Bogusław Nizieński – żołnierz Armii Krajowej, sędzia, działacz antykomunistyczny i Rzecznik Interesu Publicznego – zmarł w wieku 96 lat.
Smutną wiadomość przekazał Jan Józef Kasprzyk, były szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Na Wieczną Wartę odszedł sędzia Bogusław Nizieński, wielki Polak, który zawsze stał po stronie Dobra przeciwko złu. Niepodległa Polska była jego największym marzeniem – napisał, przebywając w tym czasie na obchodach rocznicy bitwy o Monte Cassino.
Bogusław Nizieński urodził się 2 marca 1928 roku w Wilnie. Jako młody chłopiec związał się z Armią Krajową. Po wojnie nie odwrócił się od Polski – wręcz przeciwnie, całe życie służył jej w strukturach wymiaru sprawiedliwości. W latach 1999–2004 pełnił funkcję Rzecznika Interesu Publicznego – stanowiska wyjątkowego, łączącego wymiar prawny i etyczny.
Był strażnikiem prawdy, dążącym do ujawnienia przeszłości osób pełniących funkcje publiczne w III RP. Jego działalność na rzecz dekomunizacji i uczciwości życia publicznego na zawsze wpisała go w krajobraz współczesnej Polski.
Na wieść o śmierci Nizieńskiego zareagował również prezydent Andrzej Duda, który napisał w serwisie X:
– Na Wieczną Wartę odszedł dziś Sędzia Bogusław Nizieński – wielki Polak, niezłomny patriota. Prawnik, społecznik, Żołnierz Armii Krajowej, działacz WiN i NSZZ Solidarność. Wierny swoim zasadom, służył Polsce z odwagą, uczciwością i głębokim poczuciem odpowiedzialności. Pozostanie symbolem niezłomnej postawy i wzorem dla kolejnych pokoleń.
W swoim życiu Bogusław Nizieński został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1991),
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1998),
Order Orła Białego, najwyższe polskie odznaczenie cywilne.
Bogusław Nizieński był postacią, która nie tylko pamiętała o Polsce, ale ją aktywnie budowała – często wbrew dominującym nurtom. Był głosem sprawiedliwości, który nie milknął z wiekiem. Odważny, pokorny, niezłomny – dziś odchodzi, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które stanie się moralnym testamentem dla kolejnych pokoleń.
Cześć Jego pamięci.