Poznaj wskazówki, które pomogą Ci w walce ze zbędnymi kilogramami!
1. Jedz powoli
Smakuj dokładnie każdy kęs, przeżuwaj powoli, połykaj jedzenie dopiero po przeżuciu wszystkiego. Potrzeba czasu, żebyś poczulł, iż jesteś wystarczająco najedzony. Powolne jedzenie pozwala nie tylko delektować się posiłkiem, ale i zauważyć w porę, iż uczucie głodu zniknęło.
2. Ciesz się tym, co jesz
Często jemy potrawy i produkty, które znamy lub które nam ktoś przygotuje, choćby jeżeli za nimi nie przepadamy. W takiej sytuacji trudniej jest stworzyć swoje własne, zdrowe nawyki żywieniowe. Dlatego spróbuj nowych owoców i warzyw! Naucz się przygotować nowe dania! Dodawaj do potraw zioła i przyprawy dla urozmaicenia smaku. Delektuj się słodyczą owoców lub głębią surowych czy gotowanych na parze warzyw. Pamiętaj – jedzenie powinno być przyjemnością.
3. Wysypiaj się
Brak snu zwiększa poziom hormonu głodu, greliny, a zmniejsza poziom hormonu sytości, leptyny, co może przyczyniać się do przybierania na wadze. Zapanowanie nad tymi hormonami jest najważniejsze do osiągnięcia szczupłej i zdrowej sylwetki. Dlatego, aby cieszyć długo utrzymującym się uczuciem sytości oraz racjonalnym uczuciem głodu, należy się wysypiać, czyli przesypiać 7-8h każdej nocy.
4. Nie pomijaj posiłków
Nie dopuszczaj do uczucia głodu. o ile zaczniemy drastycznie ograniczać liczbę posiłków, a tym samym kalorie, nasze ciało będzie domagało się bardzo kalorycznych produktów, a także nauczy się magazynowania energii. Dlatego najlepiej jeść co 3-4 godziny.
5. Pij wodę przed posiłkiem
Badania wykazują, iż osoby, które wypijały dwie szklanki wody przed posiłkiem, straciły na wadze więcej niż te, które nie piły wody przed posiłkami. Ta prosta wskazówka działa na dwa sposoby. Pragnienie może maskować się jako głód, powodując, iż jesz więcej. A woda sprawia, iż czujesz się pełniejszy, przez co jesz mniej podczas posiłku.
6. Tnij kalorie, a nie smaki
Jest wiele pysznych produktów niskokalorycznych, jedz, ile chcesz, tutaj nie musisz się ograniczać. Ważne jest, aby w Twojej diecie znajdowały się produkty i dania, które lubisz i które służą Twojemu zdrowiu.
7. Waż się raz w tygodniu
Polecamy ważyć się co tydzień w ten sam dzień, o tej samej godzinie, w tych samych ubraniach. Wówczas Twoja waga będzie porównywalna. Walcz o to, aby choć trochę zmniejszała się z tygodnia na tydzień.
8. Zreorganizuj swój talerz
Co najmniej połowę Twojego talerza powinny stanowić warzywa, jedną czwartą chude białko, a pozostałą część (też jedną czwartą) produkty pełnoziarniste.
9. Dokonuj regularnych pomiarów
Twoja waga to nie jedyna rzecz, która ma znaczenie. Ważne jest w równym stopniu samopoczucie i zdrowie. Aby ocenić swoje postępy – rób sobie zdjęcia i dokonuj pomiarów części ciała, nad którymi pracujesz. Możesz również stworzyć dziennik sukcesów i cieszyć się nimi!
10. Podaruj sobie zastrzyk białka na śniadanie
Staraj się spożywać od 15 do 25 gramów białka na śniadanie. Białko jest trawione powoli, dzięki czemu dłużej utrzymuje się uczucie sytości. Dodatkowo śniadanie wysokobiałkowe pomaga ograniczyć apetyt w ciągu dnia. Połącz produkty białkowe z błonnikiem i zdrowymi tłuszczami. Koktajl Complete jest tutaj idealnym rozwiązaniem.
11. Jedz śniadanie jak król, obiad jak książę i kolację jak nędzarz
To powiedzenie zna chyba każdy. Chodzi w nim o to, aby w drugiej części dnia jeść mniej obfite posiłki. Jedzenie dużego śniadania, a małej kolacji sprzyja osobom, które chcą schudnąć i poprawić swój ogólny stan zdrowia.
12. Przystąp do planowania posiłków
Poświęć od 5 do 10 minut w weekend na stworzenie menu na nadchodzący tydzień. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas, pieniądze i niechciane kalorie. Będziesz wiedział, jakie artykuły spożywcze musisz kupić, jakie produkty masz już w domu, a to pomoże Ci stworzyć zbilansowany talerz. I pamiętaj, aby zapisać swój plan — jest bardziej prawdopodobne, iż będziesz się go trzymać, jeżeli będziesz miał go pod ręką jako przypomnienie.
13. Rób listy zakupów i trzymaj się ich
Ten punkt związany jest ściśle z poprzednim – gdy masz już zaplanowane menu na tydzień, zrób listę zakupów na papierze lub w telefonie. Wiedząc, co chcesz kupić, zaoszczędzisz czas i zapobiegniesz kupowaniu produktów, które wydadzą Ci się atrakcyjne, a w rzeczywistości nie są Ci potrzebne. Aby łatwiej Ci było trzymać się swojej listy, unikaj zakupów, gdy jesteś głodny lub zmęczony. W takiej sytuacji mamy bowiem skłonność do dokonywania zakupów pod wpływem impulsu.
14. Zrób przegląd tego, co jest w Twojej kuchni
Abyś mógł przygotowywać zdrowe posiłki, potrzebujesz odpowiednich składników. Niektóre z nich warto mieć zawsze w swojej lodówce lub spiżarni, warzywa, owoce, makaron pełnoziarnisty, brązowy ryż, jogurt naturalny o niskiej zawartości tłuszczu, oliwa z oliwek oraz suszone zioła i przyprawy. To tylko niektóre ze składników, które mogą stanowić podstawę zdrowego i pysznego posiłku.
15. Pamiętaj, iż plan redukcji masy ciała powinien być stworzony przez doświadczoną osobę
Jeśli chcesz trwale stracić na wadze i zmienić swoje nawyki żywieniowe, warto robić to pod okiem eksperta. Ekspert stworzy dla Ciebie indywidualne zalecenia i plan żywienia dostosowany do Twoich potrzeb. Tylko wówczas efekty zostaną z Tobą na dłużej i nie będziesz musiał walczyć z efektem jo-jo. Polecamy Ci eksperta Programu Królów – zapisz się na bezpłatną konsultację i zdecyduj, czy chcesz skorzystać z jego pomocy przy odchudzaniu czy też będziesz próbował zgubić zbędne kilogramy samodzielnie.
Tak czy inaczej życzymy Ci powodzenia!