10 życiowych kwestii, z którymi musimy zmierzyć się same

ohme.pl 3 miesięcy temu

Możemy się wiele nauczyć od innych, ale pewnych rzeczy w życiu trzeba doświadczyć, aby naprawdę je zrozumieć. Poniżej znajdziesz listę 10 życiowych kwestii, o których każda z nas musi sama pomyśleć.

  1. Miłość. Nie ma oficjalnego podręcznika na temat zakochiwania się, odkochiwania lub radzenia sobie z emocjonalnymi zawiłościami miłości. Miłości nie można się nauczyć, a już na pewno nie można jej wymusić. Miłość to instynktowne, potężne uczucie, które wszyscy odnajdziemy w różnych okolicznościach i każdy musi je odkryć sam.
  2. Przyjaźń. Niektóre osobowości po prostu klikają, a inne zderzają się aż iskrzy. Podobnie jak miłość, przyjaźń jest naturalnym procesem, którego nie można wymusić. Inni ludzie mogą dobierać nam znajomych, ale z czasem prawdziwą przyjaźń odnajdziemy sami. Kiedy rozmowy są swobodne, a wzajemne zaufanie widoczne gołym okiem, oznacza to, iż udało się odnaleźć prawdziwą przyjaźń.
  3. Strata. W pewnym momencie każdy z nas doświadczy straty w życiu. Może to być śmierć bliskiej osoby, zniszczenie rzeczy osobistych lub krach w karierze. Każdy z nas w naturalny sposób radzi sobie ze stratą na swój własny, niepowtarzalny sposób, a niektórzy potrzebują więcej czasu w refleksję nad nią niż inni. Chociaż można zgłaszać sugestie, musimy sami je przemyśleć, w razie potrzeby rano i przejść dalej, gdy będziemy gotowi.
  4. Tu i teraz” vs. „w przyszłości„. W różnych sytuacjach istnieje paradoks, w którym musimy wybierać między spełnieniem krótkoterminowym a długoterminowym. Reguluje ścieżkę, którą podążamy, dotyczącą naszych aspiracji, pragnień i dostępnych możliwości. Rzeczy, które na krótką metę wydają się pozytywne, w dłuższej perspektywie mogą już takie nie być. Podobnie wysiłki zmierzające do osiągnięcia celów długoterminowych mogą sprawić, iż tu i teraz życie będzie nudne i powtarzalne. Można próbować prosić o radę w konkretnych sytuacjach, ale ostatecznie musimy same sobie poradzić z ułożeniem tego paradoksu w głowie.
  5. Przebaczenie sobie. Wszyscy popełniamy błędy. To nieunikniony element życia. Ponieważ niewątpliwie jesteśmy swoim najsurowszym krytykiem, czasami narzucamy sobie niepotrzebne poczucie winy za pewne działania, które zrobiłyśmy lub których nie podjęłyśmy. Zwykle zmniejsza to naszą produktywność i szczęście. Nie ma jednego klucza do samoprzebaczenia, bo każda okoliczność i każda osoba jest nieco inna. Doświadczenie jest tu kluczem. Ogólne doświadczenie w radzeniu sobie z procesem prób i błędów w różnych okolicznościach życiowych tak naprawdę zwiększa nasz poziom komfortu w popełnianiu błędów.
  6. Równowaga w życiu. Prowadzenie zdrowego, satysfakcjonującego życia wymaga prostej sztuki utrzymywania równowagi. Musimy zrównoważyć ryzyko i nagrodę, rodzinę i przyjaciół z celami zawodowymi, ilość i jakość… tę listę można ciągnąć w nieskończoność. Z biegiem czasu i mając wystarczające doświadczenie, będziemy w stanie ocenić każdą sytuację, rozszyfrować skrajności graniczne i znaleźć szczęśliwy, zdrowy środek pomiędzy tymi skrajnościami.
  7. Odpowiedzialność i niezależność. Odpowiedzialność nie jest cechą immamentną każdego człowieka. Niektórzy z nas muszą naprawdę ciężko pracować, aby prowadzić odpowiedzialne życie. Kluczem jest uświadomienie sobie, iż można komuś pomóc, ale nigdy nie należy ściągać z niego pełnego ciężaru odpowiedzialności. Opierając się zawsze na kimś, nigdy się nie nauczysz, stając się w ten sposób na zawsze zależna od innych. Przyczyna i skutek to ostateczny przewodnik po odpowiedzialności. „Jeśli nie znajdę pracy, nie będę miała pieniędzy na jedzenie”. Nasz sukces w zakresie odpowiedzialności ostatecznie doprowadzi do całkowitej niezależności.
  8. Tożsamość. „Kim jestem?” Wszyscy musimy to rozstrzygnąć sami. Tożsamość jest niezwykle trudna do zdefiniowania. Wszyscy mamy w głowach wyobrażenia o tym, kim jesteśmy, kim chcemy się stać i jak chcemy żyć. Największym darem, jaki posiada istota ludzka, jest wolna wola… nasza zdolność do myślenia, dokonywania wyborów i podejmowania działań w oparciu o podejmowane przez nas decyzje. Te decyzje ostatecznie kształtują naszą osobę i naszą tożsamość charakteru.
  9. Zdrada. Radzenie sobie ze zdradą zwykle wsadza nas w emocjonalną kolejkę górską. Nie ma praktycznego sposobu, aby się na to przygotować, ponieważ każdy akt zdrady zawiera inny zestaw zmiennych. Kiedy tak się dzieje, zwykle pozostaje nam zadać serię pytań. Dlaczego? Czy jest druga strona tej historii? Czy możemy to przepracować? Są to pytania, na które tylko zaangażowane osoby mogą odpowiedzieć i sobie z nimi poradzić.
  10. Szczęście i sukces. Szczęście polega na robieniu tego, co kochasz, a sukces polega na… robieniu tego, co kochasz. Nikt inny nie może nam mówić, jak to zrobić i co ma być na końcu tej ścieżki. W miarę upływu życia same odkrywamy te tajemnice.
Idź do oryginalnego materiału