5 sposobów na przejedzenie świąteczne

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Święta to czas rodzinnych spotkań przy suto zastawionym stole. Przejadamy się szczególnie podczas Wigilii, gdy skosztujemy 12 potraw. jeżeli z kolejnym kęsem czujesz się coraz ciężej, a żołądek odmawia trawienia, z pomocą przychodzą nam domowe sposoby na przejedzenie świąteczne. Poznaj 5 sprawdzonych i naturalnych sposobów na poprawę trawienia. Dowiedz się także, jak zapobiegać przejedzeniu.

Jeśli po rodzinnym biesiadowaniu, odczuwasz uczucie ciężkości i bólu brzucha, a zgaga i wzdęcia nie dają spokoju, przeczytaj poniższy artykuł. Podpowiem w nim jak nie dopuszczać do nieprzyjemnych skutków przejedzenia oraz jak z nimi walczyć, gdy się pojawią. Okazuje się, iż domowe sposoby naszych mam oraz babć są bardzo skuteczne.

Jak zapobiegać przejedzeniu?

Podstawowa zasada to nie zasiadanie do świątecznego stołu po całodniowym głodzeniu się. Po pierwsze skurczony żołądek będzie miał problemy z trawieniem. Po drugie będąc głodnym, jemy oczami. W efekcie jemy ponad siły naszego organizmu.

Kolejnym, dobrym nawykiem jest nie popijanie podczas posiłku. Rozpuszczamy wówczas soki żołądkowe i utrudniamy wchłanianie pokarmów.

Ważna jest również jakość składników, z których powstały potrawy. Ciężkostrawny majonez można zastąpić jogurtem naturalnym. Proces trawienia doskonale poprawia także dodatek ziół takich jak :

  • majeranek
  • bazylia
  • pieprz czarny
  • cynamon
  • kminek.

Dzięki nim nasz układ trawienny ma usprawnioną pracę, dzięki pobudzaniu soków żołądkowych i enzymów trawiennych.

Bardzo ważne jest wolne i dokładne przeżuwanie pokarmów. Im dłużej pokarm ma kontakt z enzymami trawiennymi w ślinie, tym łatwiej jest trawiony.

Poznaj 5 sposobów na przejedzenie po świąteczne.

Jeśli niestety nie oparliśmy się pokusie skosztowania wszystkich potraw na suto zastawionym stole, to pozostaje nam zmagać się ze skutkami przejedzenia. Jest wiele metod na złagodzenie skutków przejedzenia. Poniżej przedstawiam listę 5 najskuteczniejszych sposobów.

Sposób 1. Herbata, zioła oraz suszone owoce na trawienie.

Herbata doskonale pobudza pracę żołądka, który zaczyna wydzielać soki trawienne. Szczególnie pomocna jest herbata zielona. Gorący napój rozkurcza jelita i ułatwia trawienie. Ulgę przynosi także napar z:

  • mięty
  • melisy
  • rumianku.

Na zaparcia i problemy z trawieniem, doskonale służy nic innego jak jedna z potraw wigilijnych. Mowa o kompocie z suszonych owoców.

Sposób 2. Ocet jabłkowy na niestrawność.

Jeśli budzisz się z niestrawnością, sięgnij po ocet jabłkowy. 1 łyżkę miodu oraz 1 łyżkę octu jabłkowego rozcieńcz w szklance wody. Wypij na czczo. Napój doskonale pobudza pracę układu trawiennego. Przyspiesza metabolizm oraz wchłanianie tłuszczów. Ocet winny dodatkowo odtruwa i ułatwia pracę wątroby oraz nerek. Najlepszy jest oczywiście domowy, staropolski ocet jabłkowy. Przeczytaj także jak i kiedy pić ocet jabłkowy.
Metoda z wodą, miodem i octem jabłkowym znana jest od starożytności. Stosowała ją z powodzeniem sama Kleopatra.

Sposób 3. Napój z miodu, kurkumy, imbiru i cytryny.

Napój z wody, miodu, imbiru, kurkumy i cytryny nie tylko pomaga podczas przeziębień i infekcji, ale również doskonale sprawdza się podczas niesprawności. Sposób wykonania jest bardzo prosty. Wystarczy w szklance przegotowanej i ostudzonej wody rozpuścić łyżeczkę miodu, dodać starte kłącze imbiru (1cm), pół łyżeczki kurkumy oraz łyżkę soku z cytryny. Całość mieszamy i pijemy przed lub pół godziny po posiłku.

Sposób 4. Wódka lub wino z pieprzem.

Wódka z pieprzem to metoda znana wśród mężczyzn. Pomaga nie tylko w pierwszych objawach przeziębienia, ale także podczas niestrawności. 50 ml wódki zmieszanej ze szczyptą świeżo zmielonego pieprzu doskonale pobudza soki żołądkowe i poprawia procesy trawienia. Dla kobiet polecam wypić pół lamki wina ze szczyptą świeżo zmielonego pieprzu.

Sposób 5. Umiarkowana aktywność fizyczna.

Umiarkowana aktywność fizyczna to doskonały sposób na pobudzenia organizmu do pracy. Wraz z najbliższymi zrób sobie dłuższy spacer na świeżym powietrzu. Podczas spaceru nic nie naciska na żołądek. Zwiększa się krążenie krwi, która pobudza do pracy organy wewnętrzne. Umiarkowany ruch podczas spaceru ułatwia perystalitykę jelit.

Z pewnością poczujesz się dużo lepiej, po zastosowaniu wymienionych metod na przejedzenie.

Idź do oryginalnego materiału