„Natychmiastowe, bezwarunkowe i trwałe” zawieszenie broni, umożliwiające palestyńskiej ludności cywilnej otrzymanie odpowiedniej opieki i pomocy oraz kładące kres polityce Izraela uznawanej za niedopuszczalną to treść wspólnej deklaracji podpisanej przez 25 państw , 17 państw UE (Włochy, Austrię, Belgię, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Irlandię, Łotwę, Litwę, Luksemburg, Holandię, Polskę, Portugalię, Słowenię, Hiszpanię i Szwecję) oraz osiem państw spoza UE (Australię, Kanadę, Islandię, Norwegię, Nową Zelandię, Wielką Brytanię, Szwajcarię i Japonię), do której dołączyła komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Hadża Lahbib.
Brak Stanów Zjednoczonych i Niemiec wśród sygnatariuszy deklaracji jest godna uwagi. To przede wszystkim bezwarunkowe poparcie Waszyngtonu pozwala Izraelowi robić, co chce na Bliskim Wschodzie, w tym bombardować niepodległe i suwerenne kraje . Istnieje jednak podział w kwestii, która przez cały czas zaognia debatę, a prawdziwa międzynarodowa koalicja „anty-Netanjahu” powtarza stanowcze „nie” ekspansjonistycznym zamiarom rządu izraelskiego. „ Zdecydowanie sprzeciwiamy się wszelkim inicjatywom mającym na celu zmianę terytorium lub demografii na okupowanych terytoriach palestyńskich” – oświadczyli ministrowie spraw zagranicznych 25 krajów. Jest to nowe ostrzeżenie przed zapowiedzianymi już rok temu zamiarami zakładania nowych osiedli , które tym razem mogą nie ograniczyć się do napomnienia.
„Jesteśmy gotowi podjąć dalsze działania w celu wsparcia natychmiastowego zawieszenia broni i politycznej drogi do bezpieczeństwa i pokoju dla Izraelczyków, Palestyńczyków i całego regionu” – deklaruje 25 państw, nie precyzując działań ani środków. „Budowa osiedli na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, została przyspieszona” – potępia się dalej w oświadczeniu – „podczas gdy przemoc osadników wobec Palestyńczyków dramatycznie wzrosła. To musi się skończyć”.
Netanjahu jest również obiektem krytyki za propozycje relokacji ludności palestyńskiej do „miasta humanitarnego”, uznane za „całkowicie niedopuszczalne”, ponieważ „ich stałe przymusowe przesiedlenia stanowią naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego”. A także, „model dystrybucji pomocy humanitarnej rządu Izraela jest niebezpieczny , podsyca niestabilność i pozbawia obywateli Gazy godności ludzkiej”. W tym kontekście jednogłośnie potępiono „nieludzkie zabijanie cywilów, w tym dzieci, którzy próbują zaspokoić swoje najbardziej podstawowe potrzeby, takie jak woda i żywność”.