Zugspitze to najwyższy szczyt Niemiec. Mierzy 2962 m n.p.m. i położony jest w Alpach Bawarskich na granicy austriacko-niemieckiej. Na górę można wejść z różnych stron, ale także wjechać kolejką do partii szczytowej. Od górnej stacji kolejki wejście na szczyt zajmuje około 10 minut. Droga tam wymaga trochę doświadczenia, ponieważ jest prawie pionowa drabinka, klamry oraz lina. Niektórzy wchodzili tam przygotowani na wspinaczkę, a inni prosto z kolejki. Jednak Ci pierwsi wybierali później dalszy szlak. Nie jest tam jakoś bardzo trudno, ale trzeba bardzo uważać. Przede wszystkim jest tam spory ruch, bo to trasa dwukierunkowa. Najlepiej wyjechać pierwszym kursem na górę od strony Niemiec tak jak my.
- Zugspitze mierzy 2962 m n.p.m. i widać potęgę szczytu, kiedy znajdujemy się na dole.
- Wjazd kolejką znad Eibsee zajmuje około 10 minut.
- Bilet normalny kosztuje 68 euro i najlepiej zakupić go wcześniej online, żeby nie stać w kolejce.
- Na górę możesz dojść również szlakiem pieszym np. przez schronisko Höllentalangerhütte i via ferratą.
- Dostępna jest także kolej zębata, która pozwala się dostać do pewnego poziomu.
- Na lodowiec możesz dostać się kolejką Gletscherbahn, która znajduje się na samej górze. Wliczona jest w cenę biletu.
Wycieczka kolejką na Zugspitze – najwyższy szczyt Niemiec (Top of Germany)
My przyjechaliśmy tam na godzinę 7, czyli godzinę wcześniej niż otwarcie. Była niedziela i spodziewaliśmy się, iż będę tłumy jak na Kasprowy Wierch w Tatrach. Okazało się, iż ludzie zaczęli się schodzić dopiero o 7:45 i to jeszcze wagonik się nie zapełnił. Do jednego wagonika wchodzi podobno około 100 osób! Zresztą kursy odbywały się co 10 minut, więc nie trzeba było długo czekać. My jednak polecamy, żeby jechać pierwszym kursem na górę. Ludzi wtedy jest mniej i przyjemniej się spaceruje po tarasach widokowych. Kolejka od strony austriackiej rozpoczyna kursowanie przed godziną 9, więc już potem osób na górze jest trochę więcej. Każdy jednak znajdzie miejsce dla siebie, ponieważ taras widokowy na Zugspitze jest bardzo duży, a na sam szczyt nie idzie już tak dużo turystów.
Przez ostatni tydzień pogoda była zmienna, a widoki prawie w ogóle się nie pokazywały. Dopiero właśnie teraz na niedzielę zapowiadali okno pogodowe. Dobrze, iż nam się udało zobaczyć piękne alpejskie panoramy.
Parking przy dolnej stacji kolejki. My jechaliśmy od strony Garmisch-Partenkirchen
Przy dolnej stacji kolejki nad Eibsee znajduje się kilka parkingów, jednak w pogodny i wakacyjny dzień, już w okolicy godziny 9 może nie być żadnego miejsca. Kilka kilometrów wcześniej w mieście Garmisch-Partenkirchen jest znak pokazujący, czy parking jest wolny, czy nie. My byliśmy jako jedni z pierwszych, więc spokojnie zatrzymaliśmy samochód. Postój kosztuje 8 euro za 4 godziny, a później każda kolejna kosztuje 1 euro. Można płacić kartą w specjalnym automacie. Przy wjeździe pobiera się bilecik.
- Współrzędne parkingu: 47.4572, 10.9914.
Jak trafić do kolejki? Gdzie iść?
Z parkingu należy udać się do budynku z napisem Zugspitze. Będzie widać skąd wychodzą liny na szczyt. Gdy masz bilet online, to po wejściu przez szerokie drzwi od razu idziesz w lewo. Skanujesz bilet i czekasz na wagonik. Tam są również bezpłatne toalety. Czas oczekiwania jest uzależniony od ilości osób. Kolejka kursuje co 10-15 minut.
Bilety na kolejkę – gdzie kupić?
Gdy nie masz biletu online, to wtedy idziesz najpierw do kasy, która jest dobrze widoczna. Bilety online możesz kupić na oficjalnej stronie: zugspitze.de. Tam podajesz datę i ilość biletów. Bilety nie są na określone godziny, ale na cały dzień. Możesz przyjść o dowolnej porze. Gdy wejdziesz do budynku, to zobaczysz na tabliczce kierunki – w lewo do kolejki, a prosto do kasy.
Szczyt Zugspitze 2962 m n.p.m. w Alpach – najwyższa góra Niemiec
Gdy dotrzesz na górę, to kieruj się za znakami. Będzie wyjście do restauracji, toalet, sklepików, na taras widokowy, czy w kierunku szczytu. Najlepiej od razu kierować się na najwyższą wysokość, ponieważ później schodzą się inni turyści.
Najpierw będzie kilka klamer, później metalowa drabina z liną, a później znowu lina. Trzeba tam zachować ostrożność. Na trasę najlepiej zabrać rękawiczki, a i kask może się przydać. Stamtąd rozciągają się jeszcze lepsze widoki na alpejskie szczyty, Eibsee czy lodowiec. Widoki są w każdą stronę i ta panorama jest niesamowita. Góry wyglądają jak na wyciągnięcie ręki.
Nazwa szczytu pochodzi od słowa Lawinenzüge oznaczającego lawiny, które często schodzą z północnej ściany. Pierwsze wejście zanotował 27 sierpnia 1820 roku Josef Naus. Na górze znajduje się obserwatorium meteorologiczne, restauracje, małe muzeum i wiele ławeczek z widokami.
Widoki ze szczytu są niesamowite
Widoki z Zugspitze są niesamowite. Aż ciężko by było wszystko wymienić. Najdalej można zobaczyć okolice miejscowości Oberstern w Autrii tuż przy granicy z Czechami. To 275 kilometrów w linii prostej. Widać między innymi: Schrankogel o wysokości 3497 m n.p.m., Weißkugel 3738 m n.p.m. czy Monte Antelao 3264 m n.p.m. we Włoszech. Widoczne są także Dolomity.
Poniżej szczytu – lodowiec, Gletscherbahn, kolejka zębata i kaplica Mariä Heimsuchung
Poniżej szczytu jest kaplica Mariä Heimsuchung – najwyżej położona kaplica w Niemczech. Możesz zjechać również na lodowiec kolejką Gletscherbahn, która znajduje się na samej górze. Musisz poszukać takiego oznaczenia. Zjazd zajmuje kilka minut. jeżeli zjedziesz kolejką, to stamtąd możesz wrócić na sam dół wspomnianą wcześniej kolejką zębatą. To również spora atrakcja. Gdy będziesz na lodowcu, to zachowaj szczególną ostrożność. To miejsce może być niebezpieczne. Jeśli wybierasz się w podróż w Alpy, to Top of Germany musisz koniecznie odwiedzić.