. Może powodować nudności i wymioty, co jest szczególnie niebezpieczne, gdy dojdzie do utraty przytomności podczas zażywania fentanylu, ponieważ może doprowadzić do zadławienia się wymiocinami. Na przedawkowanie opioidów istnieje odtrutka – antagonista receptorów opioidowych, czyli nalokson, jednak w przypadku przedawkowania fentanylu nie jest on tak samo skuteczny, jak w przypadku innych, słabszych opioidów.

Fentanyl jest silnie uzależniający o wysokim potencjale do dorzucania i tak jak inne opioidy uzależnia zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Tolerancja na tą substancje rośnie w dość szybkim tempie, co oznacza, iż osoby stosujące ją przewlekle potrzebują stale zwiększać dawki, w celu uzyskania podobnych efektów. W przypadku powrotu do używania, po dłuższej przerwie bardzo łatwo o przedawkowanie, w wyniku niedoszacowania dawki do spadku tolerancji. Fentanyl wykazuje tolerancję krzyżową na inne opioidy, co oznacza, iż działanie innych substancji z tej grupy również jest słabsze przy ciągłym używaniu,

Z powodu szybkiego i silnego uzależnienia fizycznego, odstawienie fentanylu jest bardzo nieprzyjemne a efekty odstawienne utrzymywać się kilka dni. W trakcie detoksu mogą wystąpić: nadmierna potliwość, dreszcze, drżenie mięśni, mdłości, wymioty, biegunka, zaburzenia snu, łzawienie oczu, katar, bóle brzucha, bóle stawów, kości i mięśni.

Używanie fentanylu może powodować spadek libido, zaburzenie erekcji, chroniczne zmęczenie, zaburzenia nastroju, depresję.

Ponieważ fentanyl potrafi być dodawany do praktycznie wszystkich substancji sprzedawanych na ulicy, zaleca się ich sprawdzanie testami-paskami na fentanyl, które można kupić za kilka złotych za sztukę,

INTERAKCJE:

Fentanyl sam w sobie jest substancją bardzo niebezpieczną, którą bardzo łatwo śmiertelnie przedawkować. W połączeniu z innymi substancjami z grupy depresantów ALKOHOLEM, HEROINĄ, MORFINĄ, GHB/GBL, BENZODIAZEPINAMI, TRAMADOLEM, PREGABLINĄ potęgują się nawzajem, co jeszcze łatwiej może prowadzić do przedawkowania, zapaści oddechowej i śmierci. Takie miksy mogą powodować gwałtowną utratę świadomości, utratę pamięci, ryzyko zachłyśnięcia się wymiocinami. Dodatkowo w połączeniu z tramadolem może zwiększyć ryzyko wystąpienia drgawek oraz doprowadzić do groźnego dla życia i zdrowia zespołu serotoninowego. Zespół serotoninowy może również wywołać łączenie fentanylu z lekami z grupy SSRI, SNRI, inhibitorami MAO oraz popularnym suplementem 5-HTP.

STYMULANY (kokaina, amfetamina, mefedron) – zbijają swoje działanie przez co może powodować zwiększanie dawek obu tych substancji. W sytuacji, gdy stymulant będzie działał krócej niż fentanyl, może doprowadzić do zgonu spowodowanego zbyt dużym stężeniem substancji w organizmie.

DYSOCJANTY (ketamina, MXE, DXM, PCP) – zwiększają ryzyko wymiotów, co przy zaburzeniu motoryki ciała spowodowanej przyjęciem dysocjantów może doprowadzić do zachłyśnięcia się wymiocinami. Depresyjne działanie obu substancji może być nasilone, a w połączeniu z DXM i MXE może być toksyczne dla organizmu i uszkodzić wątrobę.

PODTLENEK AZOTU NO2 – podbijają swoje działanie, występuje duże ryzyko wymiotów oraz utraty świadomości. Istnieje zagrożenie zachłyśnięcia się wymiocinami.

KONOPIE – marihuana może podbijać działanie fentanylu.

PSYCHODELIKI (grzyby psylocybinowe, lsd, meskalina) – brak synergii

MDMA – brak synergii

GRAPEFRUIT – sok z grapefruita hamuje wydzielani się enzymu CYP3A4, który odpowiada za metabolizowanie fentanylu, to połączenie może powodować, iż substancja będzie dłużej usuwana z organizmu, co zwiększa jej toksyczność.

HISTORIA I KULTURA:

Fentanyl został po raz pierwszy zsyntetyzowany 1959 roku w Belgii i wprowadzony do lecznictwa w latach 60. jako dożylny lek znieczulający. Nielegalnie wytwarzany fentanyl jest syntetyzowany głównie w Chinach, Meksyku i Indiach, a następnie eksportowany do Stanów Zjednoczonych i Europy. W ostatniej dekadzie śmiertelne przedawkowanie związane z nadużywaniem potajemnie produkowanych zamienników fentanylu i samego fentanylu znacznie wzrosło, dlatego w Stanach Zjednoczonych narkotyk nazywany jest plagą. W Polsce zatrucia fentanylem i jego pochodnymi są stwierdzane od 2014 roku. Główny Inspektorat Sanitarny w grudniu 2018 roku informował o wzroście liczby przypadków zatruć i zgonów z powodu użycia opioidów zawartych w nowych narkotykach, m.in. w narkotykach o nazwach: FU-F, Gumiś, Talizman GT, Talizman Zielony, Trójkąt, China Breath, Devil Liquid.

Klinicznie fentanyl jest przepisywany w postaci plastrów, pastylek do ssania i zastrzyków. Jednak nielegalny fentanyl jest często sprzedawany w postaci proszku, dodany do bibuły lub zmieszany z heroiną. Dilerzy mieszają syntetycznie wytworzony fentanyl i jego zamienniki z różnymi narkotykami, w szególności heroiną i kokainą, co prowadzi do gwałtownego wzrostu śmiertelności z powodu przedawkowania. Od maja 2020 roku do kwietnia 2021 roku ponad 100 000 Amerykanów_ek zmarło z powodu przedawkowania narkotyków, przy czym ponad 64% tych zgonów było spowodowanych syntetycznymi opioidami, takimi jak fentanyl i jego analogi. W mediach fentanyl powiązany jest z wieloma zgonami i przedawkowaniem wśród celebrytów, od Prince’a po Maca Millera.

MITY:

FENTANYLEM ZANIECZYSZCZANE SĄ JEDYNIE OPIOIDY, JAK HEROINA CZY MORFINA – co chwilę media obiegają informacje o przedawkowaniu fentanylu po spożyciu zanieczyszczonej nim substancji. Ze względu na niska cenę vs dawkę aktywną, łatwą dostępność, zdarzają się przypadki wykrycia fentanylu w tabletkach ecstasy, metamfetaminie, czy choćby konopiach. Dodawanie fentanylu, żeby wzmocnić działanie innych opiatów jest już na porządku dziennym, dlatego warto zawsze sprawdzać swoje substancje paskami na fentanyl.

Idź do oryginalnego materiału